Kanseri Yendi, Muradına Erdi!

Ana sınıfı öğretmeni 27 yaşındaki Türkan Kendirci düğününe bir hafta kala son gelinlik provasında meme kanseri olduğunu öğrendi. Nişanlısı Tuncay Kaya’nın manevi desteği ile düğününü erteleyerek tedaviye başladı. Memorial Şişli Hastanesi’nde gördüğü tedavi ile kanseri yenen genç kız, şimdi ertelediği düğününü tam bir yıl sonra yapmamın mutluluğunu yaşıyor.

İlk Görüşte Aşk Büyük Bir Sevgiye Dönüştü

İstanbul’da ana okulu öğretmenliği yapan Türkan Kendirci ile Ankara’da ticaret ile uğraşan Tuncay Kaya ortak arkadaşları aracılığı ile birbirini görüp aşık oldular. Birbirlerini görene kadar hayatlarında kimsenin olmasını istemeyen iki genç arasında başlayan aşk kısa sürede büyük bir sevgiye dönüştü. Birbirlerini görmek için İstanbul Ankara arasında mekik dokuyan iki genç, tanıştıktan 2 ay sonra evlenmeğe karar verdiler. Aile arasında küçük bir nişan ile yüzüklerini takan genç çift, düğün tarihlerini 27 Ağustos 2016 olarak belirledi.

Yaşayacakları Evi Kendileri Boyamıştı

Ailelerinin de büyük destek verdiği iki genç, düğün hazırlıklarına başladı. Yaşayacakları evi Ankara’da kiralayarak boyasını da kendileri yaptı. Tüm eşyalarını alarak yaşayacakları evlerini kendi zevklerine göre hazırladılar. Gelin adayının annesi kızı için hazırladığı çeyizleri kolileyip Ankara’ya gönderdi. En heyecanlı kısım ise gelinlik hazırlıklarıydı. Ancak çifti kötü bir sürpriz bekliyordu. 

Sipariş Verdiği Gelinliğin Göğüs Kısmı Dar Gelince Ortaya Çıkmıştı

Büyük bir heyecanla bekledikleri 27 Ağustos’taki düğünlerine sadece bir hafta kalmıştı. Yaşayacakları evleri ve düğünleri için hazırlıklarını hemen hemen tamamlayan genç çift, düğün davetiyelerini bastırarak sevdiklerine dağıtmaya hazırlanıyorlardı. Beğendiği gelinliğinin siparişini iki ay önce veren genç kadın, iki kere gittiği provalarda hiçbir sorun yaşamamıştı. Evlilik hazırlığı sırasında yaşadığı yoğunluk nedeniyle kilo veren genç gelin adayı, son provasına gideceği gelinliğinin kendisine geniş olabileceği endişesi yaşıyordu. Ancak son provaya gittiği zaman yaşadıkları karşısında şok oldu. Üzerine giydiği gelinliğin bel kısmı geniş gelmesine rağmen göğüs kısmı çok dar gelmişti. Gelinliğini hazırlayan kişiler ve kendisi göğüs kısmının neden dar olduğuna bir anlam veremedi. Vücut ölçüleri ve gelinliğin ölçülerinin tekrar alınması için üzerini çıkaran Türkan Kendirci, ayna karşısında sağ memesinin çok fazla büyüdüğünü ve şekil bozuklukları olduğunu fark etti. Gördükleri karşısında şok yaşayan genç kız, gelinliğinin göğüs kısmımın genişletilerek düğününe yetiştirilmesini istedi. 

Ben Gencim, Pozitifim Kanser Olmam Demişti

Ailesindeki bir çok sevdiğini kanserden kaybeden Türkan Kendirci, genç ve pozitif bir insan olduğu için kendisinin asla kanser olamayacağını düşünüyordu. Ailesi ve nişanlısı doktora gitmesi için ısrar ediyordu o ise düğün hazırlıkların yapılmasını istiyordu. Israrlara daha fazla dayanamayan Türkan Kendirci, Memorial Şişli Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Prof. Dr. Abdullah İğci’ye kontrole gitti. Yapılan tetkiklerde Kendirci’nin meme kanserinin ikinci evresinde  olduğu ortaya çıktı. Sağ memesindeki kanserli kist ilerleyerek lenf bezlerine de sıçramıştı. Prof. Dr. İğci, hemen kemoterapiye başlanmasını ve tedavi bitiminde ise ameliyat olması gerektiğini söyledi. Doktoruna tedaviye düğünden sonra başlamak istediğini söyledi. 

Hastalığı Değil Düğününü Ertelediler

Tedavisine düğünden sonra başlamak isteyen Türkan Kendirci, Memorial Şişli Hastanesi Onkoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Serkan Keskin’e kemoterapi seanslarının düğününden sonra başlamasını istedi. Ancak Doç. Dr. Keskin, ikinci evresini de tamamlayarak üçüncü evreye geçmek üzere olan sağ göğsündeki kistin lenf bezlerine sıçradığını bu nedenle bir gün bile zaman kaybedilemeyeceğini söyledi. Hastalığını değil düğününü ertele diyen Doç. Dr. Keskin hemen kemoterapi tedavisini başlattı. 

Hiçbir Zaman Birbirimizin Elini Bırakmadık

Nişanlısı başta olmak üzere ailesi ve sevdiklerinin de baskısıyla bir hafta kalan düğününü erteleyerek tedaviye başlayan Türkan Kendirci “Ailemde sevdiklerimi meme kanserinden kaybetmiştim. Bu nedenle sürekli kontroller yapıyordum. Ama doğru kontrol yapamamışım ki kanser ikinci evresine gelene kadar hiç anlamamışım. Bu biraz da kanseri kendime yakıştıramamamdan kaynaklanıyor. Çünkü ben gençtim, pozitiftim. Ancak kanser gençlik dinlemiyormuş. Büyük hayallerle beklediğim düğünümü bu hastalık nedeniyle erteledim. Gelinlik provasında ayna karşısında  “Ayna ayna söyle bana düğünüm olacak mı” diye sorduğumu hatırlıyorum. Kendime hiç yakıştıramadığım kanser kesinleşince içim kan ağlayarak hayatımda çok değerli bir yeri olan Tuncay Kaya’ya nişanımızı bozabileceğimizi, bu hastalığım nedeniyle beni bırakabileceğini söylemiştim. Ancak Tuncay, ayrılığımızın sebebi asla bir hastalık olamaz. Bu hastalık evlendikten bir gün sonra da ortaya çıkabileceğini kendisinde de bir hastalığın çıkabileceğini söyleyerek asla elimi bırakmayacağını, iyileştikten sonra düğünümüzü yapabileceğimizi söylemişti. Tedavimde yanımdan ayrılmamak için Ankara’dan İstanbul’a taşındı. Tedavi süresince hep ertelediğimiz düğünümüzün yeni tarihini konuştuk.

Kanseri Yedim Düğünümü Yaptım

Tedavisi boyunca manevi desteğini hiç eksik etmeyen Tuncay Kaya ile birlikte yeni düğün tarihini hastalığı yendiği zamana göre ayarlayan Türkan Kendirci, başarılı geçen kemoterapi sonrası ameliyat olarak kanserli kisti aldırdı. Daha sonra radyoterapi gören Kendirci, bu dönemi de atlatarak sağlığına kavuştu. Düğün tarihlerini 30 Eylül 2017 olarak belirlediler. 28 Eylül’de Ankara’da kına yaptıktan sonra 30 Eylül’de İskenderun’da sevdiklerinin katıldığı düğününü yaptı. Tedavisi boyunca yanından hiç ayrılmayan nişanlısının manevi desteğinin hastalığı yenmesinde büyük etkisi olduğunu söyleyen çiçeği burnunda gelin, “Artık Türkan Kendirci Kaya oldum. Bu hastalık yenilemeyecek bir hastalık değil. Sevdiklerim ve doktorumun da desteği ile hastalığımı da yendim düğünümü de yaptım” dedi

Ertelenecek Bir Gün Bile Hastalığın Tedavisini Güçleştirebilirdi

Türkan Kendirci’nin tedavisini yapan Doç. Dr. Serkan Keskin, kadınlarda en sık görülen kanser tiplerinden birisi olan meme kanserinin her 8 kadından birisinde görüldüğünü söyleyerek “Aile hikayesinde meme kanseri bulunan Türkan Kendirci’nin sağ memesindeki kanserli tümörün ikinci evresini tamamlayarak üçüncü evreye geçmek üzere olduğu tespit edildi. Sağ memesindeki kanserli tümör lenf bezlerine de sıçramıştı. Bu nedenle tedaviye hemen başlamak zorundaydık. Bu nedenle düğünü ertelemesini  istedik. Hemen kemoterapi seanslarını başlattık. Kemoterapi bittikten sonra kanserli tümör ameliyat ile alındı. Daha sonra ise radyoterapi gördükten sonra gelin adayı hastamız sağlığına kavuşarak ertelediği düğününü yapmanın mutluluğunu yaşadık” dedi.

 

Kolay Randevu Al