Ukraynalı Olga’yı Meme Kanseri Tatilde Yakaladı

Uzun senelerdir ailesiyle birlikte tatillerini Antalya’da geçiren 61 yaşındaki Olga Tochylovska, kızı ve kocasıyla birlikte 1 ay önce yine Antalya’ya geldi. Türkiye’de tıbbın ileri seviyede olduğuna inandıkları için, ülkelerinde yaptıracakları tetkikleri Antalya’da yaptırmaya karar verdiler. Memorial Antalya Hastanesi’ne gelerek 60 yaş üstü check- up programından yararlandılar. Yapılan tetkikler sonucunca Ukraynalı Olga Tochylovska’ya erken evre meme kanseri tanısı kondu. Hiç beklemediği bir sonuçla karşılaşan Tochylovska tatil yapmak yerine tedavi olmak zorunda kaldı. Memorial Antalya Kanser Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Özdoğan’ın yönlendirmesiyle, Olga Tochylovska cerrahi müdahale için Memorial Antalya Hastaneleri Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alihan Gürkan ile görüştü. Emekli işçi Tochylovska başarılı bir ameliyatla sağlığına kavuşarak ülkesine geri döndü.

Kızı da geçen sene Antalya’da kan kanseri tedavisi görmüştü

Olga Tochylovska tatilini geçirmek için geldiği Antalya’da sağlık kontrollerini de yaptırmaya karar verdi. Eşiyle birlikte check- up yaptıran Tochylovska’ya yapılan muayeneler ve test sonuçlarında, meme bölgesinde bir lezyon olduğu saptandı. Ülkesinde daha önceden yaptırmış olduğu tetkikler normal çıkan Tochylovska, aldığı habere inanamadı. Hiçbir şikayeti olmadığı için erken evrede fark edildiğini düşündü. Geçen senelerde küçük kızı Medstar Antalya Hastanesi’nde kan kanseri tedavisi gören Tochylovska benzer ve ağır bir tedavi uygulanacağı endişesine kapıldı. Prof. Dr. Alihan Gürkan’ın koruyucu meme cerrahisi yapılacağını ve memesinin formunun hiç bozulmayacağı söylemesi Olga Tochylovska‘ya moral oldu. Genel cerrahi ekibi tarafından yapılan ameliyatla tümörden tamamen kurtulan Ukraynalı hasta ülkesine sağlığına tamamen kavuşarak döndü.  

Mememin tamamen alınacağını sanıp çok korkmuştum

Tatil yapmak yerine tedavi görmek durumunda kalan Olga Tochylovska şunları söyledi: “Kendi ülkemizde tıp Türkiye’deki kadar ilerlemiş değil. Kızımın hastalığında da yine burada tedavi gördük. Bu yüzden sağlıkla ilgili bir şey olduğunda ilk başvurduğumuz yer Antalya oluyor. Eşimle yaşımızdan dolayı check- up yaptırmak için geldik fakat bambaşka bir şeyle karşılaştık ve şok olduk. Mememin alınacağını sanmıştım ve bu beni çok üzdü Fakat yapılan ameliyat sayesinde tümör alınan meme diğeriyle hemen hemen aynı formda kaldı. Bu bir kadın için çok önemli. Erken tanının ne kadar önemli olduğunu kendi hastalığımda anladım. Bundan sonra gördüğüm herkese kendi kendine meme muayenelerini yapmalarını ve rutin kontrollere gitmelerini önereceğim.” 

Ülkemizde yaptırdığı testlerde hiçbir sorun olmaması bizi çok şaşırttı

Annesinin hastalığını öğrenince şok yaşayan 36 yaşındaki kızı Anastasia, “Kız kardeşim birkaç yıl önce kansere yakalanmıştı. Annemde de kanser olduğunu duyunca ailecek çok sarsıldık. Annemin hiçbir şikayeti yoktu ve ülkemizde sürekli olarak kontrole gidiyordu. Bu yüzden ileri evrede olmayacağını tahmin ettik fakat bu endişelenmemize engel olmadı. Doktorlar ile görüştükten sonra erken evre olduğunu anladık ve tedaviye odaklandık. Memesini de kaybetmeyeceğini duyunca çok sevindik.” diye belirtti.

Hastamızın en büyük şansı erken tanı oldu

Koruyucu meme cerrahisini başarıyla gerçekleştiren Prof. Dr. Alihan Gürkan; “Erken evre meme kanseri tanısı almış hastamıza, meme koruyucu cerrahi yaptık. Kitlesini yaklaşık 1 cm güvenli mesafe ile aldık. Koltuk altına yayılım olup olmadığını kontrol etmek için oradaki lenf noduna özel boya ile baktık. Lenf nodunda her hangi bir kanserli hücreye de rastlamadık ve dolayısıyla koltuk altına dokunmadık. Hastamızın tümör alınan memesi işlem yapılmayan diğer memesi estetik anlamda benzer kaldı. Olga hanım için hastalığın erken evrede olması en büyük şanstı. Her kadının ayda en azından bir kere, adet döneminden 5 gün sonra kendi kendine meme muayenesini yapması büyük önem taşıyor. Sürekli yapılan bu muayeneler sayesinde kadınlar memelerini tanıyabilir, sonradan olan değişiklikleri bu sayede fark edebilirler. Her kanser türünde olduğu gibi meme kanserinde de erken tanı hayat kurtarıyor.” dedi.

Kolay Randevu Al