Yükleniyor

Semizotunun Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Semizotunun Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Semizotu, demir, kalsiyum, C vitamini ve potasyum açısından zengindir, ayrıca diğer sebzelere göre daha fazla omega 3 yağ asidi içerir. A, B1, B2, B6, C, E vitaminlerini de içeren besin, K, fe, Ca, Mg gibi minerallerden zengin olması neticesinde bağışıklık sistemi üzerinde de etkilidir.

İçindekiler

Semizotu Faydaları Nelerdir?

Ispanaktan beş kat daha fazla omega-3 yağ asidine sahip olan semizotu, kalp sağlığını destekler, sahip olduğu A vitamini ile göz sağlığını korur, serbest radikallerle mücadelere ederek kanser riskini önleyen beta-karotenler içerir, açlık kan şekerini düşürür, kemikleri güçlendirir.

Semizotunun faydaları şunlardır:

  • Kalp damar hastalıkları riskini önler
  • Kemikleri güçlendirir
  • Halsizlik ve yorgunluğa iyi gelir
  • Sinir sistemi sağlığını destekler
  • Kolesterolü düşürür
  • Mantar ve bakteri oluşumu için koruyucudur
  • Mide ülseri gibi gastrointestinal sorunlara yardım eder
  • Karaciğer sağlığını destekler
  • Kilo verme sürecine yardım eder

Kalp damar sağlığını korur

Doymamış yağ asitlerin ve özellikle omega 3 yağ asitleri, EPA, DHA, a-linolenik asit, glutamik asit, glutatyon ve aspartik asit açısından da oldukça zengin olan semizotu, bu özellikleri neticesinde kalp ve damar sağlığınızda koruyucu bir etki gösterir.

Kemikleri güçlendirir

Semizotu, kemik sağlığını destekleyen kalsiyum ve magnezyum mineralleri açısından zengindir. 

Bilişsel sağlığı korur

İçerdiği omega 3 asitleri, hafızayı güçlendirme, unutkanlığı önleme açısından da fayda sağlar. Konsantrasyonun artması konusunda yarar sağladığı bilinmektedir.

Halsizlik ve yorgunluğa iyi gelir

Günümüzün önde gelen şikâyetleri arasında bulunan halsizlik, yorgunluk ve depresyona da iyi gelir.

Sinir sistemi sağlığını destekler

B2 ve B6 vitaminini içeren semizotu, sinir sisteminin sağlıklı çalışmasını da destekler.

Kolesterolü düşürür

Semizotunun faydaları arasında kötü kolesterolü düşürme etkisi bulunmaktadır. Kolesterolü düşüren sebze, kan basıncının da dengelenmesi konusunda önemli bir görev üstlenir. Antioksidan etki gösteren bitki, damarları rahatlatır ve yüksek kolesterolü olanlara iyi gelir. Toksin temizleyici ve idrar söktürücü özelliğiyle dikkat çeken semizotu, böbreklerdeki taşı ve kumu dökmeye de yardımcı olur. Aynı zamanda dizanteri ile birlikte hemoroit sorunu yaşayanların da tüketmesi tavsiye edilir.

Mantar ve bakteri oluşumu için koruyucudur

Semizotu, mantar ve bakteri oluşumuna karşı koruyucu bir etkiye sahiptir. Bu lezzetli besin sayesinde vücutta hastalığa sebep olan mikroorganizmalara karşı etkili bir koruma sağlanır. Kanın temizlenmesi konusunda da yardımcı olmayı ihmal etmeyen sebze, içerisinde taşıdığı demir ve vitaminlerin etkisiyle kansızlığa da oldukça iyi gelir. Erken bahar aylarının şifalı bir besini olan semizotu, içeriğindeki yüksek lifi sayesinde kabızlığı da önler. Bağırsakları çalıştıran ve bağırsak hareketlerini düzene sokmaya yardımcı olan sebze, sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına destek olur. Bununla birlikte birçok mide problemine karşı da vücudu korur.

Kanser tedavisinde beslenmeyi destekler

Antiinflamatuar ve antioksidan etkisi nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendiren semizotu, kanser gibi oluşumların tedavisinde tavsiye edilen ve tüketilmesi gereken sebzeler arasında yer alır. İçeriğinde bol miktarda A ve C vitamini bulunan sebze, vücut direncini artırarak sizi daha dirençli ve güçlü bir hale getirir. A vitamininin etkisine sahip olan bitki, göz sağlığı açısından da fayda sağlar. Demir, magnezyum, kalsiyum gibi mineralleri içeren besin, kemik sağlığını da desteklemesiyle öne çıkar. Semizotu sebzesi aynı zamanda anemi hastalığı ile uğraşan kişilere de önemli ölçüde fayda sunar.

Kilo verme sürecine yardım eder

Hem bol besin lifli olması hem de düşük kaloriye sahip olması nedeniyle semizotu, diyet yapanların listesinde mutlaka yer alması gereken sebzeler arasında bulunur. Doğru şekilde tüketilmesi halinde kilo verme sürecini hızlandıran bitki, doyurucu özelliği ve yüksek vitamin içerikleriyle diyet yapanların ihtiyaç duyduğu pek çok şeyi sağlar. Şişkinlik ve ödemden de vücudu koruyan besin kaynağı, idrar söktürücü etkiye sahip olması sebebiyle toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır. İçeriği sayesinde cilt sağlığına önem veren bireyler açısından da faydalı bir besindir. Yaz aylarının en sevilen sebzeleri arasında yer alan semizotu, faydaları sayesinde diyabetli hastaların beslenmesinde de tercih edilir.

Semizotu Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Semizotunu saksıdan ya da bahçeden toplamak isterseniz bıçakla ya da farklı kesici materyallerle değil, elle ayırarak toplamaya özen gösterebilirsiniz. Açık yeşil renge sahip olan semizotu yerine koyu yeşil renkli olanları tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Bitkinin yaprakları büyümüşse, baş kısmında siyah tohumların yer almadığından emin olmanız gerekir. Şifa kaynağı olan bu bitkiyi dikkatli bir şekilde seçtikten sonra hemen tüketmek isterseniz, kök kısımlarını temizleyebilir ve bitkinin üzerinde kalan kalıntı ve çamurlardan yıkayarak arındırabilirsiniz. Daha derin ve sağlıklı bir temizlik yapmak üzere sebzeyi belirli bir süre sirkeli suda bekletebilir, son bir kez daha durulayarak afiyetle tüketebilirsiniz.

Eğer elinizde tek seferde kullanabileceğinizden daha fazla bir semizotu kalmışsa, temizlemiş olduğunuz semizotlarının kurumasını bekleyerek dışarıdan hava almayacak şekilde buzdolabı poşetine sarabilirsiniz. İhtiyaç duymanız halinde ise bitkiyi tekrar kullanmak üzere değerlendirebilirsiniz.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 17 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 17 Nisan 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al