Yükleniyor

13 Santimlik Miyomdan 3 Saatte Kurtuldu

13 Santimlik Miyomdan 3 Saatte Kurtuldu

Ankara’da yaşayan 33 yaşındaki Feyza Özkan Taşkın, rahmindeki 13 santimlik miyom nedeniyle ağrı ve sık idrara çıkma gibi sorunlar yaşıyordu. Tedavi için birçok uzmana başvuran Taşkın, gittiği her yerden tek seçeneğin miyomu açık ameliyatla çıkarmak olduğu cevabını aldı. Miyomun yerleşim yeri nedeniyle ameliyat sırasında rahminin de alınma riski bulunan Feyza Özkan Taşkın, işlemi kapalı ameliyatla yapabilecek bir doktor aramaktan vazgeçmedi. Taşkın, Memorial Sağlık Grubu Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü uzmanları tarafından gerçekleştirilen “Laparoskopik Miyomektomi” uygulaması sayesinde konforlu bir şekilde sağlığına kavuştu.

İçindekiler

“Doktorum güvenimi boşa çıkarmadı”

13 santimlik miyomunun büyümeye devam etmesi nedeniyle Memorial Sağlık Grubu Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü uzmanlarına başvuran Feyza Özkan Taşkın’a yapılan tetkiklerin ardından “Laparoskopik Miyomektomi” işlemi yapılmasına karar verildi. İşlem sonrasında Taşkın, “Daha önce gittiğim tüm doktorlar bu büyüklükteki bir miyomu kapalı yöntemle çıkarmanın mümkün olmayacağını söylemişlerdi. Önder Bey’e ilk muayeneye geldiğimde miyomun kapalı cerrahi ile alınabileceğini belirtti. Çok mutlu oldum ve doktoruma sonuna kadar güvendim. Operasyon sonucunda bu güvenim boşa çıkmadı. İşlem sırasında rahmim zarar görmedi. Bir çocuk annesiyim ve istediğim zaman yeniden anne olabileceğim. Son derece konforlu ve çok başarılı geçen işlem sonrasında kısa sürede iyileştim” diye konuştu.

Laparoskopik deneyim çok önemli

Uzmanlar, miyomların yerleşim yerlerine ve büyüklüklerine bağlı olarak gebeliğe engel olabileceğini belirterek, “Feyza Hanım’ın miyomunun yerleşim yeri ve büyüklüğü sebebiyle gittiği birçok doktor kapalı cerrahinin mümkün olamayacağını kendisine iletmiş. Kapalı cerrahi uygulamalarda laparoskopik deneyim bir üst ihtisas alanıdır. Dolayısıyla bu tarz miyom ameliyatlarından önce işlemin kapalı olarak yapılmasının mümkün olup olmadığını öğrenmek için mutlaka bu alanda uzman bir hekimden ikinci görüş almak gerekir” dedi.

Hastamız kısa sürede sağlığına kavuştu

Uzmanlar, Feyza Özkan Taşkın’ın sağlığına kavuşma süreciyle ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu: “Feyza Hanım’ın operasyonu 3 saatte yapıldı ve ardından tek gece hastanede kalıp taburcu oldu. Bu tarz büyük miyomlara uygulanan işlemler, kapalı cerrahi uygulamalarındaki en zor vakalar grubundadır. Doğru tetkikler, doğru yaklaşım ve iyi bir değerlendirme süreciyle birlikte başarılı sonuçlar almak mümkündür. “Laparoskopik Miyomekti” işleminin en önemli özelliği hastanın çok çabuk ayağa kalkması ve günlük hayata çok hızlı bir dönmesini sağlamasıdır. İşlem 5 milimetrelik küçük deliklerden girilerek yapılır ve sonrasında dikişe gerek olmaz. Bu nedenle yara kısa sürede iyileşir. Batın açılmadığı için bağırsaklar da fonksiyonlarına aynen devam eder”

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 24 Mart 2023

Yayınlanma Tarihi: 18 Nisan 2016

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al