Yükleniyor

23 hafta gebelik- Hamileliğin 23. haftası için bilinmesi gerekenler

23 hafta gebelik- Hamileliğin 23. haftası için bilinmesi gerekenler

Gebelik süreci anne adaylarının hayatı boyunca yaşadığı en heyecan verici dönemi kapsıyor. Bu dönemde süreçte anne adayları, gebelik süreci ile ilgili birçok sorunun yanıtını arıyor.  Memorial Kayseri Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Burak Tanır, gebeliğin 23. haftasıyla ilgili bilgi vererek ve anne adaylarının en çok merak ettiği soruları yanıtladı.

İçindekiler

23. hafta gebelik kaç aylık eder?

23. gebelik haftası yaklaşık olarak 5,5 aylık bir gebeliğe denk gelmektedir. Gebeliğin hesaplanması için gebelik hesaplama cetveli kullanılabilir.

  • 5-6 haftalık gebelik: 1 aylık
  • 8-9 haftalık gebelik: 2 aylık
  • 12-13 haftalık gebelik: 3 aylık
  • 16-17 haftalık gebelik: 4 aylık
  • 20-21 haftalık gebelik: 5 aylık
  • 24-25 haftalık gebelik: 6 aylık
  • 28-29 haftalık gebelik: 7 aylık
  • 32-33 haftalık gebelik: 8 aylık
  • 36-37 haftalık gebelik: 9 aylık
  • 40.haftanın sonu ise 9 ay 10 gün olarak kabul edilir.

23. hafta gebelikte bebek boyu ve kilosu ne kadardır?

Bebek yaklaşık olarak 500 gram ağırlığa ulaşmış olup, boyu ise 28-32 santimetre arasındadır. Artık yüz hatları daha belirginleşmiş, bir insan görünümünü almaya başlamıştır. Annemiz ise tam anlamıyla bir gebe görüntüsüne bürünmüştür.

23. haftalık gebelikte muayene nasıl olur? Hangi testler yapılır?

Bu döneme gelindiğinde ikili-üçlü testler sonuçlanmış, 20. hafta detaylı ultrason kontrolü yapılmıştır. Ultrasonografi (USG) kontrolünde baş çevresi, karın çevresi, femur uzunluğu ölçümleri yapılarak bebeğin haftasına göre gelişimi, amnion suyunun yeterliliği ile plasenta yerleşimi ve kalp atım hızına bakılır.

23. haftalık gebelikte bebeğin ultrasondaki görünümü nasıldır?

Bu dönemde gelişmiş ultrason teknolojileri sayesinde bebeğin yüz ayrıntılarını daha net içeren bir görüntü elde edilebilir. Bebeğin kalp atım hızı 140-160 arasında değişmektedir. Ultrasonda bebeğinizi uyur şekilde de görebilirsiniz çok hareketli de olabilir. Gülebilir, esneyebilir, ağzını açıp kapatabilir, dil çıkartabilir. Bebeğin tat alma, koku, dokunma gibi duyuları hızla gelişmeye devam etmektedir. Bebeğiniz bu dönemde sesleri duyabilir. Bu yüzden onunla konuşmaya ve şarkı söylemeye başlayabilirsiniz.

23. haftalık gebelikte cinsiyet belli olur mu?

Cinsiyet önceki haftalarda belirlenmiştir. Bebeğin akciğerleri gelişmeye devam etmektedir. Ufak tefek nefes alma verme hareketleri yapabilir. Görme duyusunda bir miktar iyileşme olur. Henüz gözlerini açıp kapatamaz. Kirpik ve kaşlar oluşmaya başlar.

23. haftalık gebelikte bebeğin hareketleri belli olur mu?

Kendi büyüklüğüne göre yeri daha geniş olduğu için uyumadığı zamanlarda son derece hareketlidir ve anne adayı artık bu hareketleri çoğunlukla hissedebilmektedir. Yaşam (viabilite) sınırı olan 24 haftaya artık 1 hafta kalmıştır.

23. hafta gebelikte annedeki değişiklikler nelerdir?

Bu dönemde mide bulantıları artık neredeyse kaybolmuş; bunu yerini mide yanması, kabızlık ve kramp şikayetleri almaya başlamıştır. Karın büyümesi dıştan net bir şekilde görünür hale gelmiş ve eğilip kalkmada ve günlük aktivitede zorlanma başlamıştır. Çalışma hayatındaki anneler dikkatli olmak şartıyla günlük rutin işlerine devam edebilirler.

23. hafta gebelikte annede hangi şikayetler olur?

Kansızlık şikayeti nedeni ile halsizlik, baş dönmesi şikayeti yaşanabilir. Bu tip durumlarda hekiminizle konuşarak kullanmaya başlamadıysanız demir preparatlarını kullanabilirsiniz.

23. hafta gebelikte annede rahim kasılması normal mi?

Braxton Hicks kontraksiyonları adı verilen ve ara ara ortaya çıkan şiddeti fazla olmayan, ancak annede huzursuzluk yaratabilecek rahim kasılmaları olabilir. Anne adayının kol ve bacaklarında ödem artışı olabilir. Her ne kadar normal bir belirti olsa da bu ödem artışına tansiyon yüksekliğinin eşlik etmediğinin mutlaka belirlenmesi gerekir.

23. hafta gebelikte annenin kaç kilo olması beklenir?

23. haftaya ulaşmış olan anne adayının 5,5-7 kilogram alması normaldir. Göğüsler büyümeye başlamıştır hatta ‘kolostrum’ adı verilen ilk süt sızıntıları olabilir. Meme başı etrafındaki kahverengi alanda koyulaşma ve göbeğin ortasında ‘linea nigra’ denilen siyah uzun iz oluşması belirgin hale gelir.

23. hafta gebelikte karın bölgesinde çatlak oluşur mu?

Ciltteki gerginlik nedeniyle çatlaklar oluşmaya başlayabileceğinden önlem amaçlı olarak uzman hekime danışılarak nemlendirici krem veya çatlak önleyici kremler kullanılabilir.

23. hafta gebelikte uyku sorunu olur mu?

23. hafta gebelikte uyku problemleri ve horlama olabilir.

23. hafta gebelikte kanama olur mu?

Bu dönemde hafif lekelenme veya mukuslu akıntı normaldir. Ancak lekelenmeden daha yoğun olan kanamalarda veya kirli sarı renkteki akıntılarda mutlaka hekime başvurmak gerekir.

23. hafta gebelikte idrar kaçırma normal mi?

Rahim büyümesinin idrar torbasına baskı yapması nedeniyle farkında olmadan idrar kaçırma durumu yaşanabilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 16 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 30 Kasım 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al