Amerikalı Kari Ann Ray'in 25 Yıllık Meme Kanseri Korkusu Sona Erdi

 

2 yıldır Antalya’da yaşayan, 40 yaşındaki Amerikalı sanat öğretmeni Kari Ann Ray, 25 yıldır meme kanseri olma korkusuyla yaşıyordu. Anneannesi, fark edilen kistler sonrasında ameliyat edilmiş ve ameliyat sonucunda meme kanserine rastlanmıştı. Aynı şekilde annesinde de iyi huylu tümörler olduğu saptanmış ve genç yaşta koruma amaçlı mastektomi ameliyatı olmuştu. Aileden gelen bilinçten dolayı, küçüklüğünden beri kendi kendine meme muayenesini düzenli olarak yapan Kari Ann Ray, ilk kitlesini 15 yaşındayken fark etti. 25 yıldır sürekli kontrollerine devam etti fakat artan kitlelerden dolayı bir türlü rahat hissedemiyordu.  Endişelerinin bir an önce bitmesi için ailesi gibi o da mastektomi ameliyatı olarak, meme içlerinin boşaltılmasına karar verdi.

İlk kitleyi 15 yaşında fark etti

Annesi, Kari Ann çok küçükken kendi kendine meme muayenesinin nasıl yapılacağını ona öğretti. 10 yaşından sonra düzenli olarak kendini muayene eden Kari Ann Ray, 15 yaşında eline bir kitle geldiğini fark etti ve hemen doktora gitti. Yapılan testler ve kontroller sonucunda Kari Ann’de fibrokistik meme hastalığı saptandı. 15 yaşından bu yana kistlerin durumunu sürekli olarak kontrol etti ve arttığını fark etti. 40 yaşında ameliyat kararını alan Ray sözlerine; “Artık yaşımla birlikte bedenim de değişmeye başladı ve tümörler kendini belli eder hale geldi. Sayıları 25 yıl içinde çok arttı. Kendimi rahatsız hissetmeye başladım ve artık zamanı geldi dedim. 3 kızım var. İleride onlar da bu ameliyatı olmaya karar verirse, sonuna kadar yanlarında olurum. Çünkü ben bundan sonraki yaşamımda sürekli bu şüpheyle yaşamak istemediğim için bu ameliyatı oldum.” diye devam etti.

Annesi ve anneannesi de ameliyat oldu

Aile hikayesinden dolayı meme kanserine yakalanma korkusu olan Kari Ann Ray’e, Memorial Antalya Hastaneleri Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alihan Gürkan tarafından kanser ile ilgili detaylı bilgiler verildi. Risk faktörleri anlatıldı, özellikle BRCA 1 ve 2 genlerinden bahsedildi ve ayrıca genetik bir danışma yaptırıldı. Bu genetik danışmanın sonucunda memelerinin alınması için gerekli bir endikasyon oluşmasa da ailede tekrar etmiş olması Kari Ann Ray’in moralini çok bozmuştu. Hayat kalitesini etkileyen bu endişe durumunun ortadan kaldırılması için, memelerinin içinin boşaltıldığı mastektomi ameliyatı gerçekleştirildi. Aynı ameliyatta Plastik ve Rekonstrüksiyon Bölümü’nden Op. Dr. Harun Şimşek, Kari Ann Ray’e meme protezi yaptı ve sağlıklı meme görüntüsü tekrar verilmiş oldu.

Kanser geliştirebilecek meme dokusu kalmadı

Eşinin sağlığı için her zaman endişelendiğini söyleyen Grag Ray “Geçmişte benim annemde de Kari’deki hastalıktan vardı ve bu yüzden annem ben küçükken mastektomi ameliyatı oldu. Ameliyattan sonra annemin iyi anlamda ne denli değiştiğine şahit oldum. Bu yüzden Kari’nin endişelerini ve ameliyat olma isteğini çok iyi anlıyordum. Bana göre bu, bir kadının kendi vücuduyla ilgili vereceği özel bir karar. Ameliyat olmaya karar verdiğinde sonuna kadar yanında durdum. Hatta bu kararın ailemiz için de doğru olduğuna inandım. Şimdi annemde olduğu gibi Kari’de de meme kanseri geliştirebilecek bir meme dokusu kalmadı.” dedi.

Aile öyküsü kanser meme kanseri riskini artırıyor

Memeyi cildi koruyarak çıkarma ameliyatının sonrasında, memenin yeniden oluşturulduğunu ve hastanın tüm endişelerinden kurtulduğunu belirten Prof. Dr. Alihan Gürkan; sözlerine “Meme kanserine yatkınlık yaratan değişiklikler başlıca BRCA1 ve BRCA2 genlerindedir. Eğer bir kadın BRCA1 veya BRCA2 geninde tehlikeli bir mutasyon taşıyorsa, bu bireyin hayatı boyunca meme veya yumurtalık kanseri geliştirme riski artmıştır. Hastamıza, kendisinde bu genlerin olmadığını ve yapılan değerlendirmeler sonucunda meme kanserine yakalanma riskinin de yüksek olmadığını ilettik.  Fakat hastamız,  aile öyküsü nedeniyle kansere yakalanma düşüncesinden çok rahatsızdı. Bu ameliyat ile hem hastamız potansiyel olarak tümör geliştirme riskinden kurtuldu hem de estetik anlamda tatmine ulaştı.  Güçlü bir aile öyküsü olan her kadının meme kanseri olma riski diğer kadınlara göre yüksektir. ”

Kolay Randevu Al