Yükleniyor

Rektal Tuşe Nedir? Rektal Tuşe Nasıl Yapılır?

Rektal Tuşe Nedir? Rektal Tuşe Nasıl Yapılır?

Rektal tuşe, doktorun ya da hemşirenin, hastanın rektumuna yani kalın bağırsağın son kısmına yerleştirerek yapılan bir muayene yöntemidir. Bu muayene, rektum ve çevresindeki organların durumunu değerlendirme amacı taşır. Prostat, rektum kanseri gibi hastalıkların erken teşhisi için önemlidir. Ayrıca, bazı bağırsak problemlerinin teşhisinde de kullanılır. Hastalar için genellikle hızlı ve basit bir işlemdir.

İçindekiler

Rektal Tuşe Nedir?

Rektal tuşe, vajina, anüs, kalın bağırsak, mesane ve idrar yolları gibi alt karın bölgesinde yer alan organların ve özellikle prostatın durumunu kontrol etmek için yapılan muayenedir. Basit bir ifade ile kişinin rektumundan içeri parmağın sokularak yapıldığı muayene yöntemidir.

Bilinen iki farklı tuşe muayenesi vardır. Bunlar rektal tuşe ve vajinal tuşedir. Bu muayene esnasında kişilerin anüs bölgesine parmak sokularak işlem yapılır. Bu işlem ile bölgede herhangi bir hastalığa dair semptom olup olmadığı kontrol edilir. Yapılan bu muayene sayesinde kişilerin sağlık sorunları ortaya çıkar ve tedavi sürecine başlanır. Bu aşamada alanında uzman hekimler tarafından farklı test ya da tahliller de talep edilebilir. Genel olarak bakacak olursak rektal tuşe; kişilerin anüs bölgesinin kontrol edilmesidir demek doğru olur. 

Rektal Tuşe Neden Yapılır?

Rektal tuşe bazı belirtilerin ortaya çıkması halinde uygulanması gereken muayene türleri arasında yer alır. Kişinin makat bölgesinde kanama olması halinde bu işlem uygulanır. Böylece kanamanın sebebi ortaya çıkar. Aynı zamanda prostat muayenesi için de yine tuşe işlemi uygulanarak kontroller sağlanır. Bunun dışında ise rektal tuşe ile muayene edilmesi gereken durumlar şu şekilde bilinir;

 • Kabızlık
 • Makat bölgesinde ağrı hissi
 • Makat bölgesinde şişlik
 • İshal ya da altına kaçırma problemleri

Rektal Muayenede Neye Bakılır?

Rektal muayene ile kişilerin anüs bölgesinde herhangi bir sorun olup olmadığına bakılır. Kişinin kabızlık ya da büyük abdest kaçırma gibi problemlerinin neden kaynaklandığını anlayabilmek adına rektal muayene gerekir. Erkeklerde idrar kaçırma problemi varsa prostat rektal tuşe muayenesi yapılır. Böylelikle hastalarda prostat belirtileri olup olmadığına dair bilgi elde edilir. Aynı zamanda bağırsak inkontinansının olup olmadığını anlayabilmek için de yine tuşe işlemi uygulaması mümkündür. Kısacası rektal muayenede kişinin makat bölgesi kontrol edilerek bölgede bir problem olup olmadığı öğrenilir. Bölgede bir problem varsa kişinin hastalığı tespit edilir ve bu duruma göre de hastaların tedavi sürecine başlanır.

Rektal Tuşe Muayenesi Ne Zaman Yapılır?

Rektal tuşe muayenesi yapılması için net bir zaman belirtmek doğru olmaz. Genellikle hastaların, tuşe muayenesinin yapılması gereken sağlık problemlerinin ortaya çıkması halinde en yakın sağlık kuruluşunu ziyaret etmeleri gerekir. Bu belirtiler doğrultusunda sağlık personelleri tarafından tuşe muayenesi yapılır. Herhangi bir belirtinin ortaya çıkması halinde bu işlemler alanında uzmanlaşmış hekimler ve hemşireler tarafından gerçekleştirilir.

Rektal Tuşe Muayenesi Nasıl Yapılır?

Rektal tuşe muayenesinin yapılabilmesi için hastaların altındaki kıyafetleri ve iç çamaşırını çıkarması talep edilir. Hastaların mahremiyeti göz önüne alınarak ayrı bir alanda kıyafet çıkarılmasına müsaade edilir.

Rektal tuşe muayenesinin sonraki aşamaları şu şekildedir:

 • Muayene esnasında genellikle hastaların sol taraflarına dönük olarak cenin pozisyonunda yatmaları talep edilir.
 • Kişinin cenin pozisyonunda olması anal bölgenin muayenesini daha kolay bir hale getirir.
 • Sağlık personelleri cerrahi eldivenlerini giyerek anüs bölgesinin dışını inceler.
 • Daha sonra sağlık personelleri jel yardımı ile parmağını anüs bölgesine sokarak içerideki kasları kontrol eder.
 • Bazı durumlarda kaslar ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmak adına hastaların kendilerini kasması talep edilebilir.
 • Prostat hastalığının kontrolünde ise kişinin prostat bölgesine baskı yapılır. Bu baskı kişide idrar yapma isteği uyanmasına neden olur.
 • Böylelikle tuşe muayenesi tamamlanır.
 • Muayene sonrasında hastalar üzerini giyinerek doktor ile görüşme gerçekleştirir.
 • Doktor görüşmesine bağlı olarak hastalardan farklı testler talep edilmesi de mümkündür.

Rektal Tuşe Muayenesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Rektal muayene sırasında kişinin makat bölgesi incelenir. Bu nedenle doktor kontrolüne gelmeden öncesinde makat bölgesinin iyice temizlenmiş olması oldukça önemlidir. Hastanın makat bölgesinde şiddetli bir ağrı hissi olması halinde bunu sağlık personeline mutlaka bildirmesi gerekir. Gerekli olması halinde hastaya lokal anestezi uygulanması gerçekleşir. Bunların haricinde ise rektal muayene esnasında dikkat edilmesi gereken ekstra bir durum söz konusu değildir.

Rektal Tuşe Muayenesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Rektal tuşe muayenesi ile hangi hastalıklar teşhis edilir?

Tuşe işlemi ile muayene edilen kişilerde hangi hastalıkların olduğu teşhis edilir. Bu hastalıklar arasında prostat hastalığı da yer alır. Aynı zamanda makat hastalıklarının teşhisi için de yine rektal muayene gerçekleşir. Makat kanseri gibi riskli sağlık problemlerinin teşhis edilmesi adına da bu muayene yönteminin uygulanması tercih edilir. 

Rektal tuşe muayenesi ağrılı bir işlem midir?

Rektal muayene hastaları huzursuz eden ve rahatsızlık hissi oluşturan muayene türleri arasında yer alır. Fakat bu muayene sanılanın aksine oldukça kolay bir şekilde yapılır. Hastanın makat bölgesinde aşırı ağrı hissinin olması halinde ise rektal muayene işleminin kişilere daha fazla ağrı ve acı hissi verme ihtimali vardır. Bu gibi durumlarda lokal anestezi uygulanması talep edilebilir. Kısacası rektal muayene işlemi ağrılı değildir fakat hastanın şikayetleri arasında ağrı durumu var ise bu durumda kişiler acı hissedebilir.

Rektal tuşe kimlere yapılır?

Tuşe uygulaması her yaştan ve cinsiyetten kişiye uygulanabilen bir muayene türüdür. Kişilerde hangi belirtiler olduğuna bağlı olarak muayene türüne karar verilir. Gerekli olmadığı takdirde bu işlem yapılmaz ve farklı muayene yöntemleri ile hastalığın teşhisi konur. Fakat kişinin makat bölgesinde bir problem varsa mutlaka rektal muayene yapılması gerekir. Bu muayeneye ek farklı muayeneler gerçekleşebilir ve hastalardan testler ya da tahliller talep edilebilir. Anüs bölgesinde bir şikayet olması halinde sağlık kuruluşlarına başvuran kişilere rektal muayene yapılır.

Rektal tuşe hangi pozisyonda yapılır?

Rektal muayenenin en rahat şekilde yapılabileceği pozisyon cenin pozisyonudur. Hastalar sol tarafına dönerek yatar. Yan bir şekilde yatan hasta dizlerini göğüs bölgesine doğru iyice çeker. Bazen ise kişilerin eğilmesi de talep edilebilir. Kişi eğildiği zaman da anüs bölgesinin görülmesi daha kolay bir hale gelir. Böylelikle sağlık personelleri muayeneyi daha kolay bir şekilde gerçekleştirebilir. Hastanın yatış şekli genelde sağlık personellerinin en uygun gördüğü şekilde gerçekleştirilir. 

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 21 Mayıs 2024

Yayınlanma Tarihi: 26 Nisan 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız