Yükleniyor

Bakteriyel Vajinozis Nedir? Bakteriyel Vajinozis Belirtileri Nelerdir?

Bakteriyel Vajinozis Nedir? Bakteriyel Vajinozis Belirtileri Nelerdir?

Bakteriyel vajinozis, vajinada bulunan normal bakterilerin aşırı büyümesine bağlı olarak bakteriyel dengesizliğe neden olmasından dolayı görülen bir vajinal enfeksiyondur. Bakteriyel vajinozis belirtileri özellikle balık kokan, kirli beyaz veya gri vajinal akıntıyı içeren bir yapıdadır. Tanı ve teşhisin ardından uzman doktor tarafından verilen antibiyotiklerle kolayca tedavi edilebilir.

İçindekiler

Bakteriyel Vajinozis Nedir?

Bakteriyel vajinozis, vajinadaki mikroorganizmaların normal dengesinin bozulması ile ortaya çıkan vajinal bakteriyel enfeksiyondur. Vajinada normalde de bakteriler bulunur. İyi ve kötü bakteriler birbirini dengeleyerek hastalık oluşumuna engel olur. Bazı durumlarda ise kötü bakteriler orantısız şeklide çoğalarak iyi bakterileri baskılar. Bu da vajinadaki mikroorganizma dengesinin bozulmasına neden olarak bakteriyel vajinozis durumuna zemin hazırlar. Bakteriyel vajinoz olması durumunda vajinal akıntı balık kokusuna sahip olarak rahatsız edici olabilir. Aynı zamanda bazı kişilerde vajinal tahriş görülür.

Kimler bakteriyel vajinozis riski taşır?

Kadınlar hepsi bakteriyel vajinozise yakalanabilir fakat genellikle cinsel açıdan aktif olan kişilerde daha fazla görülür. Bazı kadınlar bakteriyel vajinozisa neden olan bakterileri doğal olarak çok fazla üretme eğilimindedirler. Hamile olanlar, antibiyotik ve aktif bir cinsel yaşamı bulunan kişiler bakteriyel vajinozis riski taşırlar.

Bakteriyel Vajinozis Belirtileri Nelerdir?

Bakteriyel vajinozis, birçok kişide belirti göstermese de gösterdiği durumda balık kokulu, kirli beyaz, gri bir vajinal akıntı olarak ortaya çıkar. Vajinada kaşıntı ve tahriş de bakteriyel vajinozis belirtileri arasında yer alır.

Bakteriyel vajinozisin en yaygın görülen belirtileri şöyle sıralanır:

  • Kötü kokulu, yeşilimsi, kirli beyaz vajinal akıntı
  • Cinsel birliktelik sonrasında balık kokulu vajinal akıntı
  • Vajinada kaşıntı veya tahriş
  • İşerken yanma hissi

Bakteriyel vajinozis, diğer vajinal enfeksiyonlarla benzerlik gösterir. Kişinin sahip olduğu vajinal enfeksiyonun tespiti için uzman doktor gitmesi önemlidir.

Bakteriyel Vajinozis Neden Olur?

Bakteriyel vajinozis, vajinada yer alan iyi bakterilerin azalarak kötü bakterilerin çoğalması nedeniyle görülür. Vajinadaki bu dengesizlik düşük bağışıklık sistemi, hijyen kurallarına uyulmaması, cinsel ilişki ya da antibiyotik kullanımı nedeniyle görülebilir.

Yaygın görülen bir vajinal enfeksiyon olan bakteriyel vajinozis, şu nedenlerle ortaya çıkar:

Hijyen koşulları

Vajinal hijyenin sağlanmaması ya da sağlanırken yanlış temizleme yöntemleri, vajinanın doğal bakteriyel dengesinin bozulmasına neden olabilir.

Tütün kullanımı

Tütün ürünlerini kullanmak bakteriyel vajinozis riskinin artmasına neden olabilir.

Antibiyotik kullanımı

Geniş spektrumlu antibiyotikler, vücuttaki doğal bakteri dengesini bozulmasına neden olarak kötü bakterilerin çoğalmasına ve bakteriyel vajinozis riskinin artmasına sebep olur.

Menstrüasyon (adet kanaması) dönemi

Adet dönemi esnasında kişinin vajinal pH dengesi değişebilir ve bu da bakteriyel vajinozis riskinin artmasına neden olur.

Düşük bağışıklık sistemi

Bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler vajinada bakteriyel vajinozis oluşmasına daha yatkın olabilirler.

Bakteriyel Vajinozis Nasıl Teşhis Edilir?

Bakteriyel vajinozis, uzman doktorun belirtileri incelemesinin ardından yapılan testlerle beraber ortaya çıkarılır. Kişinin tıbbi geçmişinin de öğrenilmesini ardından şu uygulamalar yapılabilir:

  • Beyaz veya gri renkte kötü kokulu akıntı gibi enfeksiyon belirtilerini aramak için pelvik muayene yapılabilir
  • Sonrasında vajinanızdan sıvı örneği alınarak laboratuvara gönderilir. Vajinadaki akıntının pH'ı veya asitlik seviyesini kontrol edilir.
  • Bakteriyel vajinozis testlerinde akıntının incelenmesinin ardından teşhis konulur.

Bakteriyel Vajinozis Tedavisi Nasıl Olur?

Bakteriyel vajinozis enfeksiyonunu tedavi etmek için uzman doktor kişiye belli ilaçlar verebilir. Belirtiler olmasa bile bakteriyel vajinozis enfeksiyonundan kurtulmak önemlidir. Bazı durumlarda bakteriyel vajinozis kendi kendine kaybolabilir. Bu gibi durumlarda çoğu zaman enfeksiyon devam eder ya da daha da kötüleşerek kişiyi etkiler. Bakteriyel vajinozis tedavi edilmedğinde hamilelik döneminde zararlı bir hale gelebilir. Tahrişe, akıntıya ve güçlü bir vajinal kokuya sebep olarak rahatsızlık verir. Buna yönelik olarak uzman doktor, bakteriyel vajinozise karşı uygulanabilecek ilaçlar önerir.

Bakteriyel Vajinozis Hakkında Sık Sorulan Sorular

Bakteriyel vajinozis için evde tedavi var mı?

Bakteriyel vajinozisi evde tedavi etmek için probiyotik içeren besinlerden yararlanmak önerilebilir. Bakteriyel vajinozisi daha da kötüleştirebilecek maya enfeksiyonlarına yönelik duş veya ürünleri kullanmaktan kaçınmak da önemlidir.

Bakteriyel vajinozis bulaşıcı mıdır?

Bakteriyel vajinozis, kişiden kişiye yayılmasa da aktif cinsel bir yaşam enfeksiyona yakalanma riskini artırır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 12 Haziran 2024

Yayınlanma Tarihi: 12 Haziran 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al