Yükleniyor

Reishi Mantarı Nedir? Reishi Mantarı Faydaları Nelerdir?

Reishi Mantarı Nedir? Reishi Mantarı Faydaları Nelerdir?

Reishi mantarı Çin'de ölümsüzlük mantarı olarak adlandırılır. Anavatanı Çin, Japonya ve Kore olan mantarın geleneksel tıpta tedavi ve beslenme amaçlı kullanılır. Çin'de ilk endüstriyel ilaç üretimi çalışmalarında Reishi mantarının gizemli bir içeriğe sahip olduğu, insan vücudunun organ fonksiyonlarını geliştirdiği ve yaşamı uzatmak için güçlendirici bir etkiye sahip olduğunu gözlemlemişlerdir. Günümüzde, gıda takviyesi olarak yapay yetiştiriciliği yapılan mantarın etken madde içeriği ilaç ve eczacılık sektöründe kullanımı öngörülür.

İçindekiler

Reishi Mantarı Nedir?

Ganodermatacea ailesinden olan Reishi mantarı Latince'de 'parlak' anlamına gelen lucidus kelimesi ilave edilerek 'Ganoderma lucidum' adı verilmiştir. Yıllık mantar olarak yetişen reishi mantarı meşe ve diğer sert ağaçlar üzerinde büyüyebilir. Bu nedenle, kış mevsiminde yapraklarını döken söğüt, akasya ve karaağaç gibi bitki habitatına yerleşir. Görsel olarak kahverenginde ve böbrek şeklinde bir formu vardır. Sıcak ve nemli ortamda büyümesi parlak bir yüzeye sahip olmasını sağlamıştır. Kültür mantarı gibi yenilebilir özellikte olmaması açısından tıbbi ve medikal amaçla ürün haline getirilir.

Reishi Mantarı Ne İşe Yarar?

Reishi Mantarı kapsülü olarak sıklıkla tüketilen mantarın damar sağlığını destekleyici, kan sulandırıcı, anti-diyabetik, anti-oksidan, anti-hiperlipidemik, iltihap kurutucu ve yara iyileştirme özellikleri bulunur. Selenyum ve iyot gibi mineraller açısından da zengindir.

Baskın etken maddeleri arasında peptidoglikanlar (B-glukan), triterpenler ve polisakkaritler vardır. Enerji metabolizmasını ve bağışıklık sistemini olumlu etkilemesi kronik hastalıkların ve otoimmun hastalıkların oluşma riskini azaltılmasında destekleyici rol oynar. İşlevsel şekerler açısından zengin olması bağırsak florasında yararlı bakterilerin uzun yaşamasını sağlayan prebiyotik özelliklerini ortaya koyar. Kırmızı reishi mantarı faydaları arasında en belirgin özelliği canlının en küçük yapıtaşı olan hücrelerin bütünlüğünü korumaya destek olmasıdır.

Reishi Mantarı Faydaları Nelerdir?

Çağımızın en tehlikeli metabolik rahatsızlıkları arasında yer alan obezite, sadece kilo problemiyle ilgili olmayıp aynı zamanda kolesterol, kan şekeri ve tansiyon gibi hastalıklara da zemin hazırlar. Reishi mantarı faydaları şu şekilde listelenebilir:

 • Kötü huylu kolesterol olarak bilinen LDL düzeyinin azalmasına yardım eder
 • Migren semptomlarını hafifletir
 • Kan şekerinin dengelenmesini destekleyicidir
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardım eder
 • Tansiyona iyi gelir
 • Böbrek sağlığını korumaya yardımcıdır
 • Kronik hastalıkların ve otoimmun hastalıkların oluşma riskini azaltır

Sakinleştirici Özelliği Bulunur

Reishi mantarı, antidepresan özelliklere sahiptir. Oksidatif stresi azaltıcı etkisinin olması sinir hücrelerinin yenilenmesine aracılık eder. Stres ve hormon seviyesi arasındaki uyumun sağlanabilmesi için kan akımının düzgün seyrinde devam etmesi gereklidir. Damar sağlığını ve kan sulandırıcı etkiyi desteklemesi sentezlenen bazı hormonların beyine daha hızlı ulaşmasına yardımcı olur.

Tansiyona İyi Gelir

Yüksek tansiyonun temel iki nedeni arasında böbrek ve damar sağlığının bozulması vardır. Böbrek sağlığında iltihaplanma düzeyi arttığında enfeksiyon birimleri ve üre gibi maddeler çoğalır. Bu durum, kan basıncını arttırarak tansiyonda yükselmeye neden olabilir. Kan basıncını düşürücü etkisi olan kırmızı mantarın hipertansiyonda önemli bir yerinin olduğu söylenebilir.

Kan Dolaşımını Düzenler

Bağışıklık sistemi yabancı bir maddenin vücuda girişinde lenfosit gibi özel antikorlar salgılar. Yabancı maddeler kısa sürede vücuttan uzaklaştırılmazsa enfeksiyon artabilir. Bu durumda, kanı yoğunlaştırarak kan akışını zayıflatabilir. Anti-trombotik özelliği ile mantarın dolaşımı dengeleyici etkisi destekleyici olabilir.

Cinsel Gücü Artırır

Testosteron seviyesinin dengelenmesinde rol oynayan mantarın aynı zamanda prostat problemi üzerine çalışmaları mevcuttur. Erkeklerde, hormonal dengenin sağlanmasında destekleyici rol oynar.

Reishi Mantarı Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Reishi mantarı zayıflatır mı, sorusu ile çağın en büyük obezite probleminin tedavi sürecine destek olması evet cevabını beraberinde getirir. Diyabet, böbrek hastalıkları, yüksek tansiyon, bağışıklık sistemi rahatsızlıkları, bazı kanser türlerini önlemek, karaciğer koruyucu, kısırlık problemleri, cilt üzerinde egzama ve sedef gibi problemler, sinirsel problemler olmak üzere birçok hastalık üzerine literatür çalışmaları bulunur. 

Reishi Mantarı Yan Etkileri

Her üründe olduğu gibi günlük alım dozları üzerinde tüketimi önerilmez. Genellikle, ekstrakt formu kullanılarak zenginleştirilmiş özütü tercih edilir. Bu nedenle, onaylı gıda takviyesi ürünlerini kullanabilirsiniz. Belirgin bir yan etkisi gözlemlenmezken aşağıdaki gibi bazı durumlara dikkat edilebilir:

 • Mantar alerjisi olan kişilerin kullanımı önerilmez.
 • Düzenli olarak kan sulandırıcı kullanan kişiler doktoruna danışması önerilir.
 • Hemofili gibi kan pıhtılaşma problemi olan kişilere kullanımı önerilmez.
 • Ameliyat durumu varsa en az 2 hafta öncesinde ara verilmesi tavsiye edilir.
 • Şeker ve tansiyon ilaçları kullanırken kullanım aralığı için doktora danışılması önerilir.

Reishi Mantarı Nasıl Üretilir?

Özel şartlarda yapay yetiştiriciliği yapılması nedeniyle sıcaklık ve nem koşulları uzman kişiler tarafından ayarlanması tavsiye edilir. Üretimiyle beraber renk, koku, tat gibi fiziksel görünümü önemli hale gelir. Kırmızı reishi mantarının fiziksel görünümü kompleks içeriğindeki etken maddelerden kaynaklıdır. Bitkilerin özlerini ifade eden etken maddeler özel teknolojik yöntemlerle elde edilir. Bitkinin özlerini çıkarmanın en iyi yolu ekstresini çıkarmaktır. Reishi mantarı ekstresi, kapsül, tablet, sıvı, toz ya da çay formunda ürün haline getirebilir.

Reishi Mantarı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Reishi Mantarı Kimler Kullanamaz?

Kanamalı rahatsızlığı ve mantar alerjisi olan kişilere kullanımı önerilmez.

Reishi Mantarı İltihaba İyi Gelir mi?

İltihap kurutucu özelliği sayesinde vücutta iç ve dış etmenlere bağlı toksik etkiyi azaltmaya yardımcı olur. Böylece, iltihabik dokuların vücuda verdiği zararı minimize etmeye destekleyicidir.

Reishi Mantarı Ne Kadar Tüketilmeli?

Kültür mantar gibi pişirilerek sofrada tüketimi uygun bir tür değildir. Bu nedenle, medikal olarak günde 200-1200 mg ekstresini kullanabilirsiniz. Kapsül olarak kullanmayı tercih ediyorsanız, en az 3 ay boyunca kullanmalısınız.

Reishi Mantarı Ne Zaman Kullanılır?

Ürün halinde gün içinde emilimi artması için aç karnına tüketilmesi önerilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 11 Mayıs 2023

Yayınlanma Tarihi: 8 Mayıs 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al