Yükleniyor

24 hafta gebelik- Hamileliğin 24. haftası için bilinmesi gerekenler

24 hafta gebelik- Hamileliğin 24. haftası için bilinmesi gerekenler

24 hafta gebelik, anne karnında bulunan bebeğin emme refleksi ve ses algılama gibi olağanüstü yeteneklerinin gelişmeye başladığı ve anne adayının fiziksel, ruhsal değişimlerinin doğuma yaklaştıkça şekillendiği evre olarak biliniyor. Bu hafta bebeğin omurilik ve beyin gelişimi devam ediyor ve bu gelişim doğum sonrası bebeğin 2 yaşına kadar sürüyor. Doğum öncesi ile doğum sonrası düzenli ve sağlıklı beslenme bebeğin anne karnında başlayan dönemlerinde zeka gelişimine katkıda bulunuyor. Memorial Dicle Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Uzmanları, hamileliğin 24. haftası ile ilgili merak edilenler hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

24 Hafta Gebelikte Annedeki Fiziksel Değişimler Nelerdir?

Gebelik dönemini üç ayrı döneme ayıran hekimlere göre 24. hafta 2.dönemin sonlarına tekabül etmektedir. Bu dönemde gebeliğin ilk dönemlerinde çok fark edilmeyen hareketler fazlaca hissedilir ve gebenin rahim büyümesine paralel olarak karnı da büyür ve gebenin ağırlık merkezi karnının büyümesinde dolayı ön tarafa doğru hareket etmektedir. Bu durum sırt ve bel ağrıları oluşmasına neden olmaktadır.

Bu aşamada karın cildinde kolajen denilen yapıların kırılması ile mavi mor renkte olan stria olarak isimlendirilen çatlaklar oluşmaya başlar, anne adayının hareket etmesine yoğun iş temposuna bağlı olarak bacaklarında ödem oluşumu görülür ve bacaklarında varisler oluşabilmektedir. Halk dilinde basur olarak bilinen hemoroid gelişebilir.

Dolaşım sisteminde fazladan bulunan östrojen nedeni ile kılcal damarlarındaki belirginleşme izlenir bunlar beyaz tenli annelerde fazlaca görülebilmektedir. Bu haftada bazı hormonların yüksek miktarda ortaya çıkması anne adayında uykuya dalmakta güçlük çekilmesine ve vücut ısıları gebe olmayan kadınlara göre yaklaşık 0,5-1 derece daha fazla izlenmektedir.

Kloazma denilen gebelik maskesi oluşmaya başlar bu hastalar özellikle güneş ışığına direkt maruziyetten uzak durmaları gerekmektedir. Saçları biraz daha gür ve canlı olmakla birlikte gebelik sonrası dökülmeler hızlanacaktır fakat endişeye gerek yok çünkü bu saç köklerinin tekrar çıkacağını bilmeleri gerekmektedir.

24 Hafta Gebelikte Bebekteki Değişimler Nelerdir?

Bebeklerin kafası vücuduna oranla erken doğan bir bebeğe göre daha büyük vasıfta görünür, ciltleri deri esnekliğinin ve dolgunluğunu yeterince olmaması nedeni ile buruşuk, saçları kaş ve kirpikleri izlenir, el ayak ve parmakları ayır edilebilecek şekildedir. Gözleri açık olabilir ama ışık refleksleri yoktur, işitme refleksi ve emme refleksi mevcuttur.

24 Hafta Gebelikte Bebeğin Kilosu Ne Kadar Olmalıdır?

Bu annenin beslenmesine, kilo ve boyuna vücut yapısına ve genetik yapısına bağlı olarak değişmekle birlikte ortalama 700 gr civarında olur.

24 Hafta Gebelik Kaç Ay Yapar?

Kadın hastalıkları ve doğum hekimleri gebelik sürecindeki bir ay döngüsünü 4 hafta olarak hesaplamaları nedeni ile yaklaşık gebeliğin 6. Ayına tekabül etmektedir.

24 Hafta Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Gebeliği planlamadan önce, planladıktan sonra ve gebelik sürecinde en çok dikkat edilmesi gereken durumlar arasında beslenme biçimi gelmektedir. Bu süreçte öncelikle doğal olan gıdalar ile beslenmek bol su içmek ve genelde sıvı gıdalar ile beslenmek gebelik sürecini rahat geçirmeyi sağlayacaktır, aynı zamanda kesinlikle sigara içmemelidir ve içilen ortamda kalınmamalıdır. Alkol ve madde kullanımından kesinlikle uzak durulmalıdır. Bu tür uyarı maddeler bebekte gelişimsel birtakım geri dönüşümü olmayan sağlık problemlerine sebep olabilmektedir.

24 Hafta Gebelik Hakkında Sık Sorulan Sorular

24 hafta gebelikte kasık ağrısı neden olur?

Gebelerdeki kasık ağrısı ilk etapta anneleri tedirgin eder ve düşük yapıyorum hissi yaratabilir, öncelikle telaş edilmemeli ve gebelik sürecinin takibini sağlayan hekime başvurulmalıdır. Kasık ağrılarının temeli genelde enfeksiyon nedenli olur ve bu enfeksiyon genellikle idrar yollarından kaynaklı olmaktadır. Düzenli hekim kontrollerinde tam idrar tetkiki yapılır bu nedenle kasık ağrılarınız başlamadan önlemi alınmış olacaktır.

24 hafta gebelikte rahim ağrısı normal midir?

24.haftada rahim ağrısı olmamalıdır kısmen rahim kasılmaları olur. Tıbbi ismiyle Braxton-Hicks kasılmaları olarak tabir edilir halk dilinde bu duruma yalancı kasılma denilir,  bu yalancı kasılmalar doğumun olmasına veya rahim ağzının açılmasına sebep olmaz.

24 hafta gebelikte yapılması gereken testler hangileridir?

Anne adayları daha önceki kontrollerinde gerekli tüm tetkikleri yaptırmış ise 24.haftadaki kontrolde tekrar tam kan değerlerine, idrar testine bakılmalı herhangi bir anormallik durumunda gerekli görülen tedavi uygulanmalıdır. Bu haftalarda anne adaylarını ayırt etmeden hepsine şeker yükleme testi yapmalıdır ve sonucuna göre gerekli önlemler alınmalıdır.

24 hafta gebelikte fundus yüksekliği ne anlama gelir?

Rahmin üst kısmın fundus diye adlandırılır, gebelikte ultrasona erişilmesi güç olan yerlerde klasik olarak leğen kemiği ön tarafı hizasından fundus’ a kadar olan ölçümün santimetre cinsinden değeri gebelik haftasıyla kısmen korele gider bu da çok hızlı bir şekilde gebelik haftasının öğrenilmesini sağlar. Günümüzde ultrason cihazlarının çok yaygınlaşması nedeniyle bu yöntem pek kullanılmamaktadır.

24 hafta gebelikte cinsel ilişki yaşanır mı?

Normal şartlarda bebeğin eşinin önde gelmesi, erken doğum tehdidi gibi birtakım anormallikler yoksa gebeliğin ilk gününden doğuma kadar her dönemde cinsel ilişki olabilir herhangi bir sakıncası yoktur.

24 hafta gebelikte mide yanması yaşanır mı?

Bebeğin büyümesi ile rahim de büyümektedir. Rahim mideye baskı yaparak mide içerisindeki yiyeceklerin kısmen yemek borusuna kaçmasına ve mide yanması diye tabir edilen reflüye sebebiyet vermektedir. Gebeliğin her ilerlediği döneminde reflü miktarı da artacaktır.

24 hafta gebelikte pembe akıntı normal midir?

Gebelik esnasında rengi anormal gelen her akıntı hekime muayenesi gerektirmektedir. Pembe akıntı da bunlardan biridir, bu akıntı kanama, cinsel ilişki sonrası veya rahim ağzına herhangi bir kronik travma sonrası olabilir. Pembe olması ilk etapta aklımıza kanama olmasını getirecektir bu durumda göz ardı edilmemesi gereken durumlardan biridir. göz ardı edilmemesi gereken durumlardan biridir.

24 hafta gebelikte doğum gerçekleşir mi?

24. hafta gebelikte doğum gerçekleşebilir. Hekimler tarafından istenilmeyen bir durumdur çünkü yenidoğanda birtakım sıkıntılar ile gerçekleşir. Bebeğin birtakım yaşamsal faaliyetlerini yerine getirebilecek organları tam gelişmemiş veya gelişmeye başlamamış olacaktır, bu organların başında solunum sistemi akciğerler, göz ve merkezi sinir sistemi gelir. Erken hafta doğum öncelikle engellenmeye çalışılmalı şayet engellenemiyor ise doğumun yeni doğan yoğun bakım ünitelerinin tam faaliyet gösterdiği ileri merkezlerde olmasına özen gösterilmelidir.

24 hafta gebelikte anne adayında gaz olur mu?

Gebeliğin bu haftasında gaz olur ama bu oran normal bir kadın ile aynı oranda olur, daha çok gebenin beslenme biçimi ile ilgilidir. Gebe kadında rahim büyümesine bağlı olarak karın içinde büyük yer kaplar ve bağırsaklara baskı yapar bu nedenle gaz kısmen fazla olabilir, kabızlık sıkıntısı olabilir, sindirimde güçlük çekilebilir. Mide boşalma hızı normal kadınlar ile benzerdir büyük değişiklikler izlenmez.

24 hafta gebelikte üşüme neden olur?

Üşüme daha çok demir eksikliği belirtileri olabilir bu durumda takip oldukları hekime başvurarak uygun görülmesi durumunda tedavileri yapılmalıdır. Tüm gebelere ilk kontrollünde kan tetkikleri kontrol edilir olası bir anemi durumunda gerekli tedavi uygulanmalıdır. Gebelerin kan değerlerinde herhangi bir düşüklük olmasa dahi 16. haftadan doğum sonu 6. aya kadar demir replasmanı yapılmalıdır.

24 hafta gebelikte spor yapılır mı?

Günlük yaşamdan çok uzaklaşmadan eforu yüksek olmayan yürüyüş, yüzme, koşu gibi sporlar yapılabilir, aşırı güç ve kuvvet gerektiren vücudu zedeleyecek sporlardan gebelik sürecinde uzak durulmalıdır.

24 hafta gebelikte uzun yolculuk yapılır mı?

Bu soru yolculuğun uzunluğuna bağlıdır, anne adayının sürekli oturması, hareketsiz durması doğru değildir damarlardaki kan dolaşımını yavaşlatır ve birtakım sıkıntıları oluşmaya başlayabilir. Anne adayı uzun süreli yolculuklar yapmak zorunda ise gideceği yere belli aralıklarla mola verip kısa yürüyüşler yapabileceği şekilde yolculuğuna devam edebilir.

24 hafta gebelikte bebeğin önden gitmesi nedir?

Gebelerin son adet tarihlerine göre bir gebelik yaşı hesaplanır yada ilk haftalardaki ultrason sonucuna göre bir hesaplama yapılır, bu hesaplamalar sonucu gebelik haftaları ilerde gidiyorsa anne karnındaki bebek olması gerekenden daha hızlı büyüyor demektir, ilk planda aklımıza diyabet hastalığı gelse de birçok nedene bağlı olan bu durum bir kadın doğum uzmanı tarafından detaylıca incelenmesi gerekir.

24 hafta gebelik sonlandırılır mı?

Öncelikle sonlandırma nedeni netleştirilmelidir, ülkemizde 10 haftaya kadar gebelikler yasal olarak sonlandırılabilmektedir ancak sonraki haftalarda ise Etik Kurul kararı ile bebeğin yaşam ile bağdaşmayacak anomaliler olması veya birtakım kromozomsal anomaliler olması sonucu gebelik sonlandırılması mümkündür.

24. hafta gebelikte saç boyanır mı?

Anne adayları saç boyayabilirler ama bu boyaların doğal bitkisel boya olmasına dikkat edilmelidir. Pestisit, tiner, asbest gibi birçok kimyasal içeriğe sahip boyaların kullanılması halinde bu kimyasalların bebeğe geçme ihtimalini göz önünde bulundurulmalıdır.

24. hafta gebelikte lazer epilasyon uygulaması yapılır mı?

Lazer epilasyon uygulaması gebelik sürecinde yapılabilir. Lazer epilasyon uygulamasında elektrik akımı kıl köklerine verilerek uzayan kıl kökünü tahrip etme mekanizması ile çalışır normal koşullarda lazer epilasyon sırasında hastalara topraklama hattı takıldığından elektrik akımının bebeğe ulaşması ve zarar vermesi ihtimali yoktur.

24. hafta gebelikte diş çekilir mi?

Diş çekilebilir hatta her haftada diş tedavisi olunabilir ama ağız hijyeni olmayan hastaların gebe kalmadan önce diş hekimlerine muayene olmaları gerekli ise tedavilerini eksiksiz olmaları gerekmektedir. Gebelik esnasında yapılacak tedaviler oluşabilecek düşük ihtimalini değiştirmemektedir ve olası bir ağız florasındaki bakterilerin kana karışması durumu ciddi sonuçlar geliştirebilir. Diş hekimine gidilere gebelik öncesi tüm kontrolleri ve tedavileri yaptırmak daha sağlıklı bir gebelik sürecini sağlayacaktır.

24 hafta gebelikte varis tedavisi mümkün müdür?

Genellikle gebelerde varis olağan bir durumdur. Fakat bu varisler cerrahi bir işlem gerektiriyorsa deneyimli cerrahi hekimleri tarafından gebenin varis tedavisi olmasında bir sakınca yoktur.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 16 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 30 Kasım 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al