Yükleniyor

6 hafta gebelik- Hamileliğin 6. haftası için bilinmesi gerekenler

6 hafta gebelik- Hamileliğin 6. haftası için bilinmesi gerekenler

Anne baba adayları gün gün hafta hafta gebelik belirtilerini ve bu süreçte anne ile bebekteki değişiklikleri merak ediyor. Hamileliğin getirdiği şikayetler neler oluyor? Gebelik kesesi kaçıncı hafta görülüyor? Bebeğin kalp atışları ne zaman duyuluyor? Hamilelik şikayetlerini gidermek için neler faydalı oluyor? gibi soruların yanıtlarını anne adaylar gebeliğin başlangıcından itibaren arıyor. Ancak her kadın için hamilelik sürecinin farklı geliştiğinin unutulmaması gerekiyor. Memorial Antalya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Bilgi Uslu Aybar, 6. hafta hamilelik hakkında bilinmesi gerekenler konusunda bilgi verdi.

İçindekiler

6 haftalık gebelikte gebelik belirtileri nelerdir?

Hamileliğin erken dönemlerinden itibaren salgılanmaya başlayan hormonlar 6. haftada giderek artmakta ve anne adayları genellikle 6. haftada civarında gebeliğe ait belirtileri hissetmeye başlamaktadır.

Daha çok sabahları olan ve bazen gün boyu süren bulantı şikayeti en sık ve rahatsız edici belirtilerdendir. Zaman zaman öğürme ve kusma eklenebilir. Hamilelik sırasında şiddetli mide bulantısı ve kusmaya neden olan hiperemezis gravidarum'u ekarte etmek için mide bulantısı veya kusma çok fazla ise sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir.

6 haftalık hamilelikte bulantı şikayetleri için öneriler nelerdir?

•             Günde birkaç kez küçük öğünler yemek

•             Sabahları yataktan kalkmadan tuzlu kraker, galeta gibi mide asitini baskılayıcı gıdalar tüketmek

•             Baharatlı veya yağlı yiyeceklerden kaçınmak

•             Yemekten hemen sonra yatmamak

•             Mide bulantısını tetikleyen kokulardan kaçınmak

•             Bol sıvı tüketmek 

•             Su ve gıdalara zencefil parçaları atarak tüketmek

Hamileliğin 6. haftasında etraftaki kokulara karşı hassasiyetteki artış, normalde rahatsız olmadığı kokulara (parfüm, yemek, hatta eşin ten kokusu v.b ) tahammülsüzlüğe neden olabilir.

6 haftalık hamilelikte gebelerde görülen değişiklikler nelerdir?

Hamileliğin 6. Haftasında hormonlar ve artan kan akımına bağlı olarak meme süt bezleri ve kanallarında değişim başlar. Bu nedenle memelerde dolgunluk, büyüme ve bunların akabinde ağrı oluşabilir. Meme uçları koyulaşıp hassaslaşabilir. İlerleyen haftalar da memelerden süt gelmesi de görülebilmektedir. Korkulacak endişe edilecek bir durum değildir.

6 haftalık hamilelikte sık idrara çıkma görülür mü?

6. haftadan itibaren büyüyen rahim idrar torbasına baskı yapmaya başlar ve anne adayı gün içinde ve gece uykusundan uyanarak sık sık idrara gitme ihtiyacı duyabilir. Ancak idrar yaparken yanma, koku gibi şikayetlerin de olması durumunda olası idrar yolu enfeksiyonu açısından anne adayının doktoruna başvurması önerilir.

Hamileliğin 6. haftasında gaz şikayetleri olur mu?

Gastarointestinal sistemin artan progesteron hormonu etkisiyle yavaşlaması mide yanması, gaz sancısı ve şişkinlik kabızlık gibi şikayetlerle anne adayında rahatsızlığa neden olabilmektedir. Bu dönemde bol sıvı tüketimi, yağlı baharatlı gıda tüketiminden kaçınmak sindirimi kolay sebze meyve ve lifli gıda tüketimiyle hafif tempolu spor yapmak sindirime yardımcı olacaktır.

Hamileliğin 6. haftasında anne adaylarında psikolojik olarak neler izlenir?

Hamileliğin 6. haftasında östrojen ve progesteron hormonu salgılanma miktarlarının giderek artması ve gün içindeki dalgalanmaları, anne adayını ruhen ve fiziksel olarak zorlayabilir. Duygusallık, kaygı, endişe gibi ruh hali değişimleri sık yaşanmaktadır. Yorgunluk, halsizlik, bitkinlik ve kalp atım hızının artmasına vücudun adapte olduğu bu erken gebelik haftalarında sık rastlanır ve normaldir. Anne adayının vücudu yeni metabolik dengeye alıştıkça şikayetler azalacaktır.

Aslında bu dönemde yoğunlaşan anne adayını rahatsız eden şikayetler gebelikten şüphe edilmesi ve tanı konulan gebeliklerde devam ettiğini takip etmek için birer belirtidir.  Ancak her gebede görülmediği için bu şikayetlerin olmaması gebeliğin olmadığı ya da devam etmediği anlamına gelmemektedir. Bu hafta olabildiğince dinlenilmeli ve sonsuza kadar böyle hissedilmeyeceği unutulmamalıdır. Çoğu gebe ilk üç aylık dönemden sonra (12 haftadan sonra) kendini daha iyi hissetmeye başlayacaktır.

6 haftalık bebek ultrasonda görülür mü?

6 haftalık hamilelikte gebelik kesesi ve içerisinde bebeğe ait kabartı görülebilir. Son adet tarih ile uyumsuzluk olan yumurtlamanın geç olduğu gebeliklerde kese görülüp embriyo ve kalp atımı görülemeyebilir. Böyle durumlarda doktorunuz birkaç gün sonra sizi tekrar çağıracak ve bebeğinizi kontrol edecektir.

6 haftalık bebek ne kadardır? Gelişimi nasıldır? Canlı mıdır?

6 haftalık gebelikte bebek yaklaşık olarak 6 mm’dir. Henüz embriyo halindedir. Ağız, kulaklar ve burun oluşmaya başlamıştır. Gebeliğin 6. haftasında bebeğin baş-popo mesafesi (CRL) ölçümü yapılacak, kaç hafta ve kaç gün ile uyumlu olduğu not edilecektir. Gebeliğin 6. haftasında bebeğin yüzü şekillenmeye; ağız, kulaklar ve burun oluşmaya başlamıştır. Kalp 4 odacıklı hale dönüşmeye başlar. Beyin, akciğerler ve diğer organlar da gelişmektedir. Tomurcuk haline gelen uzantılar kollarını ve bacaklarını oluşturmaktadır.

6 haftalık bebek kalp atışı nasıldır?

Hamileliğin 6. haftasında artık transvajinal ultrason ile bebeğin kalp atışları duyulabilir. Bebeğin kalp atış hızı ortalama dakikada 100-160 atım hızındadır. 6 haftalık bebek kalp atışı duyulmazsa hemen endişelenmeye gerek yoktur. Doktorunuz sizi birkaç gün sonra çağırıp tekrar muayene edecektir.

6 hafta gebelikte düşük riski nasıl anlaşılır?

Özellikle ilk haftalarda malesef hamilelikler düşükle sonuçlanabilir. Düşüğün en önemli belirtileri kanama ve ağrıdır. Parça düşürme, devam eden yoğun kanama durumlarında doktora başvurmak gerekmektedir. Ancak her kanama ve ağrı düşük olduğu anlamına gelmez. Sağlıklı bir bebek dünyaya getiren annelerin %40’ında gebelikte kanama sorunu yaşanmaktadır.

Yaşanan düşüklerin birçoğunda sebep bilenmemektedir. Ancak bilinen en sık sebep anne ve baba adayından gelen kromozomların embriyoda genetik olarak hatalı olmasıdır. Anne ve baba adayı için oldukça üzücü bir durum olsa da yaşanan düşükler aslında doğada doğal seleksiyon olarak gerçekleşmektedir.

6 haftalık gebelik beslenme nasıl olmalıdır?

6 haftalık gebelik beslenmesi hem anne hem de bebek için dikkat edilmesi gereken konulardandır. Bol bol su içilmelidir. Lifli gıdalar tüketilmelidir. Küçük porsiyonlar halinde yemek yenmelidir. Kalsiyum demir ve iyot içeren gıdalar tüketilmelidir. Protein ihtiyacı artacağı için et süt yumurta peynir gibi proteinden zengin gıdalar tercih edilmelidir.

6 hafta gebelikte dikkat edilmesi gereken durumlar nelerdir?

Birinci trimesterda bebeğin organ gelişimi devam ettiği için doktor önerisi haricinde herhangi bir ilaç kullanılmamalıdır. Alkol, uyuşturucu, sigara gibi zararlı alışkanlıklardan gebelik dönemi boyunca uzak durulmalıdır. Saç boyama, kimyasal peeling gibi işlemler den kaçınmakta fayda vardır. Stres uykusuzluk gibi yorgunluğu artırıcı durumlardan da uzak durmak gerekir.

6 hafta gebelikte cinsel ilişki tehlikeli midir?

Özel bir durum mevcut değilse, cinsel ilişkide bulunmada bir sakınca yoktur. Gebeliğin son dönemine kadar cinsel ilişki serbesttir. Ancak riskli bir gebelik var ise (düşük tehdidi, tekrarlayan gebelik kayıpları, erken doğum riski, plasenta previa, cinsel yolla bulaşan enfeksiyon vb) doktorunuz değerlendirdikten sonra gerekli görürse ilişkiyi yasaklayabilir.

Güncelleme Tarihi : 19 Haziran 2023

Yayınlanma Tarihi: 25 Ekim 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al