Yükleniyor

Detaylı Ultrason ile Bebeğinizin Sağlığından Emin Olabilirsiniz.

Detaylı Ultrason ile Bebeğinizin Sağlığından Emin Olabilirsiniz.

Hamilelik sürecince anne karnında büyüyen bebeklerin gelişimlerinin nasıl olduğu anne ve babalar için merak konusudur. Detaylı ultrason ile anne karnındaki bebeğin gelişiminin her aşaması takip edilir, bebeğin tüm organları ayrıntılı bir şekilde incelenir. Bebekte olabilecek doğumsal ve yapısal anomalilerin büyük bir kısmının tespit edilebilir ve gerektiğinde hastalıklara müdahale edilebilir.

Gebelik takibinin rutin parçası olan ayrıntılı ultrasonografi nedir?

 Ayrıntılı ultrasonografi  bebeğin dış ve iç organlarının  gelişiminin ve yapısının değerlendirilmesidir.

Neden önemlidir?

Bazı doğumsal hastalıklara doğum sırasında hazırlıklı olmak hem annenin hem bebeğin sağlığı açısından hayati önem taşır.  Ayrıntılı ultrasonografi bebekte var olabilecek bu hastalıkların tespitini sağlayıp buna hazırlıklı olunmasını sağlar.

Bebeğin sonraki hayatını etkileyebilecek bir takım genetik hastalıkların tanısı koyup anne karnında müdahale edilmesini sağlar.

Ne zaman yapılmalıdır?

 En sık 20-24 haftalar arasında yapılmakla beraber 12-14 haftalar arasında , 20-24, haftada 32-34 haftalar arasında yapılır.

12-14 hafta arasında yapılan ayrıntılı ultrasonografiye ilk üç ay  ultrasonografisi denir.

Bir çok hastalığın tanısı bu dönemde konabilir. Henüz gelişimini tamamlamamış beyin ve kafa içi yapıların  hastalıkları bu dönemde tespit edilemeyebilir. Bu  hastalıkların tanısı ikinci üç ay ultrasonografisi ve üçüncü üç ay ultrasonografisi  ile konabilir.

İkinci üç ay ultrasonografisi gebelik takibinin bir parçasıdır ve her gebeye yapılır. Bu ultrasonografi ile doğumsal hastalıkların %90 nının tanısı konabilir.

Üçüncü üç ay ultrasonografisi 32-34 hafta arasında yapılır. Temel olarak beyin ve kalp değerlendirilir. Bazı gelişimsel beyin hastalıklarının tanısı ancak bu dönemde konabilir.

Bilgi ve randevu için lütfen formu doldurunuz

444 7 888

İletişim Formu

Aşağıdaki formu doldurarak size özel ayrıcalıklardan yararlanabilirsiniz.

Bizi Arayın 444 7 888

Bu Konuda Uzman Doktorlar

Doç. Dr. Ertuğrul KARAHANOĞLU
Doç. Dr. Ertuğrul KARAHANOĞLU
Kadın Hastalıkları ve Doğum
Kolay Randevu Al
Tüm Doktorlarımız

Benzer Ayrıcalıklar

Prima Kulübü üyeleri Memorial'da Kazanıyor!
Prima Kulübü üyeleri Memorial'da Kazanıyor!
Bilgi Al
Tüm Ayrıcalıklar
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al