Yükleniyor

Trahom hastalığı nedir?

Trahom hastalığı nedir?

medical-units-icon

İlgili Tıbbi Birimler

20. yüzyıl başlarında ve Cumhuriyet’in ilk dönemlerinde önemli bir halk sağlığı sorunu olan trahom hastalığına günümüzde pek rastlanmıyor. Kör edici trahom granüler konjonktivit ve Mısır oftalmisi olarak da adlandırılan bu rahatsızlık göz kapaklarının içini döşeyen zarın üzerinde başlayıp devam ediyor. Trahom hastalığı, tedavi edilmezse kişide ilerleyen süreçte gözde körlüğü de sebep olabiliyor. Memorial Bahçelievler Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümü’nden Op. Dr. Mahmut Odabaşı, trahom hastalığı ile ilgili bilgi verdi.

İçindekiler

Trahom hastalığı nedir?

Günümüzde artık görülmeyen trahom hastalığı, göz kapaklarının içini döşeyen zarın üzerinde başlayan ve devam eden tedavi edilmezse ilerleyen süreçte gözün körlüğüne bile sebep olabilen bulaşıcı bir hastalıktır.

Trahom hastalığı neden olur?

Bu hastalığa neden olan mikrop Chlamidya trochomatistir. Hasta kişilerle temas yoluyla bulaşabilmektedir.

Trahom hastalığı belirtileri nelerdir?

Hastalık gözün konjunktiva denen zarında yoğun bozulmalar ve konjonktivite yapar, zamanla bu enfeksiyon kötü şekilde iyileşir, kapak içlerinde göze sürtünecek bozuk alanlara sebep olur. Bu enfeksiyon sonrası göz kapakları içe veya dışa dönebilir. Zamanla kornea ülserleri ve pannus denilen lezyonla körlük oluşur. Belirtilere ek olarak ağrı kapakta şişlik ve kaşıntı gözde sulanma çapaklanma görülmektedir.

Trahom hastalığı tedavisi nasıldır?

Erken dönemde teşhisi konulan trahom hastalıklarında antibiyotikli göz merhemi ve antibiyotik hap tedavisi hastalığı iyileştirecektir.

Trahom hastalığının tanısı nasıl konulur?

Göz kapağında şişlik, ağrı ve kaşıntı olan bireyler mutlaka göz doktoruna başvurmalıdır. Doktor muayenesi ve çeşitli cihazlarla yapılan tetkikler sonucu hastalığın tanısı konulabilmektedir.

Trahom hastalığı hakkında sık sorulan sorular

Trahom hastalığı nasıl bulaşır?

Hastalığa neden olan bakteri, hastalık bulaşmış kişinin gözleri veya burnuyla doğrudan veya dolaylı yollardan temas edilmesiyle yayılabilir. Bulaş direkt temas veya karasineklerle olmakta ve hastalığın yaygın olduğu yerlere seyahatlerde bulaşma daha olasıdır.

Trahom uygun tanı ve tedavi edilmezse ne olur?

Göz kapağının içinde sürekli olarak bir yara yüzeyi bozulmuş bir alan (skar pannus) oluşabilir ve hastalığım ileri evrelerinde bu yaralar kötü iyileşerek göz kapağında
İçe doğru katlanmaya sebep olabilir. Kirpiklerin gözün içine doğru dönüp korneaya batmasına ve bu uzun sürdüğünde görmede bulanıklığa hatta müdahale edilmezse korneaya bağlı körlüğe kadar ilerleyebilir.

 

Güncelleme Tarihi : 29 Eylül 2023

Yayınlanma Tarihi: 31 Ağustos 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al