Yükleniyor

Şalazyon (Göz Kapağı Kisti) Nedir? Şalazyon Belirtileri ve Tedavisi

Şalazyon (Göz Kapağı Kisti) Nedir? Şalazyon Belirtileri ve Tedavisi

medical-units-icon

İlgili Tıbbi Birimler

Arpacık ile çok sık karıştırılan şalazyon (göz kapağı kisti), gözde bulunan yağ bezlerinin bir sebep nedeniyle tıkanmasıyla oluşan bir hastalık olarak tanımlanıyor. Gerek ilaçlar gerekse de cerrahi operasyonla tedavi edilebilen şalazyon hayat kalitesini düşürüyor. Memorial Şişli Hastanesi Göz Merkezi uzmanları, şalazyon ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Şalazyon (Göz Kapağı Kisti) Nedir?

Şalazyon, göz kapağınızda görülen küçük, genellikle ağrısız, yumru veya şişliktir. Şalazyon gözde bulunan yağ bezlerinin iltihaplanması veya tıkanmasıyla oluşur. Şalazyon meibom bezi tıkandığında meydana gelir. Genelde üst göz kapağında görülür. Genellikle ağrı göstermemekle birlikte bazen alt göz kapağında da görülebilmektedir.

Şalazyon Belirtileri Nelerdir?

Şalazyon, kırmızı ve şiş bir göz kapağı görüntüsüyle kendisini gösterir. Başlangıçta bu alan ağrı yapabilmekle birlikte ağrı birkaç gün içinde geçer yerine şişlik kalır. Şalazyon, ışığa karşı hassasiyet, göz kapağında kabuklanma, göz kapağında ağırlık hissi, gözlerin sulanması, tahriş, bulanık görme bazen de görmeyi engelleyerek belirti verebilir.

Şalazyon Neden Olur?

Vücudun her yerinde çeşitli bezler vardır. Bu bezler, hücrelerin dokuların, organların olması gerektiği gibi çalışması için uğraşır. Alt ve üst göz kapaklarında da meibomian bezleri bulunur. Bu bezler gözleri nemlendirip korumak için gözyaşıyla karışan bir yağ üretir. Bu yağ bazen kalınlaştığında ya da iltihaplandığında tıkanır. Böylece şalazyon meydana gelir. Viral konjonktivit, tüberküloz, gözleri kaplaya enfeksiyonlar, seboreik dermatit, akne, gül hastalığı veya göz kapağındaki uzun süreli iltihaplar şalazyona sebebiyet verebilir.

Şalazyon Teşhisi Nasıl Konulur?

Çoğu durumda, uzman bir göz doktoru göz kapağınızdaki yumruya yakından bakarak bu durumu teşhis edebilir. Doktor ayrıca yumrunun bir şalazyon, arpacık veya başka bir şey olup olmadığını belirlemek için belirtileri soracaktır. Göz doktoru öncelikle sağlık geçmişine ilişkin sorular sorar ve bilgi alır. Sonrasında uzman doktor, gözleri, göz kapaklarını ve cilt yapısını inceler. Daha sonra kapsamlı göz muayenesine geçilir. Işıklı muayene ve yağ bezleri muayenesinden sonra şalazyon teşhisi konulur.

Şalazyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

İlk olarak şalazyonu sıkmaya çalışmamak gerekir. Bu süreçte gözlere dokunulmamalıdır. Günde 4 kez her birinde 10'ar dakika boyunca sıcak kompres uygulanmalıdır. Kompres öncesinde ellerin yıkanması önemlidir. Bu süreçte hekimler göz damlaları gibi göz kapağına şalazyon tedavisinde kullanılan ilaçlar reçete edebilirler. Eğer şalazyonda düzelme olmazsa göz hekimleri kortikosteroid enjeksiyonu ya da cerrahi önerebilir. Enjeksiyon da ameliyat da oldukça etkili tedavilerdendir.

Şalazyon Hakkında Sık Sorulan Sorular 

Şalazyon önlenebilir mi?

İyi hijyen uygulayarak bir şalazyondan kaçınabilmek mümkündür. İyi bir hijyenin bazı temel unsurları şunları içerir:

El yıkama: Ellerinizi iyice ve sık sık yıkayın. Gözlerinize dokunmadan önce ellerinizi yıkadığınızdan emin olun.

Kontakt lens bakımı: Kontak lensleri çıkarmadan önce ellerinizi yıkayın. Kontaklarınızı lens temizleme solüsyonuyla iyice temizlediğinizden emin olun. Her zaman günlük ve sınırlı süreli kişileri programa göre atın. Lenslerinizi asla suyla temizlemeye çalışmayın. Ayrıca kontakt lenslerin kaplarının da temiz olmasına özen gösterin.

Yüz yıkama: Yatmadan önce gün içinde yüzde oluşan kir ve yüze yapılan makyajı temizlemek için yüzünüzü her gün yıkayın. Göz doktorları, özellikle blefarite yatkınsanız, göz kapaklarınızı özel bir ürün veya bebek şampuanı ile temizlemenizi önerebilir. Bunun yanında ev içinde aile bireylerinin yüzünü sildiği yüz havluların ayrı olmasına özen gösterin.

Makyaj hijyeni: Tüm eski veya süresi dolmuş makyaj malzemelerinizi atın. Her iki ila üç ayda bir maskara ve göz farı değiştirdiğinizden emin olun. Ayrıca, asla başka biriyle makyaj malzemelerinizi paylaşmayın veya başkasının makyaj malzemesini kullanmayın.

Şalazyon ameliyatı sonrası hastayı neler bekler?

Gözde şalazyon ameliyatı basit bir prosedürdür. Ameliyattan sonra size antibiyotik reçete edilecektir. Bazı durumlarda size bir steroid merhem de verilebilir. Reçeteli ilaçları düzenli kullandığınızdan emin olun. Antibiyotikler, ameliyat bölgesinin enfekte olmasını önlemeye yardımcı olacak ve steroidler, ameliyattan sonra yaşayabileceğiniz herhangi bir iltihabı tedavi edecektir. Ameliyat sonrasında gözün korunması için göz pedleri ya da göz bantları verilebilir. Göz çevresinde şişlik veya morluk fark ederseniz endişelenmeyin. Ameliyat bölgesi ayrıca birkaç gün boyunca kırmızımsı bir sıvı sızdırabilir. Bunların hepsi normaldir. Şişliği azaltmak için ameliyattan birkaç saat sonra gözünüze soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Ameliyattan sonraki gün yapılması gerekenler konsusunda göz doktoru bilgi verecektir. Gözde şalazyon ameliyatı sonrası Gözlere dokunmamak ya da onları ovuşturmamak, bir süre kontakt lens kullanmamak, göze su ya da şampuan kaçmaması, yüzmemek, bir süre makyaj yapmamak gerekmektedir.

Şalazyon ameliyatı sonrası sıcak pansuman yapılır mı?

Hekimler ameliyattan sonraki günlerde sıcak pansuman önerebilir. Bunun nasıl yapılacağı konusunda hekimden bilgi alınmalıdır.

Şalazyon ameliyatı sonrası şişlik olması normal mi?

Göz kapağında şalazyon ameliyatı sonrası şişlik olması normaldir. Pek çok kişi, “Şalazyon ameliyatı sonrası şişlik ne zaman geçer?” sorusunun yanıtını da merak ediyor. Cerrahi kesi genellikle yaklaşık 7 ila 10 gün içinde iyileşmektedir. Ancak en az iki hafta boyunca gözünüze zarar verebilecek faaliyetlerden kaçınmak iyi olacaktır. Bu süreçte hekimin dediklerini uygulamak, ilaçları doğru zamanda almak doğru olur. Ayrıca ameliyattan sonra yaklaşık bir hafta boyunca kontakt lens kullanmaktan ve bir aya kadar göz makyajından kaçınmak gerekmektedir.

Şalazyon kendiliğinden geçer mi?

Şalazyon kendi başına geçen bir hastalık değildir. Evde şalazyon tedavisi olmaz. Hekimler tarafından tedavi verilir ve uygulanır. Şalazyon bitkisel tedavisi de merak edilen konulardan biridir. Bitkisel yöntemler göz sağlığı açısından olumsuz sonuçlar getirebilir. Bazıları da “Şalazyon kaç günde geçer?” sorusunun yanıtını araştırmaktadır. Bu sorunun yanıtı da hastanın durumuna ve şalazyonun şiddetine göre değişmektedir.

Şalazyon ameliyatı sonrası tekrarlaması mümkün mü?

Oluşum nedenine göre bazı tür şalazyonlar yeniden nüksedebilmektedir.

Şalazyon göz damlası veya şalazyon ilaçları işe yaramazsa ne yapılır?

Bu durumda göz hekimleri ameliyat önerebilir.

Arpacık ve şalazyon nedir?

Arpacık, göz kapağının altında büyüyen bakteriyel enfeksiyon kaynaklı bir sorundur; genelde kirpik iltihabı ile gelişir. Şalazyon ise göz kapağındaki yağ bezesinin tıkanmasıyla meydana gelir.

Arpacık ve şalazyon arasındaki fark nedir?

Arpacık ve şalazyonu birbirinden ayırt etmek zor olsa da uzman bir göz hekimi ikisinin arasındaki farkı hemen ayırt edecektir. Arpacık, genelde ağrılı seyrederken; şalazyonda ağrı olmamaktadır ya da çok az olmaktadır. Arpacık, göz kapağının yanında olur ve iltihaplanan bir kirpik kökünden kaynaklanır. Şalazyon göz kapağının arkasında gelişir.

Şalazyon riski taşıyanlar kimlerdir?

Blefariti olanlar, daha önce arpacık çıkaranlar, seboreik dermatit gibi cilt hastalıkları olanlar ve diyabet ile farklı tıbbi sorunları olanlar göz şalazyonu açısından daha riskli durumdadır.

Şalazyon patlatılır mı?

Hiçbir şekilde şalazyon patlatma gibi davranışlara girilmemelidir. Çünkü bu tür durumlar daha olumsuz görme sorunlarına da neden olabilir. Şalazyona uzman bir göz hekimi müdahale etmelidir. Gerekirse şalazyon operasyonu yapılmaktadır.

Şalazyon ameliyatı nedir?

Göz kapağı kisti ameliyatı olarak da bilinen şalazyon ameliyatı, göz cerrahisi uzmanı tarafından yapılan bir operasyondur.

Şalazyon kendi kendine geçer mi?

Bazı durumlarda şalazyon kendi kendine geçebilir ama bu nadir bir durumdur. O nedenle göz kapağında oluşan bir şişlik veya değişiklikte mutlaka göz uzmanına başvurulmalıdır. Göz doktoru ilk etapta şalazyon için göz damlası ve şalazyon için ilaç önerebilir. Eğer bu şalazyon tedavisi ile fayda alınamazsa şalazyon ameliyatı önerilir. Bazı kişiler “Şalazyon ameliyatsız geçer mi?” şeklinde soruların yanıtlarını merak eder. İlaçla da gözde şalazyon tedavisi yapılmakla birlikte bazı hasta grubunda ilaç tedavisi fayda vermemektedir. Bazı hasta grubunda da ameliyatsız şalazyon tedavisi olumlu sonuçlar getirmektedir. Hastanın durumuna göre şalazyonda iyileşme de değişmektedir.

Bebeklerde şalazyon görülür mü?

Bebeklerde de şalazyon görülebilmektedir. Zira hareketli olan bebekler dünyayı keşfederken pek çok yere dokunup, ellerini gözlerine sürebilir. Dolayısıyla da şalazyon gerçekleşebilir. Bebeklerde de şalazyon tedavisi yetişkinlerinkine benzeyebilir. Hekimler ılık kompres önerebilir. Bu süreçte bebeklerin ellerinin temizliğinden emin olmak gerekebilir. Bazı durumlarda bebeklerde şalazyon ameliyatı da önerilebilir.

Şalazyon patlaması durumunda ne yapılmalı?

Şalazyon ya da arpacık asla patlatılmamalıdır. Eğer kendiliğinden patlarsa mutlaka göz hekimi aranmalıdır. Çünkü içinden yayılan salgı enfeksiyonun daha da yayılmasına sebep olabilir.

Şalazyon evde tedavi edilebilir mi?

Şalazyon ilk etapta evde tedavi edilebilir. Çeşitli ilaçlar, antibiyotikli kremler, ılık kompresler uygulanır. Düzelme olmazsa şalazyon ameliyatı önerilir.

Gözde arpacık ameliyatı şalazyon ameliyatına benzer mi?

Halk arasında arpacık kisti ameliyatı olarak da bilinen işlemde amaç arpacıkta oluşan iltihap boşaltılıp, tıkanan yağ bezleri açılması ve kistin tedavi edilmesidir. Arpacık ameliyatı sonrası göz birkaç saat kapatılır. Arpacık ameliyatı sonrası iz kalmamaktadır. Hastaların en sık sorduğu sorulardan biri de “Arpacık ameliyatı kaç günde iyileşir?”dir.  Bir hafta içinde iyileşme söz konusudur. Gözde arpacık ameliyatı sonrası şişlik olabilmektedir. Ama bu şişlik de kısa sürede geçmektedir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 11 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 26 Eylül 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al