Yükleniyor

Kalbindeki Delikten 1 Saatte Kurtuldu

Kalbindeki Delikten 1 Saatte Kurtuldu

Kalbinde 1,5 cm. genişliğinde delikle doğan 5 yaşındaki Zeynep Mira Adak, yaşadığı sıkıntılar artmaya başlayınca deliğin kapatılmasına karar verildi. Gittikleri doktorlar tarafından açık kalp ameliyatı olması gerektiği söylenen Zeynep Mira’nın kalbindeki delik, kasıktan girilerek yapılan işlemle kapatıldı. Memorial Ataşehir Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Naci Öner’in gerçekleştirdiği operasyonun ardından sağlığına kavuşan Zeynep Mira mutluluğunu zafer işareti yaparak anne ve babasıyla paylaştı.

Kalbinde delikle doğdu

Denizli’de yaşayan Afra ve Fatih Adak 5 yıl önce Zeynep Mira’nın dünyaya gelmesiyle çocuk sahibi olmanın mutluğunu yaşadı. Ancak doğumdan 3 gün sonra kontrol için gittikleri doktorda Zeynep’in kalbinin üst tarafındaki duvarda geniş bir delik olduğunu öğrendiler. Genç çiftin yaşadığı mutluluk yerini “kızımıza bir şey olacak mı” endişesine bıraktı.

Kendi kendine kapanır diye düşündük

Kızlarını sürekli kontrole götüren Adak çifti, Zeynep Mira’nın kalbindeki üfürümün geçmediğini anlatarak, “Biz Zeynep Mira’nın kalbindeki deliğin zamanla kendiliğinden kapanacağını düşünüyorduk. Ancak doktora her gittiğimizde aynı sonuçla karşılaştık. Doktorlar kalpteki deliğin kapatılması gerektiğini söylüyorlardı ancak biz açık kalp ameliyatı olmasını istemiyorduk” diyor.

5 adımda yorulmaya başladı

Zeynep Mira’nın büyümeye başlamasıyla yaşadığı sıkıntılar da artmaya başladı. Yaşıtlarına göre boy ve kilosunda bir gerilik olmamasına rağmen, çok terlemeye ve sık sık hastalanmaya başladı. Zeynep Mira’nın oyun oynarken sürekli nefes nefese kaldığın anlatan Adak çifti, “Gezmeye gittiğimizde 5 adım yürüdükten sonra hemen yoruluyordu. Naz mı yapıyordu yoksa gerçekten nefesi mi yetmiyordu bilemiyorduk. Ama aklımızda hep acaba Zeynep Mira’nın tedavisinde geç mi kalıyoruz?” sorusu vardı” diyor. 

Açık ameliyat istemedik

Bu süreçte bir kızları daha olan Adak çifti Zeynep Mira’nın kalbindeki deliği kapattırmaya karar verdi. Kızları çok küçük olduğu için açık kalp ameliyatı olmasını istemeyen Adak çifti Memorial Ataşehir Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Naci Öner ile temasa geçti. İstanbul’a gelerek muayene olan Zeynep Mira’nın yapılan muayenelerinin ardından kapalı yöntemle kalbindeki delikten kurtulabileceği belirlendi.

Kasıktan girilerek kalp deliği kapatıldı

Küçük kızın kasık toplardamarına yerleştirilen damar yolu aracılığıyla kalbine ulaşılarak iki taraflı şemsiye şeklindeki cihazla kulakçıklar arasındaki delik kapatıldı. Bir saat süren operasyonla kalbindeki delikten kurtulan Zeynep Mira mutluluğunu zafer işareti yaparak annesi ve babasıyla paylaştı.

Zeynep Mira’nın kalbinin üst iki odacığında delik olduğunu söyleyen Prof. Dr. Naci Öner, “Atriyal septal defekt denilen bu rahatsızlık temiz ve kirli kanın karışmasına neden oluyordu. Delik büyük olduğundan kalbin sağ tarafını genişletmiş. Akciğerlere fazla kan gitmesini de sağladığından Zeynep Mira çok çabuk yorulup, aşırı terliyordu. Doktorlar da kalpte üfürüm duyuyordu. Bu operasyonu olmasaydı akciğer atar damar basıncı artarak, ileride ağır kalp ve akciğer hastası olmasına yol açacak ve yaşam süresi kısalacaktı” dedi.

Canlı Destek Kolay Randevu Al