Yükleniyor

Bağışıklık Dostu Turşunun Faydaları

Bağışıklık Dostu Turşunun Faydaları

Antik Mezopotamya’dan günümüze binlerce yıldır sofralarla buluşan turşu sebze ve meyvelerin yapısında bulunan laktik asitin fermantasyonuyla oluşur. Halk arasında ‘turşu kurmak’ olarak bilinen işlem sebze meyvelerin salamura suyunda bir süre bekletilmesi işlemidir. Katkısız ev yapımı turşu zengin içeriğiyle sağlık için birçok faydalı etkilere sahiptir. Ancak bol miktarda sodyum içerdiği için kontrollü olarak tüketilmelidir. İçeriğindeki lif yoğunluğu ile bağırsak dostu olarak bilinir. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkileriyle kış mevsiminde sıklıkla tüketilen bir yiyecektir. 

İçindekiler

Turşu; tarih sürecinde sebze meyvelerin daha uzun süre saklanabilmesi için tuz ve sirkeli salamurada bekletilmesiyle keşfedildi. Günümüzde farklı damak tatlarına hitap eden çeşitleri arasında kornişon, biber ve karışık türleri en çok tercih edilenlerdir. Ev yapımı ürünlerde salamura hazırlanmasında genellikle sirke kullanılır. Cam kavanozlarda hazırlanan katkısız bir turşu güvenle tüketilebilir. Antioksidan özelliği ve probiyotik içeriğiyle bağışıklık sistemini güçlendirici ve bağırsak florasını iyileştirici etkiler sunar. Çeşitli sebze meyvelerin bir arada yer alması dolayısıyla vitamin-mineral içeriği bakımından zengindir.

Turşu Yemenin Faydaları Nelerdir?

Evde kaya tuzu ve sirkeyle katkısız olarak cam kavanozlarda hazırlanan ürünün sağlık için birçok faydaları bulunur. Bu etkilerinden birisi de kış mevsiminde sıklıkla görülebilen soğuk algınlığına karşı koruyucu olmasıdır. Kış aylarında soğuk havada vücut direncinin düşmesi söz konusu olabilir. Bu durumda sofralarda yer verilen çeşitleriyle koruyucu etkisini gösterir. Farklı sebze ve meyvelerden gelen vitamin mineral içeriğiyle tüketimi soğuk algınlığına karşı vücudu korur. Fermente bir ürün olduğu için zengin bakteri içeriğiyle bağırsak florasını güçlendirilmesine yardımcıdır. Vücut sağlığı üzerinde bütüncül etkileri bulunan turşunun faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Soğuk algınlığında koruyucu etkisi bulunur: Ürünün hazırlanmasında kullanılan çeşitli sebze ve meyveler zengin mineral, vitamin ve antioksidan içerir. Antioksidan içeriğe sahip pancar turşusu tüketimi kış mevsiminde soğuk algınlığı etkilerinin oluşumunu azaltır. Lahana turşusu tüketilmesi içeriğindeki bileşenlerle soğuk havalarda hastalıklara karşı koruyucu kalkan oluşturur.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcıdır: Yoğun stres ve çeşitli hastalıklar bağışıklık sisteminin gücünü azaltabilir. Vücut üzerinde bütüncül bir etki yarattığı gibi, içeriğinde yararlı bakteriler bulunur. Bağırsak florasını güçlendiren probiyotikler aynı zamanda güçlü bir bağışıklık sisteminin göstergesidir. Ürünün oluşumu fermantasyon esasına dayandığı için probiyotikler ile sebze meyvelerdeki vitamin içeriğiyle etkisini gösterir. İçeriğinde yer alan yararlı bakteriler bağırsaklarda K vitamini oluşumunu da destekler. Bu vitaminin kan pıhtılaşmasında etkin bir rolü bulunur. Kaza, yaralanma gibi durumlarda K vitamini kan pıhtılaşmasına yardımcı olarak hayati bir rol oynar. Aynı zamanda hafızanın güçlendirilmesine de yardımcıdır. Diğer taraftan depresyona karşı da koruyucu etki gösterir.
  • Antioksidan içeriğiyle kansere karşı koruyucudur: Turşu içeriğinde yer alan sebzeler içerdiği vitamin ve mineraller bakımından zengindir. Serbest radikallerin vücut üzerinde yarattığı olumsuz etkileri azaltan antioksidan kapasitesiyle etkisini gösterir. Karnabahar ve sarımsak yüksek düzeyde antioksidan içerir. Kanser oluşumuna karşı farklı sebze türlerinden yapılan çeşitleri tüketilebilir. Farklı çeşitlerin tüketimiyle zengin vitamin, mineral ve antioksidanların koruyucu etkilerinden faydalanılabilir.  
  • Kan şekerinin dengelenmesine yardımcıdır: İçeriğinde yüksek düzeyde lif bulunur. Bu özelliği sayesinde yemekle birlikte tüketildiğinde yiyecekler daha uzun süre midede kalır. İnsülin salınımında dengeleyici etki gösterir. Yemek sonrasında yiyeceklerin türüne bağlı olarak hızla yükselebilen kan şekerini dengeleyerek kontrollü bir seviyede olmasına yardımcıdır.
  • Kalp damar sistemi için yararlıdır: Sağlıklı bireylerde turşu tüketiminin kalp damar hastalıklarına karşı koruyucu etkileri bulunur. Zengin vitamin ve mineral içeriğine sahip farklı türleri tüketilerek koruyucu etkisi arttırılabilir.
  • Kas kramplarının azaltılmasında etkilidir: Özellikle aktif spor yaptıktan sonra oluşan kas kramplarının azaltılmasında etkilidir. Spor sonrası turşu ya da turşu suyu tüketildiğinde kas odaklı kramplarda azalma görülür. 

Turşu Suyunun Faydaları Nelerdir?

Vücut direncinin arttırılmasına yardımcı olan turşu suyu düzenli tüketildiğinde etkisini gösterir. Günlük egzersiz rutinlerinde terleme oluşabilir. Bu durumda vücutta çeşitli mineral kayıplarına neden olur. Turşu suyu tüketimi mineralleri hızlı bir şekilde yerine koymaya yardımcı olur. Spor sırasında oluşabilen kas kramplarını azaltıcı etkileri olduğu da bilinir. 

Turşu Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Hareketsizlik kaynaklı oluşabilen kabızlık sorununda yüksek lif içeriğiyle etkili olur. Kanser oluşumuna neden olabilen serbest radikalleri antioksidan içeriğiyle ortadan kaldırmaya yardımcıdır. Kalp damar hastalıkları, soğuk algınlığı gibi durumlara karşı da koruyucu etkisi bulunur.

Turşuyu Kimler Tüketmemeli?

İçeriğinde bol miktarda sodyum barındırdığı için yüksek tansiyonu bulunan kişilerin kontrollü olarak tüketmesi gerekir. Diyabetli hastalarda tüketimi tansiyon yükselmesine neden olabilir. Bu durum da böbrek sorunlarına davetiye çıkarabilir. Diyabet, böbrek yetmezliği, mide sorunu yaşayan bireylerin de diyetisyen kontrolünde tüketip tüketemeyeceklerini öğrenmeleri gerekir.

Turşu İle İlgili Merak Edilen Diğer Sorular

Her gün turşu yersek ne olur?

Çok fazla tüketilmesi mide asidinin dengesinin bozulmasına ve reflü gibi şikayetlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. 

Turşu suyu hangi hastalıklara iyi gelir?

Yoğun egzersiz sırasındaki mineral kayıplarının hızlıca yerine konulmasını sağlayarak kramp oluşumunu azaltır.

Turşu kilo aldırır mı?

Kalori seviyesi düşük olduğu için kilo aldırmaz. İçeriğindeki sirke yağ depolanmasını engellemede yardımcıdır. Ancak fazla tüketildiğinde vücut su tutabilir. 

Turşunun zararları nelerdir?

İçeriğinde bol miktarda sodyum barındırdığı için fazla tüketildiğinde tansiyon yükselmesine neden olabilir. Öte yandan aşırı tüketimi böbrek sorunları ortaya çıkarabilir.

Turşu yemek sağlıklı mı?

Fermantasyon sonucu oluştuğu için bağırsak florasının güçlendirilmesini sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkileriyle de bütüncül olarak sağlık üzerinde olumlu etkiler yaratır. 

Turşuda hangi vitaminler var?

Kan pıhtılaşmasında etkin rolü bulunan K vitamini açısından zengin bir üründür. İçeriğinde yer alan sebze ve meyve türlerine bağlı olarak A, B ve C vitaminlerini de barındırır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 7 Mart 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al