Yükleniyor

Rentek Manevrası Nedir? Rentek Manevrası Nasıl Yapılır?

Rentek Manevrası Nedir? Rentek Manevrası Nasıl Yapılır?

Heimlich manevrası, kazazedenin çene kısmının kavrayıp, omuriliği korumak için boynu sabitlenerek, baş ve boyunla birlikte omuriliğine zarar gelmeden yaralının tek hamleyle dışarı çıkarıldığı yöntemdir.

İçindekiler

Rentek Manevrası Nedir?

Rentek manevrası, kazazedenin omuriliğine zarar vermeden baş ve boyun kısmı korunarak araçtan çıkarılması için uygulanan bir yöntemdir.

Rentek Manevrası Nasıl Yapılır?

Rentek manevrası uygulanmadan önce kazaya karışan araçta patlama veya yanma varsa mutlaka ambulans ve itfaiye beklenmelidir. Yaralının araç içinden sağlıklı bir şekilde çıkarılmasını amaçlayan yöntem olan rentek manevrasının uygulanışı şöyle olmalıdır:

Rentek manevrası şöyle uygulanır:

  • Araç içine yandan yaklaşarak, emniyet kemeri takılı ise çıkartılır.
  • Kazazede araca sıkışmamışsa, ilk yardımı uygulayan kişinin kolu yaralının uzak kolunun altına gelecek şekilde konumlanır.
  • Boşta kalan kolla çene kısmı kavranarak omuriliği korumak için boyun sabitlenir
  • İlkyardımı yapan kişi ile hastanın vücudu yakınlaşarak tek hamleyle yaralı dışarı çıkarılır.

Tüm bu aşamaların ardından hasta dışarıya çıkarılınca ambulans henüz bölgeye ulaşmadıysa düz bir zemine yatırılabilir. Sağlık ekiplerinin gelmesinin ardından bölgede bulunan uzmanların desteğiyle sedyeye alınır ve ambulansa taşınır.

Rentek Manevrası Sonrası Yapılması Gerekenler

Rentek manevrası uygulanarak kurtarılan hasta, sağlık ekipleri heniz bölgeye intikal etmediyse düz bir zemin üzerine yatırılır. Yaralının durumuna göre ilkyardım bilen ekipler tarafından farklı yollara da başvurulabilir. Burada amaç yaralının çeşitli nedenlere bağlı olarak zarar görmesini engellemektir.

Rentek manevrasının doğru uygulanmasına rağmen yaralının omurgasında zedelenme söz konusuysa rentek manevrasına uygun olarak sürükleme yöntemi de düşünülebilir.

Rentek Manevrası Kimlere Uygulanır?

Rentek manevrası, çoğunlukla trafik kazaları olmak üzere iş kazaları, göçük altında kalınma durumları ve yüksekten düşme sonucu meydana gelen kazalarda uygulanan bir yöntem olarak bilinir. Ancak sadece bu olaylarda kullanılmaz. Rentek manevrası, patlama ve yangın gibi durumlarda da uygulanan kurtarma yöntemlerindendir.

Rentek manevrası ile yaralının kaza bölgesinden omuriliği zarar görmeden çıkarılması hedeflendiği için bu işlemin uzman kişiler tarafından uygulanması gerekir. Kaza bölgesinden çıkarılan hastanın yine hassas bir şekilde ambulansa taşınıp hastaneye götürülmesi sağlanır. Herhangi bir kırık ihtimali olmasına karşın yaralının sakin bir şekilde ve özellikle boyunluk takılarak ambulansa taşınması önemlidir.

Rentek Manevrası Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Rentek manevrası ne demek?

Rentek manevrası, en özet haliyle kaza anında sıkışan yaralının araç içinden veya kazanın yaşandığı bölgeden sağlıklı ve bilinçli bir şekilde omuriliğe zarar gelmeden çıkarılma işlemidir.

Hangilerinde rentek manevrası tekniği uygulanmalıdır?

Kazalarda yaralının solunumunun durması durumunda veya patlama, yangın gibi tehlikeli durumlarda rentek manevrası uygulanabilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 26 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 21 Haziran 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al