Kalite Yönetim Sistemimiz

TÜRKİYE'NİN İLK JCI AKREDİTASYON BELGELİ HASTANESİ

 

JCI (Joint Commission International)

 

Memorial Şişli Hastanesi, JCI (Joint Commission International) Akreditasyon Kalite Belgesi almaya hak kazanan Türkiye'de ilkDünyada 21. hastanedir.

JCI standartları, hastane inşaat aşamasında uygulamaya alınmış, tıbbi ve yönetsel süreçlerin tamamı JCI standartları baz alınarak tasarlanmıştır.

JCI ile işbirliği; 2002 yılında akreditasyon belgesinin Türkiye’de ilk, dünyada 21. hastane olarak almasıyla ilk aşamasını tamamlamış; 2005, 2008, 2011 ve 2014 yıllarında yapılan belge yenileme denetimlerinin yüksek başarı ile tamamlanması, uluslararası sağlıkta kalite standartlarının Memorial’da “yaşayan bir sistem” olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır.

Akreditasyon nedir?

Akreditasyon sağlık hizmetleri organizasyonlarının, bakım kalitesini artırmak için tasarlanmış bir dizi standardın gerekliliklerini karşılayıp karşılamadığını saptamak üzere bağımsız bir kurum tarafından değerlendirilmesi sürecidir.

Joint Commission International (JCI)

Sağlık sektöründeki ilk akreditasyon kurumu 1951' de, American College of Surgeons, American College of Physicians, American Hospital Association, American Medical Association ve Canadian Medical Association'ın katılımıyla "Joint Commision on Accreditation of Hospitals" (JCAH) olarak kurulmuştur.

1987 yılında hastaneler dışındaki sağlık kuruluşları içinde akreditasyon programları geliştirilince komisyonun ismi "Joint Commision on Accreditation of Health Care Organizations“(JCAHO) olarak değiştirilmiştir.

Joint Commission International (JCI), sağlık hizmetlerinin kalitesini ve güvenliğini artırmaya odaklanmış, kar amacı gütmeyen Joint Commission on Accreditation of Healthcare Organizations (JCAHO) kurumunun uluslararası akreditasyon hizmetleri için oluşturulmuş birimidir.

1999 yılından itibaren JCAHO; JCI aracılığı ile dünya genelinde sağlık kuruluşlarına akreditasyon hizmetini vermeye başlamıştır. JCI 80’den fazla ülkede sağlık kuruluşlarını denetleyerek akredite etmektedir. Memorial Hastanesi JCI’ ın Türkiyede ilk akredite ettiği hastane unvanını taşımaktadır.

Memorial Şişli Hastanesi IVF Laboratuvarı Akreditasyonu


Memorial Şişli Hastanesi ÜYTE Merkezi IVF Laboratuvarı 29 Kasım 2011 tarihinde 15189 Tıbbi Laboratuvar Akreditasyon standartlarına (DIN EN ISO 15189 Medical laboratories - Particular requirements for quality and competence) göre akredite olan Türkiye’ de ilk, dünyada sayılı akredite laboratuvar olmuştur.

Prof. Dr. Semra Kahraman başkanlığında, deneyimli bir ekiple dünya standartlarında teknolojiyle kurulmuş olan Memorial Şisli Hastanesi ÜYTE Merkezi IVF Laboratuvarı ISO 15189 Standartlarına göre Akredite olarak bir kere daha ilklere imza atmıştır.

ISO 15189 standardı, tıbbi laboratuvarlara özgü yeterlilik ve kalite ile ilgili şartları belirlemektedir. ISO (International Organization for Standardization) Teknik Komitesi tarafından tıbbi laboratuvarlara özgü hazırlanmış bir standarttır. 2003 yılından itibaren uluslararası düzeyde kabul edilmiş ve uygulanmaktadır. Laboratuvarlar için tanımlanmış uluslararası standartlar içinde Tıbbi Laboratuvarlara özel hazırlanması ve  içeriği yönünden  Tıbbi Laboratuvarlarının standardizasyonuna sağladığı katkı üst düzeydedir. Tüm dünyada geçerli olan ISO 15189 tıbbi laboratuvarının kalitesi ve güvenilirliği açısından da en önemli referans standart olma özelliğini taşımaktadır.

ISO 15189 standardının (DIN EN ISO 15189 Medical laboratories - Particular requirements for quality and competence) amacı tıbbi laboratuvarlarda güvenirliliği, yapılan analizlerde hastaların ve klinik personelin ihtiyaç duyduğu doğruluk ve kalitenin sağlanmasıdır. ISO 15189, Yönetsel ve Teknik Şartların yanı sıra Tıp Etiği ve LBS (Laboratuvar Bilgi Sistemleri) konularında kurum/kuruluşlara referans olacak standartlar sunmaktadır. Akreditasyonla hasta veya laboratuvardan hizmet alan klinisyenlere güvenilir, kaliteli ve teknik yönden yetkin hizmet alma garantisi verilmektedir.

Hasta Güvenlik Uygulamaları

Hasta Güvenlik Uygulamalarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

JCI’a Şikayet Bildirimi

Şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımız
Kolay Randevu Al