Yükleniyor

Açlık Krizlerini Önlemek İçin Kan Şekeri Dengenizi Koruyun!

Açlık Krizlerini Önlemek İçin Kan Şekeri Dengenizi Koruyun!

Ani gelen açlık hissi sizin için yasak olan yiyecekleri yemenize, uygulamanız gereken diyet programını bozmanıza neden oluyor mu? Kan şekeri dengenizin bozulduğunu gösteren bu durumu birkaç önemli noktaya dikkat ederek kontrol altına alabilirsiniz. Memorial Antalya Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Berna Ertuğ günlük kan şekeri dengesinin nasıl korunabileceği hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Kendinizi aç bırakmayın

İster kilo vermeye yönelik olsun, ister kilo korumayı amaçlasın beslenme programlarının asıl hedefi ömür boyu uygulanması gereken doğru beslenme alışkanlıklarının kazanılmasını sağlamaktır. Zayıflayamama endişesi ile yeterli besin almamak, kendini aç bırakmak sıklıkla yapılan bir hatadır. Aç kalmanın yarattığı en önemli tehlike ise kan şekeri dengesininin bozmasıdır.

Şeker ve tuz içeriği yüksek gıdalardan uzak durun

Acıkma hissi, halsizlik ve baş dönmesi ile kendini hissettirebilen kan şekeri düşüşleri normal bir öğün tüketildikten 2 ya da 3 saat sonra yaşanabilmektedir. Kişinin kendini tekrar aç hissederek yeni bir öğüne ihtiyaç duymasıyla kontrolsüz bir şekilde önüne ne gelirse tüketmesine yol açan kan şekeri dengesi düşüşleri kilo kontrolünü zorlaştırdığı gibi şeker ve tuz içeriği yüksek gıda tüketimini arttırır.

Kan şekeri dengenizi korumak için…

Günlük kan şekeri dengesinin sağlıklı beslenme açısından ve kilo kontrolünde en önemli etken olduğu unutulmamalıdır. Bu dengeyi korumak için şu önerilere dikkat etmek yeterli olacaktır;

  • Kan şekerini hızlı yükselten basit şeker içeren gıdalar yerine, kompleks karbonhidrat içeren besinler tüketin. Örneğin beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmekleri, meyve suyu yerine meyve tüketimini tercih edin.
  • Az az sık sık beslenin. Yani düzenli ana ve ara öğün tüketimini yaşam tarzı haline getirin.
  • Ara öğünlerde kan şekerinizi düzenlemek için meyve, süt, meyveli yoğurt(şekersiz), peynir ekmek veya bisküvi tarzında besin seçimleri kan şekeri dengenizde size yardımcı olacaktır.
  • Şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar, dondurma veya meyveli tatlılar tercih edin.
  • Meyvelerin kabuklu yenilebilenleri kabuklarıyla tüketmeyi tercih edin.
  • Mutlaka her ana öğününüzde salata gibi çiğ sebze ya da haşlama veya ızgara sebze tüketin

Güncelleme Tarihi : 14 Nisan 2023

Yayınlanma Tarihi: 5 Mart 2013

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al