Yükleniyor

Osteoid osteoma tümörü nedir?

Osteoid osteoma tümörü nedir?

medical-units-icon

İlgili Tıbbi Birimler

Çocuklarda daha sık görülen Osteoid Osteoma tümörünün neden olduğu ağrı büyüme dönemi ağrıları ile karıştırılabiliyor. Kalça ve diz arasındaki bölgede daha çok görülen Osteoid Osteoma tümörü 10-20 yaş arası tümörleri olarak biliniyor. Büyüme ağrıları çocuklarda farklı bölgelerde ortaya çıkabilirken Osteoid Osteoma tümörünün neden olduğu ağrılar ise aynı noktada ve şiddeti artarak yaşanıyor. Kötü huylu olmayan ve kansere dönüşmeyen Osteoid Osteoma tümörünün en önemli özelliği ise Aspirin kullanımında yaşanan ağrının geçmesi olarak biliniyor. Memorial Şişli Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü Uzmanları, Osteoid osteoma tümörü belirtileri ve tedavileri hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Osteoid Osteoma Tümörü Nedir?

Osteoid Osteoma çocukluk çağının iyi huylu (kanser olmayan) tümörü olarak bilinmektedir. Daha çok kalça ile diz bölgesi arasında görülen Osteoid Osteoma tümörü ağrıya ve sızıya neden olsalar da vücutta yayılım özelliği göstermemektedir. Osteoid Osteoma tümörü vücutta yayılım göstermez ancak bulunduğu bölgede osteoid kemik adı verilen yeni bir anormal kemik materyali türü oluşumuna neden olabilirler.

Osteoid Osteoma Tümörünün Belirtileri Nelerdir?

Osteoid Osteoma kemik tümörünün ilk belirtisi ağrıdır. Çocuklarda daha çok görülen Osteoid Osteoma tümörünün neden olduğu ağrılar daha çok noktasal ve şiddetli ağrılardır. Bu ağrılar çocuklarda büyüme ağrıları ile karıştırılabilir. Ancak çocuklar ve ergenlik döneminde görülen büyüme ağrıları farklı bölgelerde yaşanabilmektedir.

Osteoid Osteoma tümörünün belirtileri şu şekilde sıralanabilir

 • Aktivetiye bağlı olmayan şiddetli ağrı. Yaşanan ağrı, her hangi bir aktiviteye bağlı olmadan istirahat sırasında yaşanabilmektedir. Gece uykudan uyandıran ağrılar yaşanabilmektedir.
 • Ağrıya bağlı olarak kaslarda kasılma yaşanır. Kaslarda kasılan kasılmalar tümörün olduğu bacakta kısalmış görüntüsü verebilir.
 • Ağrı ile birlikte tümörün bulunduğu uzuvda şişkinlikler yaşanabilir.
 • Osteoid Osteoma tümörünün bacakta olduğu durumlarda hastada topallama görülebilmektedir. Ağrıdan dolayı bacağını zor kullanan çocuklar parmak ucunda yürüyebilir.

Osteoid Osteoma Tümörü Nedenleri Nelerdir?

Osteoid Osteoma tümörünün nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Travmalar, kullanılan ilaçlar ya da genetik geçişle ilgili yapılan çalışmalarda kesin bir neden ortaya konulmamaktadır.

Osteoid Osteoma Tümörü Teşhisi Nasıl Yapılır?

Osteoid Osteoma kemik tümörünün yarattığı ağrı çok şiddetli olmasına rağmen boyutları genellikle çok küçüktür. Genellikle pirinç tanesi kadar olan Osteoid Osteoma tümörünü teşhis etmek için bu konuda uzman bir ortopedi ve travmatoloji doktorunun muayenesi önemlidir. Belirtilerin iyi değerlendirilmesi ve Osteoid Osteoma tümörünün gözardı edilmemesi gerekir. Osteoid Osteoma tümörü teşhisini kesinleştirmek için radyolojik görüntüleme yöntemlerinden de faydalanılabilir.

 • Röntgen: Osteoid Osteoma kemik tümörü teşhisi için röntgen görüntülemeden faydalanılabilir. Kemik bir su borusu gibi değerlendirilirse Osteoid Osteoma tümörü bulunduğu bölgede kemiğin içinde kalınlaşmaya neden olabilir. Osteoid Osteoma tümörü kötü huylu tümörlerin aksine kemik yıkıcı değil kemik yapıcı bir tümördür. Yani bulunduğu bölgede kemiğin kalınlaşmasına neden olur. Röntgen görüntülemesinde bu yapı belirlenebilir.
 • Bilgisayarlı Tomografi(BT): Bilgisayarlı Tomografi kemiğin içyapısını çok iyi gösteren bir görüntüleme yöntemidir. Bilgisayarlı Tomografi ile kemikteki Osteoid Osteoma tümörü daha rahat bir şekilde teşhis edilebilir. Bilgisayarlı Tomografi ile kemikteki 1cm. veya daha küçük boyutlardaki kistlerin bulunduğu bölge belirlenebilir.
 • Manyetik Rezonans (MR) :Manyetik Rezonans görüntüleme yöntemi ile Osteoid Osteoma tümörü görüntüsü belirlenebilir. Manyetik Rezonans (MR) ile elde edilen görüntülerde kemiğin ilik ve çevresindeki dokunun yapısı da detaylı olarak elde edilmektedir. Osteoid Osteoma tümörü MR görüntülemesinde kötü huylu kemik tümörü görüntüsü de verebilmektedir. Bu da teşhis konusunda yanılmaya ve biyopsi gibi gereksiz ek tetkiklere yönelime neden olabilir.
 • Kemik Sintigrafisi: Bilgisayarlı Tomografi çektirmek istemeyen hastalarda tercih edilebilir. Kesin teşhis konulmamışsa ve tüm vücut taraması yapılması için genel tabloyu görmek adına nadir de olsa tercih edilebilir.

Osteoid Osteoma Tümörü Tedavisi Nasıl Yapılır?

Osteoid Osteoma tümörü tedavisinde 3 yol izlenmektedir.

 • İlaç tedavisi: Osteoid Osteoma tümörünün neden olduğu ağrıları dindirmek için basit ağrı kesiciler kullanılmaktadır. Osteoid Osteoma tümörü aspirin kullanımına iyi yanıt vermekte ve ağrılar kontrol altına alınabilmektedir. Ancak genellikle yaşanan ağrılar çok şiddetlidir ve ek tedaviler gerekebilmektedir.
 • Cerrahi Yöntem: Açık cerrahi yöntem ile ameliyat gerçekleştirilir ve kemikte bulunan tümör tamamen çıkartılır. Osteoid Osteoma tümörü ameliyatından sonra ek bir tedaviye gerek bulunmamaktadır. Osteoid Osteoma tümörü ameliyatı tümör bölgesi üzerinden deri ve yumuşak dokularda bir kesinin yapıldığı geleneksel açık cerrahi tekniğiyle yapılmaktadır.
 • Radyofrekans ablasyonu:  Halk arasında tümörün yakılması işlemi olarak da bilinmektedir. Bilgisayarlı Tomografi (BT) eşliğinde gerçekleştirilir. Son yıllarda popüler olan Radyofrekans ablasyonu yönteminde özel bir iğne ile minimal invaziv teknikler kullanılır. Tümörün üzerindeki bölgeden özel bir iğne ile tümöre ulaşılır ve yüksek frekanslı elektrik akımı ile yok edilir

Osteoid Osteoma Tümörü Hakkında Sık Sorulan Sorular 

Osteoid Osteoma Tümörü Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Osteoid Osteoma kemik tümörü ameliyatı klasik açık cerrahi yöntemi ile gerçekleştirilir. Tümörün bulunduğu bölge belirlendikten sonra üzerindeki deri ve yumuşak dokularda kesi yapılarak tümöre ulaşılır. Dikkat edilmesi gereken konu çok küçük olan tümörün tamamen çıkartılmasıdır. Tümör tamamen çıkartılmazsa kemik gelişimi devam ettiği için ileride nüks etme ihtimali bulunmaktadır. Osteoid Osteoma tümörü ameliyatının dezavantajı tümörle birlikte kemikten bazen 1 -2 cm. kemik çıkarmak zorunda kalınmasıdır. Tümörle birlikte çıkartılmak zorunda kalan kemiğin ebatları beklenen fazla olduğu durumlarda kırılma yaşanmaması için kemik yapısını güçlendirerek adına bölgeye vida veya platin yerleştirilebilir. Osteoid Osteoma tümörü ameliyatından sonra çıkartılan kist teşhisin kesinleşmesi için patolojiye gönderilmelidir. Ameliyat sonrası pirinç tanesi gibi olan noktanın Bilgisayarlı Tomografisi çekilerek tümörün tamamen çıkartılıp çıkartılmadığı kontrol edilmelidir.

Osteoid Osteoma Tümörü Radyolojik Görüntülemede Belirlenebilir mi?

Osteoid Osteoma kemik tümörü pirinç tanesi boyutlarında olduğu için radyolojik görüntülemelerde zor fark edilebilir. Yine de Bilgisayarlı Tomografi (BT), Röntgen, Manyetik Rezonans (MR) gibi görüntüleme yöntemleri ile belirlenebilir.

Osteoid Osteoma Tümörü Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Osteoid Osteoma tümörü Ameliyatı 45 dakika -1 saat arasında sürmektedir.

Osteoid Osteoma Tümörünün Aspirin İle Tedavisi Mümkün müdür?

Osteoid Osteoma tümörü tedavisinde basit ağrı kesiciler kullanılabilir. Özellikle aspirin kullanımı ağrıları kontrol altına alabilmektedir. Yaşanan ağrılar hastanın yaşam konforunu çok bozmuyorsa bu süreç aspirin veya benzeri ağrı kesicilerin kullanımı ile geçirilebilir. Ancak aspirin veya benzeri ağrı kesiciler tümörü yok etmemekte sadece yaşanan ağrıları kontrol altın almak için kullanılmaktadır. 

Osteoid Osteoma Tümörünün Patoloji Sonuçları Kötü Huylu Çıkabilir mi?

Osteoid Osteoma tümörü kötü huylu tümörlere dönüşmemektedir. Ancak Osteoid Osteoma tümörü bazı kötü huylu kemik tümörleriyle karıştırılabilir. Patoloji değerlendirmesi kesin sonucu ortaya koymaktadır.

Osteoid Osteoma Tümörü Ağrısı Nasıl Geçer?

Osteoid Osteoma tümörünün ağrısı basit ağrı kesiciler özellikle de aspirin ile kontrol altına alınabilir. Ancak birçok hastada kullanılan ağrı kesicilere rağmen yaşanan ağrı şiddetlenebilmektedir. Bu gibi durumlarda açık cerrahi veya kapalı yöntem denilen Radyofrekans ablasyonu ile tümör çıkartılmalıdır.

Osteoid Osteoma Tümörünün Bitkisel Tedavisi Var mıdır?

Yapılan bilimsel çalışmalarda Osteoid Osteoma tümörünün bitkisel veya doğal bir tedavi yönteminin olduğu yönünde sonuçlar ortaya koymamaktadır. Bu nedenle Osteoid Osteoma tümörünün bitkisel veya doğal bir tedavisi bulunmamaktadır.

Osteoid Osteoma Tümörü Tehlikeli midir?

Osteoid Osteoma tümörü iyi huylu bir kemik tümörüdür. Vücutta yayılım göstermezler ve hayati tehlikeye neden olmazlar. Yaşanan ağrılar nedeniyle hastaların hayat konforları olumsu yönde etkilenmektedir. Şiddetli ağrılar nedeniyle kaslarda gerilme olduğu için bacak boyunda kısalma görüntüsü verebilir.

Osteoid Osteoma Tümörü Vücudun Hangi Bölgelerinde Oluşur?

Osteoid Osteoma kemik tümörü, vücudun her yerinde ortaya çıkabilir. En çok görüldüğü bölge kalcı kemiği ile diz arasındaki bölgedir. Ancak çene ve omurga dahil vücudun her kemiğinde yaşanabilmektedir.

Osteoid Osteoma Tümörlerinde Risk Grubu Var mıdır?

Osteoid Osteoma kemik tümörü için belirlenmiş bir risk grubu bulunmamaktadır. Her yaş grubunda görülmekle birlikte daha çok çocuklarda görülen bir kemik tümörüdür. Erkek çocuklarında kız çocuklarına göre daha fazla ortaya çıkmaktadır. Erkek çocuklarda daha fazla görülmesinin kesin nedeni bilinmemektedir. 

Osteoid Osteoma Kemik Tümörü Hangi Yaşlarda Görülür?

Osteoid Osteoma kemik tümörü her yaşta ortaya çıkabilir ancak daha çok 10-20 yaş arası çocuklarda görülen iyi huylu bir kemik tümörüdür.

Osteoid Osteoma Tümöründe Kemik Sintigrafisi Çektirmeye Gerek Var mıdır?

Kemik tümörü Bilgisayarlı Tomografi ile teşhis edilmişse ek olarak kemik sintigrafisi çekilmesine gerek yoktur. Ancak Bilgisayarlı Tomografi çekilmesine rağmen teşhisin konulamadığı durumlarda vücut taraması ile genel tabloyu görmek için kemik sintigrafisi çekilmesi tercih edilebilir. 

Osteoid Osteoma Tümörü Tekrarlar mı?

Osteoid Osteoma kemik tümörü açık cerrahiyle tamamen çıkartılmışsa veya radyofrekans ablasyon yöntemiyle tamamen yok edilmişse tekrarlamamaktadır. Ancak cerrahinin veya radyofrekans ablasyon yöntemi sonunda çıkartılamamışsa işlemden sonra hasta rahatlamasına rağmen tekrarlama olasılığı yüksektir.

Osteoid Osteoma Tümörü Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Osteoid Osteoma kemik tümörü kansere dönüşmez ve vücuda yayılmaz. Genellikle büyüme çağının bitimine kadar kendi kendini sınırladığı, durduğu veya yok ettiği bilinir. Ağrı hastanın yaşam formunu konforunu bozmuyorsa her hangi bir işlem yapılmasına gerek bulunmamaktadır. Yaşanan ağrıya rağmen tedavi edilmediği durumlarda kasılmaları bağlı bacak boyunda kısalma görüntüsü oluşabilir. Bu kasılmalar sabitleşebilir. Yanlış tedavilere başvurulabilir. 

Osteoid Osteoma Radyofrekans Yönteminin Riskleri Var mıdır?

Kemik tümörünün damarlara ve sinirlere çok yakın olduğu durumlarda radyofrekans ablasyon yöntemi tercih edilmemektedir.

 • Radyofrekans ablasyon yönteminde kemiğin etrafındaki dokuların yakılma riski bulunmaktadır.
 • Cilt yüzeyine çok yakın tümörlerde cilt nekrozu yaşanabilir.
 • Tümörün tamamının yakılıp yakılmadığı işlemden sonra hastanın şikayetlerindeki azalmaya göre belirlenmektedir. Nüks ihtimali açık cerrahiye oranla daha fazladır.

Osteoid Osteoma Ameliyatı Olanlar Hastanede Kaç Gün Kalır?

Radyofrekans ablasyon yönteminden sonra hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir. Osteoid Osteoma ameliyatından sonra hasta 1-2 gün hastanede yatar. Hastanın hastanede kalış süresi çıkartılan tümörün büyüklüğü ve yerine göre değişebilmektedir.

Osteoid Osteoma Tümör Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Her ameliyatın riski bulunmaktadır. Osteoid Osteoma tümör ameliyatının riskleri şu şekilre sıralanabilir.

Bütün cerrahi işlemlerde olduğu gibi Osteoid Osteoma ameliyatında da enfeksiyon riski bulunmaktadır.

 • Osteoid Osteoma tümörünün çok küçük olması nedeniyle açık cerrahide tümörün bulunamaması ihtimali bulunmaktadır.
 • Tümörle birlikte çıkartılan kemik miktarının fazlı olması kemik kırığı riskine neden olabilmektedir. Geniş kemik defektinin olduğu ameliyatlarda kırığın önüne geçebilmek için bölgeye vida veya platin yerleştirilebilir..
 • Tümörün bulunduğu bölgenin damar ve sinirlere yakın olması halinde damar ve sinirlerin hazar görme riski bulunmaktadır.

Ancak bu tür ameliyatlarda kullanılan yüksek teknolojik cihazlar bu riskleri neredeyse tamamen ortadan kaldırmaktadır. Bilgisayarlı Tomografinin ameliyathane ortamında kullanılabilmesi olanağını sağlayan O-Arm teknolojisi Osteoid Osteoma ameliyatlarındaki risklerini sıfıra yakına indirmektedir. 

Osteoid Osteoma Ameliyatından Sonra Tam İyileşme Ne zaman Olur?

Osteoid Osteoma kemik tümörü ameliyatlarından sonra iyileşme süresi tümörün bulunduğu bölge, tümörün büyüklüğü ve tümörün tedavisinde kullanılan yönteme göre değişmektedir.

Radyofrekans ablasyon yönteminin kullanıldığı durumlarda hasta aynı gün taburcu olabilir ve aynı gün ayağının üzerine basabilir.

Açık cerrahi yöntemle Osteoid Osteoma tümörünün çıkartıldığı durumlarda ise hasta 1-2 gün hastanede tutulur. Çıkartılan tümörün ve kemikte oluşan hasara göre hasta 1 -6 hafta arası uzvunu kullanmaması sağlanır.

Osteoid Osteoma Tümörü Kemikte Kırık Oluşumuna Neden Olur mu?

Bu tümörler kemikte kırık oluşmasına neden olmamaktadır. Kemiği inceltmez tam tersi kemikte kalınlaşmaya neden olur. Kemik daha sağlam ve daha kalındır. Kanser tümörleri gibi yıkıcı bir etkisi yoktur tam tersi kemiği kalınlaştırır.  Ancak açık cerrahi yöntemle tümörün çıkartıldığı durumlarda kemikte oluşabilecek defekt kırıklara neden olabilmektedir. Bu riskin önüne geçebilmek için kemikte ağır defekt oluşmuşsa bölgeye vida veya platin yerleştirilmektedir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 11 Aralık 2023

Yayınlanma Tarihi: 18 Mayıs 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al