Cerrahi Yöntemler Kalıcı Kilo Kontrolü Sağlıyor

Obezite neden olduğu hastalıklar açısından, sigaradan sonra ikinci sırada insan yaşamını tehdit etmektedir. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasında yer alan obezite, kişiye özel doğru diyet ve egzersiz programları ile kontrol altına alınabilir.

Diyette amaç; vücut ağırlığını hedeflenen kiloya indirmek, kişiye doğru beslenme alışkanlıkları kazandırmak ve vücut ağırlığını ideal düzeyde tutmaktır. Uygulanan diyet programlarından olumlu sonuç alamama ve kalıcı kilo kontrolünün sağlanamaması durumunda ise cerrahi yöntemler gündeme gelmektedir.

Memorial Diyarbakır Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Bölümü Uzmanları yaşam şekli değişiklikleri ile kilo veremeyen kişilere uygulanabilen cerrahi yöntemler hakkında bilgi verdi.

Hareketsiz yaşam obezite nedeni

Televizyon ve internet bağımlılığı, özellikle masa başı çalışanlarda hareketsiz yaşam, abur cubur ve fast food türü yiyecek tüketiminin giderek yaygınlaşması; insan sağlığı üzerinde olumsuz etkilere yol açarak, çağın en büyük hastalığı obeziteye zemin hatırlamaktadır.  Yaşam kalitesini artıran doğru diyet ve egzersiz ile hareketli bir yaşam şeklinin tercih edilmesi obeziteye karşı koruyucu önlemlerdir. Ancak alınan tüm bu önlemlere rağmen kilo vermek önemli bir sorun haline gelebilir. Bunun en önemli nedeni, genetik eğilimdir. Obezite aynı zamanda tip 2 diyabet hastalığına eğilimi de artırmaktadır. Ancak obeziteden kurtularak zayıflayan hastaların diyabet hastalığının seyrinde düzelme görülmektedir.

Diyabet hastalarına basit yöntemle kilo verme şansı

Kilo veremeyen tip 2 diyabet hastalarında “Vaser liposuction” işlemi, kilo verilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Büyük miktar yağ aspirasyonu yapılan tip 2 diyabetli 31 hastanın 1 yıl sonraki takiplerinde, ameliyat öncesine göre beden kütle indekslerinin 6,2 azaldığı ve kan şekerlerinin %18, HbA1c değerinin %2,3 oranında düştüğü tespit edilmiştir. Diyabet hastalarının en önemli sorunlarından biri de günde en az 2 kez cilt altı insülin enjeksiyonu uygulama zorunluluğudur. Bu durum yağ dokusunda ve ciltte ciddi bozulmalara, ciltte dalgalanmalara neden olmaktadır. Hastalar bu kötü görünümden çok rahatsız olsa da bunu dile getirmeyi bir lüks olarak görürler. Basit bir yöntem olarak “vaser liposuction” bu hasta grubu için çözüm sağlamaktadır.

Kişiye özel cerrahi uygulamalarla zayıflama

Fazla kilolar, erkeklerde özellikle göbek bölgesi, kadınlarda ise basen ve üst bacak bölgelerindeki yağlanmalarla kendini göstermektedir. Vücudun bu bölgeleri için, spor ve diyet yeterli olmayabilir. Özellikle bel çevresi, karın ve bacaklardaki kilo fazlalığına karşı plastik cerrahi uygulamaları, başarılı sonuçlar sağlamaktadır. Bölgesel zayıflama amaçlı olarak kullanılan cerrahi uygulamalar; yaşa, cilt kalitesine, kadınlarda doğum sayısına göre belirlenmektedir.

Hasta konforu öncelikli

“Vaser liposuction” yöntemi; hastaların iyileşme ve sosyal yaşamlarına geri dönme sürelerini kısaltmaktadır. Rahat uygulanabilir bir yöntem olmasının yanı sıra hastaya ağrısız ve morluk oluşturmayan bir tedavi olanağı sunmaktadır. Bu işlemden hastaların maksimum seviyede yarar görmesi için sağlıklı beslenme ve düzenli diyet programlarından vazgeçmemeleri de çok önemlidir. Diyet ve egzersizle kilo veremeyen hastaların, vaser liposuction desteği ile bölgesel zayıflamaları sağlanmaktadır. Vaser liposuction vücuttan 6-7 kilo yağ çıkarabilmekte, hasta iki ay içinde bu değişimi fark edebilmektedir.

Güncellenme Tarihi: 11 Eylül 2013Yayınlanma Tarihi: 11 Eylül 2013

Benzer Sağlık Rehberleri