Yükleniyor

Ağustos Güneşi Cilt Sağlığınızdan Etmesin

Ağustos Güneşi Cilt Sağlığınızdan Etmesin

Mevsim dönümleri ve buna bağlı davranış değişiklikleri, derinin sağlığını ve görünümünü etkileyen önemli çevresel unsurlardır. Güneş ışınları, sıcaklık, ter ve nem, sık banyo yapmak, deniz ve havuz gibi deriyi direkt etkileyen faktörler nedeniyle yaz mevsimi, cilt sağlığı ve cilt bakımı konusunda daha özenli olunması gereken bir dönemdir. Memorial Antalya Hastanesi Dermatoloji Bölümü Uzmanları, yaz aylarında cilt sağlığını korumanın yolları hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

 

Gölgede de çok dikkatli olun

Uz. Dr. Lütfiye Çoban, ultraviyole ışınlarının, güneş yanıklarına, “güneş alerjisi” diye tanımlayabileceğimiz bazı reaksiyonlara, çil ve lekelenmelere ve deri kanserlerinin sıklığında artışa yol açacağını belirterek güneşten korunma önerilerini şöyle sıraladı.

  • Saat 11.00-15.00 arasında güneşte kalınmamalıdır.
  • Deniz kenarında kum, taş ve deniz yüzeyinden yansıyan ışık, gölgede de etkilidir güneşten korunma önlemlerine dikkat etmek gerekir.
  • Uygun giysiler, güneş gözlüğü ve şapkadan da yararlanmak gerekir. Sık dokunmuş ve açık renkli giysiler güneş ışığından korunmak için daha uygundur.
  • Dermatoloğa danışarak kullanılacak güneş koruyucu ürünleri, temiz cilde, güneşe çıkmadan 30 dakika önce uygulamak önemlidir.
  • Güneş koruyucu ürünün etkinliği deniz, havuz gibi aktivitelerle ve havlu ile kurulanma sonucunda azalır, gün içinde yenilenmelidir.

Yetişkinlerde de isilik ve pişik görülebiliyor

Sıcak nedeni ile ortaya çıkan terlemenin deride isilik ve pişik oluşumuna neden olabileceğini belirten Uz. Dr. Lütfiye Çoban, ”Terli ve nemli bekleyen deride mantar enfeksiyonlarına eğilim artar. Sıcağın deri üzerindeki bu etkilerinden korunabilmek için sık duş alınmalı ve giysiler gün içinde değiştirilmelidir. Teri emen, terin kurumasına olanak sağlayan gözenekli, pamuk ya da keten gibi organik kumaşlardan yapılmış, bol ve açık renk giysiler tercih etmek terin olumsuz etkilerini önler. Terlemeyi azaltan kozmetikler yetişkinlerde bölgesel olarak kullanılabilir.” diye konuştu.

 

Kaşıntı ve egzamaya karşı önleminizi alın

Uz. Dr. Çoban, yazın cilt kuruluğuna karşı önlem alınması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti: Yazın sıcağın etkilerinden korunmak için sık banyo önerilir; ancak sık banyo, cildin kurumasına yol açar; bu da kaşıntıya ve çeşitli egzama tablolarının kolay oluşmasına neden olur. Her banyoda tüm vücuda sabun uygulamak yerine; cildi kurutmayan, nemlendirmeye katkısı olan duş jellerini el, ayak, koltukaltı, kasık, meme altı gibi bölgelerde sınırlı şekilde kullanmak gerekir. Banyodan sonra nemlendirici vücut losyonları kullanmak önerilir.

Yüzmek güzel ve eğlenceli ama…

Temiz olmayan deniz ve havuz suyundan, havuz çevresindeki ıslak zeminden çeşitli bakteriyel ve mantar enfeksiyonları bulaşma riski yüksektir” diyen Uz. Dr. Çoban, alınması gereken önlemleri şöyle sıraladı:

  • Usulüne uygun dezenfekte edilen havuzlar ve temiz olduğu bildirilen deniz suları tercih edilmelidir.
  • Havuz çevresinde çıplak ayakla dolaşmamaya,  kişisel eşyalarınızı kullanmaya özen gösterilmelidir.
  • Deniz ve havuzdan sonra banyo yapıp, ardından vücuda nemlendirici losyon kullanmak, parmak araları, koltukaltı, kasık bölgelerini ve meme altlarını iyice kurulamak cildinizi koruyacaktır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 24 Nisan 2023

Yayınlanma Tarihi: 16 Ağustos 2011

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al