Yükleniyor

Perianal fistür belirtisi ve tedavisi

Perianal fistür belirtisi ve tedavisi

Perianal fistül, daha çok ofis çalışanları, bankacılar, pilotlar gibi uzun süreler oturarak çalışanlarda makat bölgesinde apse oluşumuyla meydana geliyor. Yaşam kalitesini oldukça düşüren bu inatçı hastalığın tek tedavi yolu cerrahi ancak klasik cerrahi yöntemi sonrası normal yaşama dönüş uzun ve zahmetli bir süreci beraberinde getiriyor. Son yıllarda perianal fistül tedavisinde uygulanmaya başlayan lazer yöntemi hastaya önemli konfor sunuyor.

İçindekiler

Perianal fistül nedir?

Perianal fistül, makat bölgesinde apse oluşumu ile ortaya çıkmaktadır. Makat bölgesinde hemoroid, fissür ve fistül olmak üzere başlıca 3 hastalık görülmektedir. Fissür ve fistül sorunları fonetik olarak benzediğinden dolayı toplumda birbiriyle çok karıştırılmaktadır. Fissür, makat zorlanmalarında çatlaklar meydana gelmesiyle oluşan geçici bir sorundur ancak fistülde makatta kriptoglandüler adı verilen apse oluşmaktadır. Perianal fistül, apsenin geliştiği salgı bezi ile apsenin boşaldığı dokuyu birbirine bağlayan küçük bir kanaldır. Büyük abdest yapımını kolaylaştırmak için salgılanan sıvı salgılanmamaktadır. Dolayısıyla büyük abdest burada apse oluşumuna sebep olmaktadır. Bu apseler zamanla ya kendi kendine patlar ve hastanın makatından sürekli akan bir iltihap görülür ya da ağrı şikayetleriyle bir uzmana danışıldığında uzman tarafından kontrollü olarak patlatılmaktadır.

Belirtileri nelerdir?

Perianal fistülün çeresindeki cilt dokusunda tahriş görülebilir. Makat etrafında şişlik, kızarıklık ortaya çıkabilir. Gün içinde hareket etme, oturma , öksürme,  tuvalete gitme esnasında ağrı hissedilmektedir. Büyük abdest ile birlikte kan ve iltihap görülebilir. Kötü kokulu akıntı olabilir.

Nedenleri nelerdir?

Perianal fistül, kadın ve erkeklerde eşit oranda görülmektedir, sık görülen bir yaş aralığı yoktur. Gençlerde de yaşlılarda da görülebilir. Ancak kilolu kişilerde daha sık görüldüğü bilinmektedir. Sıcak ve nemin arttığı yaz aylarında da görülme sıklığı artmaktadır.

Tanısı nasıl konulmaktadır?

Perianal fistül basit ve kompleks fistül olmak üzere iki ana gruba ayrılır. Tedavi seçeneğine fistülün türüne karar verilmektedir. Fistülün türü ise pelvik MR çekilerek belirlenmektedir.

Tedavisi nasıldır?

Yaşam kalitesini oldukça düşüren bu inatçı hastalığın tek tedavi yolu cerrahidir. Tedavi sürecinde daha önce uygulanan ameliyatlar %60-65 başarı oranları veren, ameliyat esnasında özellikle kompleks fistüllerde birçok zorlukla karşılaşılan, ameliyat sonrasında ise haftalar süren iyileşme sürecinin ağrılı, üzerine yatamama gibi problemleri barındığı ve kalıcı olarak büyük abdest tutamama riskiyle karşı karşıya bırakan zahmetli işlemlerdir. Klasik cerrahi yöntemi sonrası normal yaşama dönüş uzun ve zahmetli bir süreci beraberinde getirebilmektedir. Ayrıca klasik cerrahi yönteminde en büyük risk, ameliyat sonrası büyük abdest tutamama olarak karşımıza çıkmaktadır.

Son yıllarda perianal fistül tedavisinde uygulanmaya başlayan lazer yöntemi hastaya yüksek konfor sağlamaktadır. Lazer yöntemi özellikle boyu çok fazla uzun olmayan fistüllerde oldukça yüksek başarı oranları göstermektedir. Bölgeye öncelikle enfeksiyonun boşaltılmasını sağlayan seton tedavisinin uygulanmasıyla fistül küçültülür ardından lazer uygulaması yapılmaktadır. Makat bölgesinde kullanılan lazer cihazları hemoroid için ayrı, fistül için ayrı formda üretilmiş özel makinelerdir. Lazer uygulamasında 360 derece atış yapan bu makinelerle açılan fistül kanalı yapıştırılmaktadır. Hastanın işlem sonrası aynı gün taburcu olabildiği bu yöntem, genel anestezi altında uygulanmaktadır. En büyük konfor ise klasik ameliyatlar sonrası yaşanan ağrılı sürecin ya hiç yaşanmıyor olması ya da minimum düzeyde yaşanıyor olmasıdır. Hastalar işlem sonrası iş ve sosyal yaşamlarına kısa sürede dönebilmektedir.

Perianal fistül hakkında sık sorulan sorular

Perianal fistül makat çevresinde benzer şikayetlere yol açan diğer hastalıklarla karışabilmektedir. Hastalar çoğunlukla sorunun hemoroid olduğunu düşünerek olduğunu düşünerek doktora başvurmaktadır. Kişi bu tip şikayetler yaşadığında vakit kaybetmeden doktora başvurmalıdır.

Anal fistül tedavi sonrası tekrarlar mı?

Anal fistül tedavisi sonrası hasta doktorunun önerilerine uymalı ve kontrollerini aksatmamalıdır. Aksi halde tekrarlama durumu söz konusu olabilmektedir. Tedavi için yeniden cerrahi gündeme gelmektedir.

Anal Fistül kansere yol açar mı?

Nadir olmakla birlikte uzun yıllar tedavi edilmeyen anal fistül sonucu makat bölgesinde tahribat nedeniyle kanser görülebilmektedir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 23 Ağustos 2023

Yayınlanma Tarihi: 3 Nisan 2020

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al