Yükleniyor

Epididimit nedir, neden olur? Epididimit tedavisi

Epididimit nedir, neden olur? Epididimit tedavisi

medical-units-icon

İlgili Tıbbi Birimler

Erkeklerde görülen rahatsızlıklardan biri olan epididimit, testislerin arkasındaki tüpün şişmesi ve ağrılı hale gelmesi olarak ifade ediliyor. Genellikle bir enfeksiyondan kaynaklanıyor ve antibiyotik tedavisi ile iyileşme sağlanabiliyor. Memorial Antalya Hastanesi Üroloji Bölümü’nden Op. Dr. Egemen İşgören, epididimit hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.

İçindekiler

Epididimit (Meni Kanalı İltihabı) nedir?

Epididimit, testisin arkasında sperm depolayan ve taşıyan sarmal yapıdaki kanalların iltihaplanmasıdır. Her yaşta ortaya çıkabilir, ancak en sık 14 ila 35 yaş arasındaki kişilerde görülür.

Epididimit neden olur?

Çoğunlukla gonore veya klamidya gibi bakterilerin, korunmasız cinsel ilişki ile bulaşması sonucu ortaya çıkar. Farklı bakteriler ile de enfeksiyon gelişebilir. Bazı durumlarda aynı taraftaki testiste de enfeksiyon görülebilir.

Brusella, tüberküloz gibi bakterilerle bağlı olabileceği gibi çocukluk çağında viral enfeksiyonların devamı şeklinde de görülebilir.

Epididimit (Meni Kanalı İltihabı) nasıl anlaşılır?

 • En sık görülen belirti ve şikayet kasık bölgesinde ağrıdır. Ağrıya şişlik ve ısı artışı da eşlik edebilir. Genellikle bir tarafta, kademeli olarak ortaya çıkan testis ağrısı ve hassasiyeti gözlemlenir.
 • Epididimit idrar yolu enfeksiyonuna bağlı olarak ortaya çıkmışsa, ağrılı idrar yapma veya acil ve sık idrara çıkma ihtiyacı vardır.
 • Cinsel yolla bulaşan bir hastalık nedeniyle oluşmuş ise penisten renkli akıntı, menide kan, alt karın bölgesinde ağrı ve rahatsızlık görülür.
 • Ateş yüksekliği nadiren ortaya çıkar.
 • Altı haftadan uzun süren veya tekrarlayan epididimit, kronik olarak kabul edilir. Kronik epididimit belirtileri yavaş yavaş ortaya çıkabilir. Bazen kronik epididimitin nedeni belirlenemez.

Epididimitte tanı nasıl konur?

 • Epididimitte tanı sıklıkla fizik muayene ile konmaktadır. Prostat büyümesini veya hassasiyetini kontrol etmek için makattan muayene de yapılabilir.
 • Penis ucundan bir akıntı var ise bu akıntıdan örnek alınarak, belsoğukluğu ve klamidya gibi hastalıklar için laboratuvarda kontrol edilir.
 • İdrar ve kan numuneleri anormallikler açısından analiz edilir.
 • Renkli utrason ile testislere giden kan akışının normalden düşük ya da yüksek olup olmadığını belirleyebilir, bu da epididimit tanısını doğrulamaya yardımcı olur.

Epididimit (Meni Kanalı İltihabı) tedavisi nasıl yapılır?

Bakteriyel epididimiti tedavi etmek için antibiyotikler kullanılır. Bakteriyel enfeksiyonun nedeni cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon ise, cinsel partnerinizin de tedaviye ihtiyacı vardır. Enfeksiyonun ortadan kalktığından emin olmak için şikayetler daha erken düzelse bile doktor tarafından reçete edilen tüm antibiyotiklerin kullanılması gerekmektedir.

Antibiyotik tedavisinin ilk 48 ila 72 saatinde şikayetler büyük oranda düzelmeye başlar. Dinlenmek, testisleri alttan destekleyerek yüksekte tutmak, soğuk uygulamak ve ağrı kesici ilaç almak rahatsızlığı gidermeye yardımcı olabilir.

Bir apse oluşmuşsa, onu boşaltmak için ameliyat gerekebilir. Bazen epididimitin tamamının veya bir kısmının cerrahi olarak çıkarılması gerekir. Epididimit altta yatan fiziksel anormalliklerden kaynaklanıyorsa cerrahi tedavi seçenekleri de düşünülebilir.

Epididimit hakkında sık sorulan sorular

Epididimitte nelere dikkat edilmelidir?

Epididimit genellikle ciddi ağrıya neden olur. Rahatsızlığınızı gidermek için yatakta dinlenmek, testisler yüksekte kalacak şekilde desteklemek, soğuk uygulama, enfeksiyon geçene kadar ağır nesneleri kaldırmaktan ve cinsel ilişkiden kaçının faydalı olacaktır.

Gonore ve klamidyanın neden olduğu doğrulanan veya şüphelenilen cinsel yolla bulaşan akut epididimiti olan erkeklere, semptom başlangıcından önceki 60 gün içinde tüm cinsel partnerlerini değerlendirme, test ve olası tedavi için bilgilendirmeleri istenir.

Son cinsel ilişki semptomların veya tanının başlamasından 60 gün önceyse, en son cinsel partner değerlendirilmeli ve tedavi edilmelidir. Partnerlere, kendileri ve cinsel partnerleri tedavi edilene ve semptomlar düzelene kadar cinsel ilişkiden kaçınmaları talimatı verilmelidir.

Epididimit cinsel yolla bulaşır mı?

Evet. Epididimit cinsel temas yoluyla yayılabilir. Epididimit bir cinsel yolla bulaşan hastalık olarak sınıflandırılmasa da, hala klamidya ve gonore de dahil olmak üzere birçok cinsel yolla bulaşan hastalığın ortak bir belirtisidir.

Epididimit tedavi edilmezse ne olur?

Epididimit tedavi edilmezse apse gibi komplikasyonlar gelişebilir. Deri, şişlik ve enfeksiyon nedeniyle açılabilir. Nadir durumlarda, epididimit doğurganlık sorunlarına neden olabilir. Erken tanı ve tedavi bu komplikasyonları önlemeye yardımcı olabilir.

Risk faktörlerini azaltmak için ne yapılmalıdır?

 • Seks sırasında prezervatif kullanın.
 • Ağır kaldırma ve yorucu fiziksel aktiviteden kaçının.
 • Uzun oturma sürelerini en aza indirin.

Güncelleme Tarihi : 4 Ocak 2024

Yayınlanma Tarihi: 30 Kasım 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al