Yükleniyor

36. hafta gebelik- Hamileliğin 36. haftası için bilinmesi gerekenler

36. hafta gebelik- Hamileliğin 36. haftası için bilinmesi gerekenler

Hamilelik anne baba adayları için hem heyecanlı hem de endişeli bir dönemdir. Bebeklerini kucaklarına almak için sabırsızlanan ebeveynler aynı zamanda bebeklerinin sağlığının yerinde olup olmadığı, sürecin sorunsuz tamamlanıp tamamlanmayacağı endişesini taşıyor. Özellikle hamilelik döneminin sonlarına doğru bu endişe ve heyecan daha da artış gösteriyor. 

İçindekiler

36 hafta gebelik kaç aylık olur?

Hamilelik toplam 40 haftadır. Ay hesabı her zaman kafa karışıklığına yol açar. Bu nedenle hamileler gebelik ayı yerine ay hesabı yapmalıdır. Çünkü gebelik haftasına göre anne adaylarına verilen tedaviler farklılık gösterir.

36 haftalık gebelik doğuma ne kadar kaldı?

4 hafta sonra doğum beklenir.

36 hafta gebelik bebek boyu ve kilosu ne kadardır?

36 hafta hamilelikte bebeğin kilosu 2,5 – 3 kg. arasındadır. 36 hafta hamilelikte bebeğin boyu ise ortalama 44-48 cm. arasında değişebilmektedir.

36 haftalık gebelik muayenesi nasıl yapılır?

36 hafta hamilelik öncesi ve sonrası normal koşullarda 7-10 günde bir gebelik kontrolleri önerilir. Doğuma yakın muayene ve kontroller daha sık yapılır.

36 hafta gebelik testleri nelerdir?

Hamileliğin her aşaması dikkatli ve kontrollü ilerlenmesi gereken bir süreçtir. 36 hafta hamilelikte yapılması gereken bir takım testler bulunmaktadır. 36 hafta hamilelik haftasında yapılması gereken kontroller ve testler şunlardır;

 • Anne adayının kilo ve tansiyon ölçümü yapılır.
 • Doğum kanalı değerlendirilir.
 • Enfeksiyon şüphesi varsa kültür testi yapılır.
 • Gerekirse smear testi yapılabilir.
 • Enfeksiyon saptanırsa antibiyotik tedavisi yapılır.
 • Gerekli hallerde anne karnındaki bebeğin sağlık durumunu değerlendirmek için NST doppler inceleme ve biofizik profil testleri yapılabilir.

36 hafta gebelik annedeki değişimler nelerdir?

Hamilelik süresince bebekte yaşanan değişim ve gelişmenin yanı sıra anne adaylarında da bir takım değişimler yaşanmaktadır. 36 hafta hamilelikte annedeki değişimler genel olarak şu şekildedir;

 • Anne adayında leğen kemikleri açılır.
 • Anne adayının uyku kalitesi bozulur.
 • Kemik ağrıları artar.
 • Oturması ve yürümesi güçleşir.
 • Anne adayı sırt üstü yatınca nefessiz kalabilir. Bu nedenle sağ ya da sol yana yatması uygun olur.

36 hafta gebelik bebekteki değişimler nelerdir?

36 hafta hamilelikte bebekte yaşanan değişimler şu şekildedir.

 • Bebek hızla doğuma kendini hazırlar.
 • Haftada 200-400 gr. kilo artışı gözükebilir. Burada annenin beslenmesi önemlidir. Yağlı şekerli gıdalar pasta kek ve bol meyve tüketen anne bebekleri hızla kilo alabilir.
 • Bebek doğum kanalına doğru yer değiştirir.

36 hafta gebelik beslenme nasıl olmalıdır?

Hamilelik süresince anne adayının beslenmesine dikkat etmesi önemlidir. 36 hafta hamilelik döneminde beslenme şu şekilde olmalıdır. Tatlı, yağlı, hamur işi karbonhidrattan zengin gıdalar yerine mideyi yormayan kilo artışı yapmayan et, süt, balık, tavuk, yumurta gibi protein ağırlıklı gıdalar ve salatalar hamilelikte son dönem için idealdir. Aşırı meyve tüketimi de zararlıdır.

36 hafta gebelik hakkında sık sorulan sorular 

36 hafta gebelik bebek çok hareketli olması normal midir?

Anne adaylarının bebeklerinin hareketlerini yakından takip etmesi önemlidir. Bebeklerin hareketsiz olması kadar çok hareketli olması da anne adaylarını tedirgin edebilmektedir. Hareket her zaman bebeğin sağlığını işaret eder. Bebeğin aşırı hareketli olması değil tam aksine hareketsiz olması normal değildir.

36 hafta gebelikte vajinada batma normal midir?

36 hafta hamilelikte leğen kemikleri ve doğum kanalındaki değişikler nedeniyle vajinal batma gibi yakınmalar görülebilir.

36 hafta gebelik karın ve kasık ağrısı yaşanır mı?

36 hafta hamilelikte bebek büyüdüğü için karın ve kasık ağrısı yaşanır

36 hafta gebelikte rahim ağrısı normal midir?

36 hafta hamilelikte yaşanan ağrılar artabilmektedir. Bu dönemde rahim ağrısı dikkat edilmesi gereken sorunlardan birisidir. 36 hafta hamilelik döneminde rahim ağrısının sıklığı ve şiddeti önemlidir. Saatte 3 kez ve daha sık ağrı varsa bu ağrılar erken doğum işareti olabilir.

36 hafta gebelik lekelenme ve akıntı yaşanır mı?

Sadece 36 hafta hamilelik sürecinde değil tüm gebelik boyunca krem rengi ve kıvamında kokusuz akıntılar olabilir. Bu kıvamda ve kokusuz akıntılar normaldir. Ancak yeşil veya kahverengi akıntılar, kötü kokulu ve kanamalı akıntı varsa önemlidir. Bu tür akıntılar normal olmadığı için doktora bilgi verilmesi önemlidir.

36 haftalık gebelik el ve ayak şişmesi yaşanır mı?

Bebeğin ve rahmin büyümesi ile damarlara baskı artar ayaklarda ödem görülür. Bu durum normaldir. İstirahat ve soğuk duşla düzelir.36 hafta hamilelik döneminde ayaklarda şişmeler olabilir. Bununla birlikte el ve yüzdeki şişmeler önemlidir. Mutlaka tansiyon takibi yapılmalı ve doktora bilgi verilmelidir.

36 hafta gebelikte az su gelmesi ne anlama gelir?

Rahmin büyümesi ile idrar kaçırma gözükebilir, ya da vajinal akıntı sıvı halde akıntıya neden olur. Anne adayları bunu az su gelmesi olarak tanımlar.

36 hafta gebelik baş ağrısı için ne yapılabilir?

36 hafta hamilelikte yaşanan bağ ağrıları için doktorun önerdiği ve bebeğe zararı olmayan ağrı kesiciler kullanılabilir. Bunun dışında;

 • Anne adayının kendini yormaması,
 • Stresten uzak kalması,
 • Spor, iyi beslenme ve yeterli uyumasına odaklanması baş ağrılarının önlenmesinde önemlidir.

Diğer yandan sabah ense bölgesinde baş ağrısı varsa tansiyon ölçümü ve takibi önemlidir.

36 hafta gebelik cinsellik nasıl olmalıdır?

Doktor tarafından bir engel görülmemişse ve anne adayı rahatsız değilse doğuma kadar cinsel yaşamda bir kısıtlama yapmaya gerek yoktur.

36 haftada gebelikte ciğer geliştirici iğne yapılmalı mıdır?

Hiçbir ilaç gerekmedikçe hamileye verilmemelidir. Doktor tarafından gerekli görülmüş ise erken doğum riski varsa bu tür tedaviler yapılabilir.

36 haftalık gebelik 1 cm açılma riskli midir?

36 hafta hamilelik sürecinde 1 cm. açıklık erken doğumun işareti olabilir. Mutlaka doktor değerlendirilmesi ve takibi gerekir.

36 haftalık gebelikte çatı ağrısı yaşanır mı?

36 hafta hamilelik gebeliğin son dönemleridir. Bu dönemde anne adayında doğuma hazırlık nedeniyle bu tür ağrılar görülebilir.

36 haftalık gebelikte çatı muayenesi yapılır mı?

Çatı muayenesi doğuma yakın yapılmalıdır. Rahimde sertleşme, kasılma, akıntıda artış ve baskı hissi var ise çatı muayenesi 36. haftada da yapılabilir.

36 haftalık gebelikte kalp çarpıntısı yaşanır mı?

Gebeliğin son aylarında çarpıntı sıklıkla görülür. Özellikle hareketle görülür. Anemi altta yatan sebep ise mutlaka doğum öncesi tedavi edilmelidir.

36 haftalık gebelikte diş çekimi diş tedavisi yapılabilir mi?

36 hafta hamilelikte adrenalinsiz lokal anestezikler kullanılarak diş çekimi yapılabilir.

36 hafta gebelik erken doğum belirtileri nelerdir?

Hem ebeveynlerin hem de doktorların istemediğin durumların başında erken doğum gelmektedir. Erken doğum belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

 • Sancılanma
 • Baskı hissi
 • Vajinal akıntıda artış
 • Su gelmesi
 • Kanama

36.hafta gebelikte dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Bebek hareketleri ve erken doğum belirtilerine dikkat etmek önemlidir. İyi beslenme spor ve yeterli uyku düzenine dikkat etmek gerekir.

36 haftalık gebelik egzersizleri nelerdir?

36. hafta gebelikte en ideal egzersiz yürümektir. Yürüyüşün temiz havada yapılması önemlidir. Yürüyüş sınırlarını zorlamadan anne adayının kendisini fazla yormaması önerilmektedir. 36 hafta hamilelik döneminde karnı geren hareketlerden uzak durulmalıdır.

36 haftalık gebelikte enfeksiyon tehlikeli midir?

Enfeksiyonlar tüm gebelik boyunca tehlikelidir. Tedavi edilmelidir.

36 haftalık gebelikte suyun fazla olması ne anlama gelir?

Gebelikte suyun az olması da fazla olması da önem taşır. Kan uyuşmazlığında, gebelik şekeri hastalığında ve bebeğin yemek borusu ve midesi ile ilgili sorunlarda bebeğin suyunda artış görülebilir.

36 haftalık gebelikte göğüs ağrısı yaşanır mı?

Gebelikte gögüs ağrısı beklenen bir durum değildir.  Göğüs ağrısı varsa değerlendirme gerekir.

36 haftalık gebelikte gaz sancısı için ne yapılabilir?

Beslenmeye dikkat edilmeli, hızlı ve aşırı yemek yenilmemelidir. Yemek sonrası yürüyüş yapılması önerilir.

36 hafta gebelik halsizlik yaşanır mı?

Eğer anne adayında kan şekerinde düşme, kan basında düşüklük ve anemi varsa halsizlik yaşanabilir.

36 hafta gebelik ishal tehlikeli midir?

36 hafta hamilelik sürecinde ishal gebelikle ilgili olmayabilir. Bu dönemde görülen ishal kesinlikle yakından takip edilmelidir.

36 hafta gebelik idrar yolu enfeksiyonu yaşanır mı?

Hamilelik döneminde birçok fiziksel değişiklik yaşanmaktadır: Bu değişimlere bağlı olarak ya da tamamen bağımsız şartlar kaynaklı idrar yolu enfeksiyonu görülebilir. Hamileliğin son dönemlerinde büyüyen rahim idrar torbasına baskı yapabilir. Bu durum da sık idrara çıkmak gibi sorunlara neden olabilir. Sık idrara çıkmak normaldir ancak; idrar yaparken yanma sızı, baskı hissi, ağrı ve idrar renginde koyuluk varsa bu belirtiler idrar yolu enfeksiyonuna işaret edebilir.

36 haftalık gebelikte idrar kaçırma yaşanır mı?

36 hafta hamilelik döneminde bebeğin büyümesi mesaneye baskı yapmaktadır. Mesane üzerinde yaşanan baskı nedeniyle idrar kaçırma olabilir.

36 hafta gebelik mide bulantısı ve mide yanması yaşanır mı?

36 hafta hamilelikte anne karnında büyüyen bebek mideye baskı yapabilmektedir. Yaşanan baskı nedeniyle reflü sorunları artabilir. Aynı şekilde bu dönemde mide yanması ve bulantısı görülebilmektedir.

36 haftalık gebelik makat ağrısı yaşanır mı?

36 hafta hamilelik sürecinde makata vuran ağrı erken doğumun işareti olabilir. Doktor değerlendirmesi gerekir

36 haftalık gebelikte memeden süt gelir mi?

Hamileliğin son dönemlerinde memeden süt gelmesi yaşanabilir. Bu durumda memeyi sıkmamak gerekir.

36 haftalık gebelikte oruç tutulur mu?

Ramazan ayında oruç tutulması ile ilgili olarak yapılan çalışmalarda genelde orucun anne ve bebek sağlığı üzerinde olumsuz etkisi gösterilmemiştir. Hamilelik döneminde oruç tutan hamilelerde aç kalmaya bağlı olarak yenidoğan bebeklerin ağırlıklarında fark görülmemiş ancak oruç tutan annelerin bebeklerinde ultrasonda solunum hareketlerinde azalma saptanmıştır. Solunum hareketlerindeki azalma bulgusu doğumda herhangi bir soruna neden olmadığı saptanmıştır. Yapılan bütün çalışmalar her ne kadar rahatlatıcı sonuçlar ortaya koysa da yine de oruç tutmanın özellikle aç ve susuz kalma süresinin daha uzun ve havanın daha sıcak olduğu yaz aylarına denk geldiği dönemlerde dikkat edilmesi gereklidir. Bu dönemlerde oruç tutmak yerine doğum sonrası ya da kış aylarında tutulamayan oruçlar telafi edilebilir.

36 haftalık gebelikte otobüs yolculuğu yapılabilir mi?

36.hafta gebelikte yolculuk anne babaların merak ettiğin konular arasındadır. Gebelik boyunca otobüs seyahati tercih edilen bir ulaşım şekli değildir. Bu dönemde özel araç ya da uçakla seyahat önerilir.

36 hafta gebelikte bebeğin pozisyonu nasıldır?

36 hafta hamilelikte genel olarak bebeğin başı aşağı doğum kanalına doğru yönelmiştir. Popo kısmı annenin midesine doğru üsttedir.

36 haftalık gebelikte yatış pozisyonu nasıl olmalıdır?

36 hafta hamilelik döneminde anne adayı sağ ya da sol yana yatmalıdır. Sırt üstü yatış önerilmez

36 haftalık gebelik riskleri nelerdir?

36 hafta hamilelik döneminde yaşanabilecek riskler şu şekilde sıralanabilir;

 • Plasenta ile ilgili sorunlar
 • Bebekte gelişme geriliği
 • Annede tansiyon yüksekliği gebelik zehirlenmesi ( preeklampsi)
 • Bebeğin suyunun artması azalması
 • Erken doğum
 • Anne karnında bebek ölümü

36 haftalık gebelik suyun azalması riskli midir?

36.hafta hamilelik döneminde suyun azalması riskli olabilmektedir. Bu süreç doktor tarafından yakından takip edilmelidir. Ultrason ve NST adı verilen alet ile yapılan kontrollerle bu süreç sıkıntısız atlatılabilir.

36 haftalık gebelik tansiyon riskli midir?

Tansiyon yüksekliği hamileliğin bütün aşamalarında risk teşkil etmektedir. Özellikle 36 hafta hamilelik gibi gebeliğin son dönemlerinde tansiyon yüksekliği gebelik zehirlenmesini akla getirebilir. Yakından takip edilmesi gereken bir durumdur. 

36 haftalık gebelik uyku hali normal midir?

36 hafta hamilelik döneminde anne adayının uyku hali normaldir.  Ancak bilinç kaybı ve kendini kötü hissetme varsa gebelik zehirlenmesi olabilir.

36 hafta gebelikte ishal yaşanır mı?

Günde 3 kez ve fazla sulu dışkılama varsa önemlidir. Normal değildir.

36 hafta gebelikte yürüyüş ne kadar olmalıdır?

Hamilelik sürecinde anne adaylarına tavsiye edilen egzersiz yürüyüştür. Ancak yürüyüşün yarım saat hafif orta tempolu olmasına dikkat edilmelidir.

36 haftada gebelik zehirlenmesi belirtileri nelerdir?

 • Baş ağrısı
 • Kusma ve bulantı
 • Uyku hali
 • Bayılma
 • Görme bozukluğu
 • El ve yüzde şişme

Bu belirtiler gebelik zehirlenmesini işaret edebilir. Farklı nedenlerden de kaynaklanabilen bu belirtilerin doktor tarafından yakından takip edilmesi önemlidir.

Güncelleme Tarihi : 4 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 30 Haziran 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al