Gelinlik Provası’nda Meme Kanseri Olduğunu öğrendi

“Ayna ayna söyle bana ne zaman düğünüm olacak”

Ana okulu öğretmeni 27 yaşındaki Türkan Kendirci ilk görüşte aşık olduğu Tüncay Kaya’nın evlilik teklifini hiç düşünmeden kabul etti. Genç çift, 27 Ağustostaki düğünleri için tüm hazırlıklarını yaparak davetiyelerini bastırdı.  Düğününe 10 gün kala son provasında gelinliğin göğüs kısmı dar oldu. Ayna karşısında göğüslerine bakan genç kadın, sağ memesindeki büyüklük ve şekil bozukluğu karşısında şok oldu. Yaptırdığı tetkiklerde meme kanseri olduğu ortaya çıktı. Nişanlısının en çok destekçisi olarak elini hiç bırakmadığı genç kadın, şimdi tedavisi bittikten sonra ertelenen düğününün yapılacağı tarihi hayal ediyor.

İlk Görüşte Aşk Büyük Bir Sevgiye Dönüştü

İstanbul’da ana okulu öğretmenliği yapan Türkan Kendirci ile Ankara’da ticaret ile uğraşan Tüncay Kaya ortak arkadaşları aracılığı ile birbirini görüp aşık oldular. Birbirlerini görene kadar hayatlarında kimsenin olmasını istemeyen iki genç arasında başlayan aşk kısa sürede büyük bir sevgiye dönüştü. Birbirlerini görmek için İstanbul Ankara arasında mekik dokuyan iki genç, tanıştıktan 2 ay sonra evlenmeğe karar verdiler. 30 Nisan’da aile arasında küçük bir nişan ile yüzüklerini takan genç çift, düğün tarihlerini de 27 Ağustos olarak belirledi.

Yaşayacakları Evi Kendileri Boyadı

Ailelerinin de büyük destek verdiği iki genç, düğün hazırlıklarına başladı. Yaşayacakları evi Ankara’da kiralayarak boyasını da boyasını kendileri yaptı. Tüm eşyalarını alarak yaşayacakları evlerini kendi zevklerine göre dayayıp döşediler. Gelin adayının annesi kızı için hazırladığı çeyizleri kolileyip Ankara’ya gönderdi.

Sipariş Verdiği Gelinliğin Göğüs Kısmı Dar Geldi

Büyük bir heyecanla bekledikleri 27 Ağustos’taki düğünlerine sadece 10 gün kalmıştı. Yaşayacakları evleri ve düğünleri için hazırlıklarını hemen hemen tamamlayan genç çift, düğün davetiyelerini bastırarak sevdiklerine dağıtmaya hazırlanıyorlardı. Beğendiği gelinliğinin siparişini iki ay önce veren genç kadın, iki kere gittiği provalarda hiçbir sorun yaşamamıştı. Evlilik hazırlığı sırasında yaşadığı yoğunluk nedeniyle kilo veren genç gelin adayı, son provasına gideceği gelinliğinin kendisine geniş olabileceği endişesi yaşıyordu. Ancak son provaya gittiği zaman yaşadıkları karşısında şok oldu. Üzerine giydiği gelinliğin bel kısmı geniş gelmesine rağmen göğüs kısmı çok dar gelmeğe başladı. Gelinliğini hazırlayan ve kendisi göğüs kısmının neden dar olduğuna bir anlam veremiyorlardı. Vücut ölçüleri ve gelinliğin ölçülerinin tekrar alınması için üzerini çıkarak anaokulu öğretmeni Türkan Kendirci, ayna karşısında sağ göğsünün çok fazla büyüyerek şekil bozuklukları olduğunu gördü. Gördükleri karşısında şok yaşayan ve bir anlam veremeyen genç kız, gelinliğinin göğüs kısmımın genişletilerek düğününe yetiştirilmesini istedi.

Ben Kanser Olamam Ki

Ailesindeki bir çok sevdiğini kanserden kaybeden Türkan Kendirci, kendisinin kanser olamayacağını düşünüyordu. Ailesi ve nişanlısı genç gelin adayını doktora götürmek için uğraşırken o da düğün için hazırlıkların yapılmasını istiyordu. Israrlara daha fazla dayanamayan Türkan Kendirci, Memorial Şişli Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Prof. Dr. Abdullah İğci’ye kontrole gitti. Yapılan tetkiklerde Kendirci’nin meme kanserinin ikinci evresinde  olduğu ortaya çıktı. Sağ memesindeki kanserli kist ilerleyerek lenf bezlerine de sıçramıştı. Prof. Dr. İğci, hemen kemoterapiye başlanmasını ve tedavi bitiminde ise ameliyat olması gerektiğini söyledi. Doktoruna tedaviye düğünden sonra başlamak istediğini söyledi.

Hastalığını Değil Düğününü Ertele

Tedavisine düğünden sonra başlamak isteyen Türkan Kendirci, Memorial Şişli Hastanesi Onkoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Serkan Keskin’e kemoterapi seanslarının düğününden sonra başlamasını istedi. Ancak Doç. Dr. Keskin, ikinci evresini de tamamlayarak üçüncü evreye geçmek üzere olan sağ göğsündeki kistin lenf bezlerine sıçradığını bu nedenle bir gün bile zaman kaybedilemeyeceğini söyledi. Hastalığını değil düğününü ertele diyen Doç. Dr. Keskin hemen kemoterapi tedavisini başlattı.

Hiçbir Zaman Birbirimizin Elini Bırakmayacağız

Nişanlısı başta olmak üzere ailesi ve sevdiklerinin de baskısıyla 10 gün kalan düğününü erteleyerek tedaviye başlayan Kendirci “Ailemde sevdiklerimi meme kanserinden kaybetmiştim. Bu nedenle sürekli kontroller yapıyordum. Ama doğru kontrol yapamamışım ki kanser ikinci evresine gelene kadar hiç anlamamışım. Bu biraz da kanseri kendime yakıştıramamamdan kaynaklanıyor. Çünkü ben gençtim, pozitiftim. Ancak kanser gençlik dinlemiyormuş. Büyük hayallerle beklediğim düğünümü bu hastalık nedeniyle erteledim. Gelinlik provasında ayna karşısında  “Ayna ayna söyle bana düğünüm olacak mı” diye sorduğumu hatırlıyorum. Kendime hiç yakıştıramadığım kanser kesinleşince içim kan ağlayarak hayatımda çok değerli bir yeri olan Tüncay Kaya’ya nişanımızı bozabileceğimizi, bu hastalığım nedeniyle beni bırakabileceğini söyledim. Ancak Tüncay, ayrılığımızın sebebi asla bir hastalık olamaz. Bu hastalık evlendikten birgün sonra da ortaya çıkabilirdi. Kendisinin de hasta olabileceğini belirterek asla elimi bırakmayacağını, el ele vererek iyileştikten sonra düğünümüzü yapabileceğimizi söyledi. Tedavimde yanımdan ayrılmamak için Ankara’dan İstanbul’a taşındı. En büyük destekçim nişanlım ile şimdi ertelenen düğünümüzün yeni tarihini planlıyoruz” dedi. Hastalığı boyunca nişanlısının elini hiç bırakmayan Tüncay Kaya ise nikahta vereceğimiz hastalıkta sağlıkta sözünü Türkan Kendirci’ye aşık olurken verdiğini söyleyerek “Ben Türkan’ı tedavi ettirmek isterken o düğünümüzü düşünüyor. Hayatıma anlam katan sevdiğimin asla elini bırakmayacağım. Sağlığına kavuştuktan sonra düğünümüzü yapacağız” dedi.

Tedavi Sonrası Düğününü Yapabilecek

Gelin adayı Türkan Kendirci’nin tedavisini yapan Doç. Dr. Serkan Keskin, kadınlarda en sık görülen kanser tiplerinden birisi olan meme kanserinin her 8 kadından birisinde görüldüğünü söyleyerek “Aile hikayesinde meme kanseri bulunan Türkan Kendirci’nin sağ memesindeki kanserli tümörün ikinci evresini tamamlayarak üçüncü evreye geçmek üzere olduğu zamanda tespit edildi. Sağ memesindeki kanserli tümör lenf bezlerine de sıçramıştı. Bu nedenle tedaviye hemen başlamak zorundaydık. Bu nedenle düğünü ertelemesini isteyerek kemoterapi seanaslarını başlattık. Kemoterapi bittikten sonra kanserli tümör ameliyat ile alınacak. Daha sonra ise radyoterapi gördükten sonra gelin adayı hastamız sağlığına kavuşarak ertelediği düğününü yapacak” dedi.

Kolay Randevu Al