Yükleniyor

Sperm Krampı Nedir? Neden Olur?

Sperm Krampı Nedir? Neden Olur?

Epididimal hipertansiyon olarak da bilinen sperm krampları, bazı kişilerde orgazm sonrasında yaşadığı rahatsız edici ve sıklıkla acı veren bir durum olarak bilinir. Nüfusun önemli bir yüzdesini etkileyen bu durum kişinin yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyebilmektedir. Sperm krampları ya da semptomları genellikle testislerde, alt karında, kasık bölgesinde ağrı bunun yanında mide bulantısı ve halsizlik hissi olarak tanımlanır.

İçindekiler

Sperm Krampı Nedir?

Sperm krampı, bazı erkeklerin boşalma sonrasında yaşadığı rahatsız edici ya da acı verici hissidir. Sperm krampı tıbbi bir terim olarak değil bu durumu tanımlamak için kullanılır. Her insanın vücudu cinsel uyarılmaya ve orgazma farklı tepkiler verir. Bazıları haz ve rahatlama hissi yaşarken, bazıları testislerde ağrı ve rahatsızlık hissedebilir. Bu rahatsızlık, testislerde veya çevresinde ağrı hissi olarak nitelendirilir.

Sperm Kramplarının Belirtileri Nelerdir?

Sperm krampları, boşalma sonrası testislerden birinde veya her ikisinde hissedilen keskin bir ağrı veya donuk bir ağrı gibi belirtilerle ortaya çıkar. Bu ağrının şiddeti ve süresi değişkenlik gösterebilir. Şiddetli sperm kramplarında ağrı sırt veya bacaklara da yayılarak hareket etme sorunlarına yol açabilir. Sperm krampları yaşayan erkeklerde şu belirtileri görülebilir:

 • Tekrarlayan karın ağrısı
 • Testis ağrısı
 • Alt karın bölgesinde ağrılı bir rahatsızlık hissi
 • Krampa benzeyen aralıklı keskin bir ağrı

Sperm Krampları Neden Olur?

Sperm kramplarının kesin nedenleri bilinmemektedir fakat bazı faktörler bu durumun ortaya çıkmasına neden olur. Sperm kramplarının ortaya çıkmasına neden olan faktörler şöyle sıralanır:

Prostat sorunları

Prostatit ya da prostat büyümesi gibi problemler boşalma esnasında rahatsızlığa, ağrıya neden olabilir.

Kas gerginliği

Cinsel aktivite esnasında karın bölgesinde ve pelvik taban kaslarının aşırı gerilip kasılmasıyla kramplara ya da rahatsızlığa neden olabilir.

Enfeksiyonlar

Epididimit ya da idrar yolu enfeksiyonları gibi üreme organlarının enfeksiyonları sperm spazmına neden olarak ağrı ve kramp yaratır.

Testis sorunları

Bazı testis rahatsızlıkları, boşalma esnasında testis ağrısına ve sperm krampına sebep olabilir.

Orgazmik hastalık sendromu (POIS)

POIS, boşalmayı sonrasında kas ağrısı, yorgunluk ve rahatsızlık gibi çeşitli semptomlarla ortaya çıkan ve sperm kasılmasıyla ilişkilendirilen bir durumdur.

Diğer faktörler

Kaygı, stres ve depresyon gibi psikolojik faktörler sperm kramplarına neden olarak artırabilir. Ayrıca uzun süreler cinsel ilişkiden uzak durma, yoğun cinsel aktivite ve hormonal dengesizlikler gibi çeşitli faktörler de sperm kramplarının oluşumuna neden olur.

Sperm Krampları Nasıl Geçer?

Sperm kramplarını önlemek için öncelikle altta yatan nedenleri ele alarak buna yönelik önlemleri uygulamak gerekir. Uzman doktor muayenenin ardından ağrıyı şiddetlendiren aktivitelerden kaçınmak, destekleyici iç çamaşırı giymek veya stres ve gerginliği yönetmek için rahatlama teknikleri uygulamak gibi bazı yaşam tarzı değişiklikleri önerisinde bulunabilir. Sperm krampına karşı alınacak önlemler ve tedaviler şu şekilde sıralanır:

 • Stres kasların gerilmesine neden olabilir. Stresi yönetmek için egzersiz, meditasyon veya terapi gibi yöntemlerden yararlanılabilir.
 • Enfeksiyonları önlemek için genital bölgeyi temiz ve kuru tutmak gerekir
 • Basıncı ve rahatsızlığı azaltmak için külot gibi testislere yeterli destek sağlayan iç çamaşırı seçimi yapın
 • Aşırı boşalmadan veya boşalma olmadan uzun süreli cinsel uyarılmadan kaçının
 • Biriken spermin serbest bırakılması için düzenli olarak boşalmayı sağlayın
 • Ağrı ve kramplara neden olabilecek testis yaralanması riskini azaltmak spor sırasında dikkatli olun
 • Ilık bir banyo yapmak kasları gevşetmeye ve rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir
 • Duygusal faktörler sperm krampına neden olabileceğinden terapiye başvurmak faydalı olabilir

Belirtilerin altın yatan neden epididimit veya prostatit gibi bir enfeksiyon içeren hastalıklar ise uzman doktor altta yatan enfeksiyonu tedavi etmek için antibiyotik yazabilir.

Sperm Krampı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Sperm krampları kısırlık belirtisi olabilir mi?

Sperm krampları tek başına kısırlık belirtisi olarak kabul edilmemektedir. Bunun yanında enfeksiyon veya testisleri etkileyen durumlar k doğurganlığı etkileyebilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 12 Eylül 2023

Yayınlanma Tarihi: 12 Eylül 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al