Yükleniyor

Divertikülit nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Divertikülit nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

medical-units-icon

İlgili Tıbbi Birimler

Şiddetli karın ağrısı, ateş, titreme, karında şişlik gibi belirtiler birçok farklı hastalıktan kaynaklanabileceği gibi, bağırsak hastalığı olarak bilinen divertikülit nedeniyle de gelişebilmektedir. Divertikülit tedavisi hastanın yaşına, ek hastalıklarına, hastalığın yaygınlığına göre farklılık gösterebilmektedir.  Divertikülit belirtileri hafifse evde tedavi ve divertikülit diyeti uygulanabilmektedir ancak bağırsaklarda apse, fistül, obstrüksiyon (tıkanıklık), bağırsak duvarında delinme gibi durumlarda cerrahi tedavi tercih edilebilmektedir. Memorial Ataşehir Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Şule Namlı Koç, divertikülit hastalığı hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Divertikülit nedir?

Divertikül, bağırsak iç yüzeyinde bulunan astarda fıtıklaşma şeklinde kendini gösteren küçük, baloncuk şeklindeki yapılardır. Bağırsakta baloncuk gibi bir görünüme sahip olan divertiküler yapılarda iltihaplanma ya da enfeksiyon gelişimi ile karakterize durum olursa buna divertikülit adı verilmektedir.

Divertikülit belirtileri nelerdir?

Divertikülit hastalığı kendini farklı belirtilerle gösterebilmektedir. Divertikülit belirtileri genel olarak şu şekilde sıralanabilir;

 • Şiddetli karın ağrısı divertikülite işaret edebilir. Karın ağrısı birçok farklı rahatsızlıktan kaynaklanabilmektedir. Ancak özellikle karnın sol alt kadranında yaşanan şiddetli ağrılar divertikülit belirtisi olabilmektedir.
 • Ateş ve titreme önemsenmelidir. Ateş ve titreme vücutta enfeksiyon belirtileri arasındadır. Divertikülit kaynaklı enfeksiyon da ateş ve titremeye yol açabilir.
 • Karında şişkinlik divertikülit belirtileri arasındadır.
 • Kabızlık çok farklı nedenlere bağlı olarak yaşanabilir. Özellikle diğer şikayetlerle birlikte yaşanan kabızlık divertikülit belirtisi olarak değerlendirilebilir. 
 • Mide bulantısı ve bağırsak alışkanlıklarında belirgin değişiklik divertikülit belirtileri arasındadır.
 • Rektal kanama her zaman ciddiye alınması gereken bir şikayettir. Rektal kanamalar divertikülit belirtisi olarak yaşanabilmektedir.

Bu belirtilerin bir veya bir kaçının yaşanması durumunda uzman bir doktora başvurulması gerekmektedir.

Divertikülit nedenleri nelerdir?

Divertikül, genellikle kalın bağırsakta zayıf olan alanların basınç altında kalması sonucunda gelişir. Bağırsağa uygulanan bu basınç, çeşitli büyüklükteki keselerin kolon duvarından dışarı fıtıklaşmasına neden olur. Divertikülit ise divertikül duvarı basınç altında kalıp yırtıldığında, bağırsağın o kısımda iltihaplanma ve bazen enfeksiyon gelişmesi nedeniyle ortaya çıkar.  Bazı faktörler divertikülit gelişme riskini artırmaktadır. Bu faktörler;

 • İleri yaş
 • Obezite
 • Sigara kullanımı
 • Hareketsiz yaşam
 • Yüksek hayvansal gıda alımı ve düşük lifle beslenme
 • Steroid, opioid gibi bazı ilaçların kullanımı divertikülit gelişme riskini artırır.

Divertikülit teşhisi nasıl yapılır?

Divertikülit teşhisinde hastanın şikayeti ve muayenede sol alt kadranda hassasiyet saptanması, laboratuvarda kan ve dışkı testleri, görüntülemede ultrasonografi ve batın tomografisi önemli rol oynar.

Divertikülit tedavisi nasıl yapılır?

Tedavi seçimi hastanın genel durumu, yaşı, tıbbi özgeçmişi, ek hastalıkları, hastalığın yaygınlığı ve komplikasyonları, medikal tedavilere olan toleransı ve hastanın tedavi tercihine göre yapılır.

 • Belirtiler hafifse, evde tedavi yeterli olabilir. Bu durumda divertikülit tedavisi için antibiyotikler reçete edilir. Ancak yeni kılavuzlar  çok hafif vakalarda antibiyotik gerekmeyebileceğini belirtmektedir.
 • Bağırsakların daha kolay toparlanması ve dinlendirilmesi için birkaç gün boyunca sıvı bir diyetle beslenme önerilir. Belirtiler düzeldiğinde, diyete yavaş yavaş kademeli bir şekilde katı yiyeceklerin eklenmesi önerilebilir. Lifli beslenme önemlidir ve hastalara uzun vade de önerilir. Hastanın şikayetleri şiddetli ise ve ek hastalığı mevcutsa yatarak tedavi önerilebilir. Bu durumda damar yolundan beslenme ve antibiyotik tedavisi ile yakın takip yapılır.
 • Bağırsaklarda apse, fistül, obstruksiyon yani tıkanma, bağırsak duvarında delinme gibi bir komplikasyon varsa veya birden fazla divertikülit atağı geçirilmiş ise hastanın durumuna göre ameliyat ile cerrahi tedavi de uygulanabilir.

Divertikülit hakkında sık sorulan sorular

Divertikülit diyeti nedir?

Her hastada farklı besinler hastalığı tetikleyebileceği için kişi hangi gıdaların şikayetlere veya atağa neden olduğunu takip ederek hastalığı kötüleştiren gıdalardan kaçınmalı ve diyetini buna göre ayarlamalıdır.

Düzenli tuvalete çıkmaya çalışmak, kabızlık ve ıkınmaktan kaçınmak, divertiküler hastalığı önlemek ve komplikasyonlarını azaltmak için diyet önemlidir.

Bu sebeple

 • Lif İçeren gıdalar tüketmek: Lif, dışkıya daha fazla su çekerek daha hacimli, yumuşak dışkı çıkarılmasını sağlar. Böylece bağırsaklarda daha hızlı hareket ederek daha kolay atılır.
 • Su içmeyi ihmal etmemek: Daha fazla lifli gıdalar tüketmek daha fazla su emilmesine neden olur. Bu sebeple dışkıyı yumuşak ve hareket halinde tutmak için lifli gıdalarla birlikte içilen su miktarını artırmak gerekir.
 • Düzenli egzersiz yapmak: Düzenli fiziksel aktivite, yiyeceklerin bağırsak sisteminden geçmesine yardımcı olur. Mümkünse her gün düzenli olarak egzersiz yapmak kabızlığı önemli ölçüde engeller.

Divertikülit bitkisel tedavisi var mıdır?

Divertikülit tedavisinde bitkisel tedavi yoktur ancak lifli beslenme ve sebze tüketimi oluşumunu önlemede etkilidir

Divertikülit sınıflaması ve çeşitleri nedir?

Genel cerrahide aşağıdaki sınıflama kullanılmaktadır.

Divertikülitte Hinchey Sınıflaması (Klasifikayonu, Classification)

 • Evre 1a: Flegmon (inflamasyon)
 • Evre 1b: Divertikülit + perikolik veya mezenterik apse
 • Evre 2: Divertikülit + pelvik apse (apse pelviste sınırlandırılmış)
 • Evre 3: Divertikülit + süpüratif peritonit (bağırsak lümeni ile ilişkisi olamayan peritonit)
 • Evre 4: Divertikülit + fekal peritonit (bağırsak lümeni ile ilişkili peritonit)

Divertikülit ameliyatı ne zaman yapılmalıdır?

Divertikülit hastalığının tedavisinde cerrahi müdahale gerektiren durumlar olabilmektedir. Genel olarak divertikülit tedavisinde cerrahi tedavi şu durumlarda yapılmaktadır.

 • Bağırsakta apse, fistül, tıkanıklık, bağırsak duvarında perforasyon (delinme) gibi bir komplikasyon varsa
 • Birden fazla divertikülit atağı geçirilmesi durumunda
 • Kişi bağışıklık sisteminin zayıf olması durumunda cerrahi müdahale ile tedavi gerekebilmektedir.

Divertikülit ameliyatı nasıl yapılır?

Divertikül hastalığı olanlarda uygulanabilen iki ana ameliyat türü vardır:

 • Birincil Bağırsak Rezeksiyonu: Bu cerrahi yöntemde bağırsağın hastalıklı bölümleri çıkarılır ve sağlıklı bölümleri yeniden birleştirir. Bu prosedür bağırsak hareketlerinin normale dönmesini sağlar. İltihap miktarına bağlı olarak açık veya endoskopik cerrahi tercih edilebilir.
 • Kolostomi ile Bağırsak Rezeksiyonu: Kalın bağırsak ve rektum sağlıklı bağırsak kısımlarını yeniden birleştirmenin mümkün olmadığı kadar çok iltihap içeriyorsa, cerrah öncelikle bir kolostomi açar. Rektum, kalın bağırsak ile anüs arasında bulunan bağırsak bölümüne verilen isimdir. Kolostomi, karın duvarında bir kesi ile açıklık oluşturması ve kalın bağırsağın sağlıklı kısmına bağlanması ile yerleştirilir. Kişinin dışkısı açıklıktan bir torbaya geçerek torbada birikir. Bağırsaktaki iltihap hafiflediğinde, kolostomi kaldırılarak çevrilerek bağırsak yeniden bağlanabilir.

Divertikülit ameliyatı sonrası iyileşme sağlanır mı?

Ameliyat sonrası 1-2 hafta sonra hastalar normal yaşamına döner. İyileşme sağlanır. Yaşam şekli ve diyete dikkat etmek gerekir.

Divertikülit alkol bağlantısı var mıdır?

Alkol ile direk bir bağlantı kurulamaz ancak aktif dönemde şikayetlerin artmasına sebep olabilir

Divertikülitte antibiyotik tedavisi var mıdır?

Enfeksiyonu tedavi etmek için çeşitli antibiyotikler reçete edilir. Ancak yeni kılavuzlar çok hafif vakalarda antibiyotik gerekmeyebileceğini belirtmektedir.

Divertikülit ameliyatı sonrası beslenme nasıl olmalıdır?

Divertikülit ameliyatı sonrası da lifli beslenmeye özen gösterilmeli kabız kalınmamalı ve su alımı artırılmalıdır. Ameliyat sonrası ilk günlerde yumuşak diyet önerilir.

Divertikülit Bilgisayarlı Tomografi (BT) bulguları nedir?

Bilgisayarlı Tomografide (BT) divertikülozis görülür, kolon duvarı kalınlaşmıştır, hastalıklı divertikülün çevresindeki yağ dokuda kirlenme (heterojenite) görülür (Hinchey 1a). Divertikülitin safhaları ya da evrelerine göre yeni bulgular eklenir (Hinchey sınıflaması)

Divertikülit komplikasyonları nelerdir?

Bazı vakalarda kanama, tıkanma, perforasyon ve fistül oluşumu gibi komplikasyonların gelişmesi ile belirti verirler.

Divertikülit ameliyatının riskleri nelerdir?

Her karın ameliyatı gibi perforasyon kanama gibi riskleri vardır. Tecrübeli ellerde bu oran çok düşüktür.

Divertikülitte CRP yüksekliği Olur mu?

Divertikülitte iltihap belli bir seviyeye ulaştığında CRP yüksekliği görülür.

Divertikülit en sık sigmoid kolonda izlenir. Bu hastalıkla beraber gaz ishal de görülebilir. Ancak en sık karın ağrısı ile kendini belli eder. Kanser ile bir ilişki saptanmamıştır.

Divertikülit ölümcül değildir ancak komplikasyonlar oluşur ve ve tanı konamazsa geç kalınırsa ölümcül olabilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 27 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 31 Ocak 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al