Yükleniyor

Babasının Dikkati ve Kardeşinin Kemik İliği İle Hayata Döndü

Babasının Dikkati ve Kardeşinin Kemik İliği İle Hayata Döndü

Libya’da yaşayan 5 yaşındaki Fatma Alibadi, babasının ilgisi ve dikkati sayesinde ölümcül bir hastalıkla girdiği mücadeleyi kazandı. Muhammed Alibadi, kızının karnında bir şişlik olduğunu ve yüksek ateş atakları yaşadığını görünce doktora başvurdu. Fatma’nın rahatsızlığı için kesin bir tanı konulamadı. Muhammed Alibadi, yakın bir dostunun tavsiyesi üzerine daha fazla vakit kaybetmeden İstanbul’a geldi. Küçük kız, Memorial Şişli Hastanesi Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Bölümü’ne getirdi. Minik Fatma, Prof. Dr. Betül Tavil’in yaptığı tetkikler ve ablası Ayşe’den alınan kemik iliği ile hayata tutundu.

“Savaşta ölümle burun buruna geldim ama kızımı kaybetme korkusunu daha fazla yaşadım”

Libyalı bir ailenin üçüncü çocuğu olan Fatma Alibadi, bundan 2.5 sene önce yüksek ateş, soluk cilt görünümü ve karnında şişlik nedeniyle ülkesinde ailesi tarafından doktora götürüldü. Başta enfeksiyon teşhisi konulan minik Fatma’nın şikayetlerinin tekrar etmesi üzerine Babası, yeniden Fatma’yı doktora götürdü. Ayrıntılı kan tetkikleri yapılarak Fatma’nın immün yetmezliği(hemofagositik sendrom) olduğu söylendi ancak tam olarak tanısı konulamadı. Fatma’nın babası Muhammed Alibadi, internette bir araştırma yaptıktan sonra yakın bir dostunun kızının Türkiye’de Memorial Şişli Hastanesi Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Bölümü’nde kan kanseri nedeniyle tedavi aldığını ve durumunun çok iyi olduğunu öğrendi. Bunun üzerine aile Fatma’yı İstanbul’a getirdi. Hızlı bir tetkik sürecinin ardından ‘Griscelli Sendromu’ teşhisi konuldu ve Fatma’nın kendisinden 2 yaş büyük ablası Ayşe’den kök hücre nakli yapıldı. Her iki çocuğu da şu an çok sağlıklı olan baba Muhammet Alibadi duygularını şöyle ifade etti. “Kızıma bir şey olacak diye çok korktum. Ülkemiz uzun bir süre savaş yaşadı. Ben de bacağımı kaybettim ve ölümle karşı karşıya kaldığım zamanda bile bu kadar çaresiz hissetmemiştim. Neyse ki, doğru yerde tedaviye geldik ve çocuğum iyileşti.”

"Fatma da yaşıtları gibi sağlıklı olacak"

Fatma Alibadi’nin tedavi sürecini başarı ile gerçekleştiren Prof. Dr. Betül Tavil ise, minik Fatma hastaneye geldikten sonra ayrıntılı bir tetkik süreci başlattıklarını belirterek “Genetik test sonucunda Fatma’nın ‘Griscelli Sendromu’ olduğunu belirledik. Bu hastalıkta lenfosit ve histiosit hücreleri santral sinir sistemini, karaciğer, dalak gibi organları işgal eder. Karaciğer, dalak büyür, hemoglobin, trombosit (kan pulcukları)  ve nötrofil değerleri düşer. Hastaya hemoglobin değeri düştüğünde eritrosit ve trombosit değerleri düştüğünde trombosit transfüzyonu vermek gerekir. Bu tabloya eş zamanla Hemofagositik Sendrom da yaşandığı için en ufak bir enfeksiyonda Fatma hep hastaneye yatırılarak damardan antibiyotik tedavisi almak zorundaydı. Bu tür durumlarda kemik iliği nakli çözüm olabilmektedir. Ailesinde verici olabilecekleri sorguladığımızda iki yaş büyük abla Ayşe’nin Fatma ile tam uyumlu olduğunu gördük. Kemik iliği naklini abladan gerçekleştirdik. Yani Ayşe ablası, Fatma kardeşinin hayatını kurtardı. 8 aydır hastamızı takip etmekteyiz. Hiçbir sorun yaşanmadı. Ancak kontrolleri bir süre daha devam edecek. Babası da çok özverili, halen doktora eğitimini İstanbul’da yaptığı için İstanbul’da yaşamaya başladı. Beş yaşındaki Fatma’nın şu anda sağlığına kavuştuğunu söyleyebiliriz. Bir süre sonra bağışıklığının da normal yaşıtları gibi olacağını hep birlikte göreceğiz” diye konuştu.

Canlı Destek Kolay Randevu Al