Yükleniyor

Ailesinde Kalp Hastalığı Olanlar Koroner BT Yaptırmalı

Ailesinde Kalp Hastalığı Olanlar Koroner BT Yaptırmalı

Günümüzde, ileri teknolojilerle geliştirilen görüntüleme teknikleri sayesinde, kalp damarlarında meydana gelebilecek hastalıkların riskleri Bilgisayarlı Tomografi (BT) ile sadece birkaç dakika içerisinde belirlenebiliyor. Koroner BT Anjiyografi ile kalbin morfolojik yapısı, kalp ve akciğer damarları ve kalbi besleyen koroner arterleri ilgilendiren hastalıkları değerlendirilebiliyor. Tüm bu yapıların anatomik özellikleri, varyasyonları, doğumsal ya da sonradan gelişen hastalıkları ve koroner arterlerin içinde oluşan plaklar ile olası koroner arter hastalık riski tespit edilerek erken dönemde önlem alınabiliyor. Memorial Antalya Hastanesi Radyoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Özgür Kızılca, Koroner BT anjiyografi ile kalp taraması hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Gerekli önlemlerin alınması büyük önem taşıyor

Göğüs ağrısı genellikle kalp ve damar hastalıklarının habercisidir ve uzmanların karşılaştığı en yaygın teşhis zorluklarından biridir. Günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle her ne kadar tedavi yaklaşımları gelişse de, bu hastalıklar hala tüm dünyada en çok yaşam kaybına neden olan sağlık problemleri arasındadır. Bu nedenle kalp sağlığına dikkat edilmesi, gerekli önlemlerin önceden alınması özellikle orta ve yüksek risk grubunda olan hastalar için hayati önem taşımaktadır. Koroner BT anjiyografi orta riskli hastalarda koroner arter hastalığının tespiti için başvurulan başlıca yöntemlerden biridir.

Damarların 3 boyutlu görüntüsü alınabiliyor

Koroner BT yöntemi noninaziv bir yöntem tetkik olup, hasta açısından oldukça konforlu bir işlemdir. İlk aşamada koroner damarlarda genişleme sağlanması ve kalp ritminin düzenlenmesi için hastaya dilaltı bir tablet verilir. Kol toplar damarlarından verilen kontrast bir madde sayesinde üç boyutlu görüntüleme sağlayan özel bilgisayar programları ile hastanın değerlendirmeye alınacak olan koroner damarlarının farklı açılardan görüntüleri elde edilir. İki veya üç boyutlu olan bu görüntüleme işlemi için ortalama birkaç dakikalık süre yeterlidir.

Koroner BT Anjiografi ile bir kan damarının tıkalı olup olmadığı, tıkanıklığın tam olarak nerede olduğu ve ne kadar önemli olduğu tespit edilebilir. Ayrıca kalbin kan damarlarında bir şişkinlik (anevrizma) veya yağlı madde (plak) birikimi olup olmadığı da anlaşılır.

Koroner BT ile en doğru sonuç

Hareketli bir organ olan kalpte, radyolojik görüntüleme sırasında her zaman doğru sonuçlar alınamayabilir. Koroner BT tekniğinin yüksek hızda tarama kapasitesi ve ileri bilgisayar yazılımları sayesinde, görüntüleme esnasında kalbin hareketinin neden olabileceği yanıltıcı tanılar ortadan kalkar. Kontrast maddeye bağlı olarak görülebilen hafif yan etkiler ise birkaç saniyede geçer. Koroner BT anjiyografi akciğer veya beyin tomografisi ile aynı mantıkta yapılır. Bu yöntem ile tıkalı veya daralma olan bir damar olup olmadığı kontrol edilir. Bir tıkanıklık saptanması durumunda ise; tedavi yönteminin belirlenmesi ve gerektiğinde uygulanması amacıyla hasta klasik anjiyografiye yönlendirilir.

Ailesinde kalp hastası olanlar tercih etmeli

Hastanın eğer bir risk faktörü varsa Koroner BT Anjiyografi yöntemi tercih edilir. Hastanın ailesinde kalp-damar hastalığı varsa zaten hasta risk taşıyor demektir. Ayrıca yüksek tansiyon hastaları, obezite hastaları, yüksek kolesterol ve trigliserit değerine sahip olan hastalar, sigara kullananlar ve diyabet hastalarının da bilgisayarlı tomografi yöntemini tercih etmeleri önerilir. Öte yandan Koroner BT Anjiografi yöntemi, stenti olan ve bypass operasyonu geçirmiş hastaların, gerektiğinde kontrol tetkiki amacıyla da kullanılmaktadır.

Yayınlanma Tarihi: 25 Nisan 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al