Yükleniyor

Soğuk Alerjisi Nedir? Soğuk Alerjisi Nasıl Geçer?

Soğuk Alerjisi Nedir? Soğuk Alerjisi Nasıl Geçer?

Soğuk alerjisi veya soğuk ürtikeri, soğuk hava veya suya maruz kaldığınızda ortaya çıkan alerjik reaksiyonlar olarak tanımlanır. Vücudun bazı bölgeleri, soğukla temas ettiğinde kızarıklık, kaşıntı veya şişlik gibi soğuk alerjisi belirtileri gösterebilir. Bu durum, hafif rahatsızlıklardan ciddi reaksiyonlara kadar değişkenlik gösterebilir. Soğuk alerjisi, yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilir, bu yüzden bu durumu tanımak, tedavi yöntemlerini bilmek ve korunma yollarını öğrenmek önemlidir.

İçindekiler

Soğuk Alerjisi Nedir?

Soğuk alerjisi, soğuk havalarda ortaya çıkarak kişinin cildinde kabarıklık, kaşınma, kızarıklık gibi durumların gözlemlendiği durumdur. Soğuk deniz, su, havuz ile temas edildiğinde de görülen soğuk alerjisinde kurdeşen ve alerjik ödem gibi hastalıklar da görülebilir. Vücudun soğuk havaya karşı vermiş olduğu bir tepki donucu oluşan bu duruma soğuk ürtikeri olarak da adlandırılabilir.

Soğuk Alerjisinin Nedenleri Nelerdir?

Soğuk hava ya da suyla temas halinde olunması durumunda soğuk alerjisi meydana gelebilir. Soğuk alerjisinin net bir nedeni olmasa da uzmanların listelemiş olduğu sebep olabileceğini düşündükleri bazı nedenler vardır:

İmmünolojik Reaksiyon

Vücut soğuk nesneleri hissettiğinde bağışıklık sistemi devreye girerek antikor üretir. Bu antikorlar nedeniyle alerjik reaksiyon belirtileri gösterir.  

Genetik Yatkınlık

Kimi zaman soğuk alerjisi genetik yatkınlığın sonucu görülebilir. Aile bireylerinde var olan soğuk alerjisi sizde de görülebilir. 

Soğuk Ürtikeri

Soğuk alerjisinin bir diğer adıdır. Cilt, soğukla temas ettiği taktirde kızarıklık, kaşıntı gibi durumlar gözlenebilir. Soğuk alerjisi bu kişilerde yüksek olabilir.

Zayıf Bağışıklık Sistemi

Zayıf bağışıklık sistemine sahip olan bireylerde soğuk alerjisi riski olabilir. Bu kişiler, soğuğa daha hassas olabilir.

Soğuk Alerjisi Kimlerde Görülür?

Soğuk alerjisi her cinsiyette ve yaş grubunda görülebilir. Soğuk yüzeylerle, hava ile temas edilmesi sonucunda soğuk alerjisi belirtileri görülebilir. Çok soğuk suyla duş alınması bile tüm vücudu şoka sokabilir.

Soğuk Alerjisinin Belirtileri Nelerdir?

Soğuk alerjisinin ilk belirtileri, soğuk ile temas eden cildin bölgelerinde kızarıklık, kaşıntı, şişme, görülmesidir. Deride kurdeşene benzer döküntülerde diğer belirtiler arasındadır. İleri derece soğuk alerjisi belirtilerinde, anjiyoödem adı verilen deri altında şişmeler, ödemler yaşanabilir.

El, ayak gibi organların bilekleri bile bu durumdan etkilenebilir. Bağışıklık sisteminin aşırı tepki vermesi sonucu bu belirtiler gözlenen olay sadece soğuk havalarda kendini göstermez. Soğuk maddelerle temasta bu konuya dikkat etmek gerekebilir.

Giyilen kıyafetler bedeni sarması yeterli olmayabilir. Özellikle havanın eksi derecelerde olduğu yerlerde, bacaklarda soğuk alerjisi gözlenebilir. Böyle durumlarda termal pantolon vb. ürünler tercih edilebilir. 

Soğuk Alerjisi (Soğuk Ürtikeri) Nasıl Geçer?

Soğuk alerjisi (soğuk ürtikeri) çoğu zaman geçici semptomlar gösterse de ileri derecede etkilenen bireylerde ciddiye alınması gereken bir sağlık problemidir. Soğuk alerjisi tedavisi farklı yöntemler ile gerçekleştirilebilir.

Tedavide, alerjik reaksiyonların önlenmesi adına bu alerjik reaksiyona sebep olan durumlar engellenmeye çalışılabilir. Soğuk ile temas eden bölgelerin azaltılması adına kapalı, uygun kıyafetlerin giyilmesi gerekebilir. Ellerde soğuk alerjisi tedavisinde eldiven kullanmak gibi benzer yöntemler ile zararlı etkileri en aza indirilebilir.

Önleyici ilaçların, enjektörlerin uzman kontrolünde kullanılabilir. Soğuk alerjisinden yüksek seviyede etkilenen bireyler soğuk su ya da yüzeylerde temasını azaltması gerekebilir. Bu konuda dikkatli olmak gerekebilir, uzmana görünmek gerekebilir. 

Soğuk Alerjisine Doğal Çözümler

Soğuk alerjisi rahatsızlığı olanların kullanabileceği bazı doğal yöntemler bulunsa da vücudun verdiği tepkiler farklı olabilir, bundan dolayı soğuk alerjisi bitkisel tedavisini uygulamadan önce bir uzmandan yardım almak faydalı olabilir.

  • Semptomları azaltacak ilk doğal yöntem vücudu sıcak tutmaktır. Kalın kıyafetlerin yanı sıra bilekleri örtecek kıyafetler giymek, eldiven, şapka, atkı gibi aksesuarların kullanılması fayda sağlayabilir.
  • Omega-3 yağ asitleri bir diğer tedavi yöntemleridir. Bu yağ asitleri, bağışıklık sistemini destekleyerek inflamasyonu azaltabilir. Deniz ürünlerinde, ceviz, keten gibi bitkilerin içeriğinde bulunur.
  • Bitki çayları, soğuk alerjisinin semptomlarını hafifletebilir, sakinleşebilir.
  • Antihistaminik özellikte yiyecekler tüketerek bağışıklık güçlendirilebilir. Soğuk hava alerjisine karşı doğal bir tedavi olmasının yanı sıra birçok hastalığında önüne geçecektir. Sarımsak, zerdeçal gibi besinlerde bulunur.
  • Bal, doğal bir antialerjik yiyecektir. Bağışıklığı güçlendirici içeriğe sahip olan bal ve propolis içeren ürünler kullanmak alerjik semptomları azaltabilir.

Soğuk Alerjisi İçin Sıkça Sorulan Sorular

Soğuk alerjisi nasıl anlaşılır?

Soğuk alerjisi belirtilerinin görülmesi kafanızda soru işaretlerinin oluşmasına ve bir uzmana görünmenizi sağlayabilir. Soğuk yüzeylere temas sonucunda deride kızarıklık, kaşıntı, kabarıklık görülebilir. Gözlerde, bileklerde şişlikler gözlenebilir. Solunum problemleri gözlenebilir.

Soğuk alerjisi tehlikeli midir?

Soğuk alerjisi, çoğu birey için tehlikeli bir durum değildir. Fakat bazı bireyler için sorun oluşturabilir, tehlikeli bir durum olabilir. Sadece soğuk hava değil soğuk nesneler ile temas sonucunda bile gözlenebilir. Hafif düzeyde, kaşıntı, kızarıklık, şişlikler görülebilir. Fakat ileri düzeydeki durumlarda boğazda, dilde, bileklerde şişlikler tıbbi müdahaleye gerektirebilir. Çok ileri seviyelerde şoka sokabileceği unutulmamalıdır. Böyle durumlarda acil müdahale gerekebilir.

Soğuk alerjisi için hangi doktora gidilir?

Soğuk alerjisi bulunana bireyler genellikle dermatoloji uzmanına ya da alerji uzmanına gitmek gerekebilir. Fakat acil durumlarda acil bir hekim desteği almak gerekebilir. Semptomlar konusunda destek olduğu gibi tedavi konusunda da destek olabilir.

Soğuk alerjisi kalıcı mıdır?

Soğuk alerjisi kalıcı bir rahatsızlık değildir. Hafif semptomlar kısa sürede kaybolabilirken, şiddetli semptomlarda bir süre tedaviye ihtiyaç duyulabilir. Doktor tavsiyesinde kullanılan ilaçlar yardımıyla semptomlar hafifletilebilir.

Soğuk alerjisi olanlar nelere dikkat etmeli?

Soğuk alerjisi olan bireyler belli başlı noktalara dikkat etmesi gerekir. Sıcak, kalın, kapalı giysiler soğuğa karşı koruyucu olabilir. Bilekleri, başı, yüzü saran kıyafetler tercih etmek semptomları azaltacaktır. Bir diğer korunma yöntemi, kapalı alanlarda kalarak, soğuk yüzeylerden uzak durmak olabilir. Fakat çoğu zaman bu mümkün olmayabilir. Mümkün olmadığı taktirde cildinizi nemlendirmek cildin kurumasını önleyerek, tahrişi azaltacaktır. Eğer ki böyle bir rahatsızlığınız olduğunu biliyorsanız özellikle yaz mevsiminde ani ısı değişimlerinden, soğuk su veya nesnelerden uzak durmak faydalı olur. Kişiden kişiye belirtiler ve seviyeleri değiştiği için dikkatli olmakta fayda vardır. Bunun dışında uzman doktor ile görüşerek detaylı bilgi ve tedavi yöntemlerini öğrenebilirsiniz. Durumun ciddiyeti kişiden kişiye değişebileceğinden ötürü uzman görüşleri almak size fayda sağlar.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 29 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 8 Kasım 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al