Yükleniyor

Anne Olmaya Doğuma Hazırlık Kursu ile Hazırlanın

Gebelik başladığı ilk günden doğuma kadar geçen eşsiz bir serüven. 40 haftayı bulan bu yolculuk, anneliğe atılan ilk adımın en keyifli ancak bir o kadar da zorlu aşamasını oluşturuyor. Gebeliği mutlu noktalamak ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek isteyen anne adaylarının şaşırtıcı sürprizlere hazırlıklı olması, daha mühimi stresini kontrol etmesi büyük önem taşıyor.

Bebeğimin kalp atışlarını ne zaman duyarım? Cinsiyeti ne zaman belli olacak? Mide bulantısı gebelik boyunca sürecek mi? Ne kadar kilo almalıyım? İyi bir anne olabilecek miyim? Ağrısız doğum yapmak mümkün mü? İşte tüm bu sorular ve bu sorulara yanıt bulmak için yapılan araştırmalar kimi zaman anne adaylarının aklını karıştırabiliyor. Öncelikle her gebenin ve bebeğinin özel olduğunu, gebeliğe özgü soruların cevabının da birbirinden farklılık göstereceğini unutmamak gerekiyor. Kafa karışıklığından kurtulmak, stresi doğru bir şekilde yönetmek için başta doktorunuz olmak üzere doğru bilgilendirme yapan kanallara başvurmak gerekiyor.

Gebelik ve bebek bakımı hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevabını bulabileceğiniz  “Memorial Doğuma Hazırlık Kursları” başlıyor. Halka açık ve ücretsiz düzenlenen kurslarda gebeliğe, anneliğe ve bebek bakımına dair öğrenmek istediğiniz her şeyi konunun uzmanıyla konuşup, tüm detaylarıyla öğrenme fırsatı bulacaksınız. Doğuma Hazırlık Kursları sayesinde bedeninizde meydana gelecek değişimleri önceden öğrenip hazırlık yapabilecek ve bebeğinizin anne karnındaki yolculuğunu uzman isimlerden dinleyebileceksiniz. Bilgi dolu, uygulamaların da olduğu programıyla Memorial Doğuma Hazırlık Kursları tüm anne adaylarının katılımına açık ve ücretsiz düzenleniyor.

HAFTA HAFTA KURS PROGRAMI

BİRİNCİ HAFTA

Gebeliğin başladığı tarih annelerin en merak ettiği konuların başında geliyor. Gebelik oluşumu, belirtiler ve vücutta yeni yeni başlayacak olan fizyolojik değişimler kadın hastalıkları ve doğum uzmanı doktorlarımız tarafından görseller eşliğinde anlatılıyor. Gebeliğin ilk ayları anne adaylarının daha özenli ve dikkatli olması gerekiyor. Bunun için programda gebelikte risk oluşturabilecek faktörler ve dikkat edilmesi gereken hususlara dikkat çekiliyor. Gebeliğin ilerlemesi ile büyüyen karın ve alınan kilolar nedeniyle anne adaylarının duruşunda değişiklikler olabiliyor, bel-boyun ve sırt bölgesinde çok şiddetli ağrılar yaşanabiliyor. Bir fizyoterapist eşliğinde gebelikte ağrıları azaltan, duruşu düzelten ve anne adaylarını normal doğuma hazırlayacak rahim kaslarını güçlendiren egzersizler konusunda bilgi veriliyor, egzersizler gösteriliyor.  

İKİNCİ HAFTA

Hamilelikte yaşanan hormonal değişimlerin diş eti hastalıkları başta olmak üzere diş çürüklerine zemin hazırlayabileceğini biliyor muydunuz? Kursun ikinci haftasında gebelikte daha çok özen isteyen ağız ve diş sağlığı hakkında anneleri aydınlatan öneriler sunuluyor. Beslenme, gebeliği sağlıklı bir şekilde noktalamanın önemli adımlarından birini oluşturuyor. “Ne kadar yersem bebeğim o kadar sağlıklı olur” mantığından uzak, ideal kilo ile gebeliği noktalayan beslenme programlarına dikkat çekiliyor. Anne karnındaki bebeğin hafta hafta gelişimi kursun ikinci haftasındaki önemli başlıklardan biri olarak öne çıkıyor.

ÜÇÜNCÜ HAFTA

Anne adayları gebeliğin ilk gününden itibaren doğal doğum için hazırlık yapmaya başlıyor. Her gebenin sağlık koşullarına göre belirlenen doğum şekilleri ve ağrısız doğum yöntemi hakkında merak ettiğiniz tüm soruları uzmanlara sorarak öğrenebilirsiniz. Gebelik ve lohusalık dönemine adaptasyonun en iyi şekilde sağlanması ve bu sürecin sorunsuz bir şekilde atlatılması için psikolog önerileri de alabilirsiniz.

DÖRDÜNCÜ HAFTA

Gebelikte cilt sağlığında önemli değişiklikler yaşanabiliyor. Gerilen ve hızla büyüyen karın bölgesinde çatlat oluşumu ve sarkma gibi bir dermatolojik endişeler anne adaylarını endişelendirebiliyor. Tüm bu değişimlerin vücuttaki etkilerini en aza indirmek için yapmanız gerekenleri dermatoloğumuzdan öğrenebilirsiniz. Yeni doğan bebeğinizin doğum sonrası ilk dakikaları, yapılan işlemler ve hasta odasında ilk buluşacağınız ana kadar merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını da bu hafta alabilirsiniz.

BEŞİNCİ HAFTA

Doğum sonrası yeni anneleri en zorlayan aşamalardan birini emzirme dönemi oluşturuyor. Bebeklerin memeyi kavramada zorlanması ve yanlış teknikler nedeniyle meme başında yaralar oluşabiliyor. Bu hafta doğru emzirme teknikleri, bebek beslenmesinde anne sütünün önemi ve bebek bakımına dair tüm pratik bilgileri öğrenebilir, bebeklikten çocukluğa geçiş ve aşı takvimine dair önemli bilgiler edinebilirsiniz.

 

Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al