Yükleniyor

Akantozis Nigrikans Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Akantozis Nigrikans Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Akantozis nigrikans, vücut kıvrımlarında ve kırışıklıklarında koyu ve kadifemsi renk değişikliğine neden olan bir cilt pigmentasyon bozukluğudur. Genellikle koltuk altı, boyun ve kasıklarda görülen bu bozukluk açık kahverengi veya siyah deri lekeleriyle karakterize belirtiler ortaya çıkarır. En yaygın nedeni yüksek kan şekeri seviyeleri olan akantozis nigrikans, bulaşıcı veya tehlikeli bir durum yaratmaz.

İçindekiler

Akantozis Nigrikans Nedir?

Akantozis nigrikans, cildin kadifemsi bir şekilde koyulaşmasına neden olan ve genellikle diyabete bağlı ortaya çıkan bir cilt rahatsızlığıdır. Koltuk altı, boyun ve kasıklarda daha yaygın görülen akantozis nigrikans, vücudun diğer bölgelerini de etkileyebilir.

Akantozis nigrikans vakalarındaki cilt bozukluğu vücudun belli başlı bölgelerinde açık kahverengiden siyaha kadar lekelere yol açar. Bu lekeler aynı zamanda kadifemsi bir yapıdadır.

Genelde yüksek insülin seviyeleriyle ilişkilendirilen akantozis nigrikans, genetik faktör, doğum kontrol hapları ve tiroid hastalığı gibi faktörlere bağlı olarak da meydana gelebilir.

Bulaşıcı olmayan ve tehlikeli bir durum oluşturmayan akantozis nigrikansta altta yatan nedenin tedavi edilmesiyle cilt rengi eski haline dönebilir.

Akantozis Nigrikans Neden Olur?

Cildin kadifemsi bir şekilde koyulaşması olan akantozis nigrikans, kan şekerinin yükselmesine bağlı olarak diyabet hastalığı sonucunda meydana gelir. Özellikle aşırı kilolu ve obezite hastası olan kişilerde insülin direnci görülür ve bu kişiler diyabete daha yatkındır ve akantozis nigrikans riski yüksektir.

Akantozis nigrikansa yol açan faktörler şöyledir:

 • Diyabet hastalığı
 • Aşırı kilolu ve obezite hastası olmak
 • Hormon bozuklukları
 • Genetik faktör
 • Doğum kontrol hapları
 • Tiroid hastalığı
 • Koyu bir cilde sahip olmak
 • Nadir de olsa lenf, mide ve kolon kanseri

Akantozis Nigrikans Belirtileri Nelerdir?

Akantozis nigrikans rahatsızlığı cildin koyulaşmasıyla karakterizedir. Bu koyu renk kahverengi ve siyah olmakla birlikte kadifemsi bir yapıdadır ve genellikle koltuk altlarında, boyun ve kasıkta görülür. Ayrıca ciltte kaşıntı ve lekelerin olduğu bölgede kötü koku da ortaya çıkabilir.

Akantozis nigrikans belirtileri genellikle şu şekildedir:

 • Cildin kadifemsi bir yapıda koyulaşması
 • Ciltteki kahverengi ve siyah lekeler
 • Ciltte kaşıntı
 • Lekelerin olduğu bölgede kötü koku

Akantozis nigrikansta görülen belirtiler genellikle yavaş veya hatta aylar ve yıllar içinde ortaya çıkma eğilimindedir. Bahsi geçen bu belirtiler aniden ortaya çıkıyorsa farklı hastalıkların ortaya çıkma ihtimaline karşın uzman bir dermatologtan randevu almayı ihmal etmeyin.

Akantozis Nigrikans Nasıl Teşhis Edilir?

Akantozis nigrikans teşhisi için doktorun fiziki muayenesi ve ciltteki lekelerin analiz edilmesi tanı açısından yeterlidir. Bunların dışında tanı için doktor tarafından bazı testler de istenebilir.

Bu testler genellikle kan tahlili ve deri biyopsisidir. Altında yatan farklı olası nedenlere bağlı olarak birtakım testlere de başvurulabilir.

Akantozis Nigrikans Tedavisi Nasıl Yapılır?

Akantozis nigrikans her zaman tıbbi tedaviye ihtiyaç duyulan bir rahatsızlık olmamakla birlikte kendi kendine de geçmesi beklenmez. AN’nin altında tıbbi bir hastalık yatıyorsa bunun tıbbi tedavisi gerekebilir ancak herhangi bir hastalık söz konusu değilse ciltteki lekelerin tedavi edilip edilmeyeceği kişiye bağlıdır.

Eğer ciltte meydana gelen koyu lekeleri tedavi etmek istiyorsanız cilt kremleri, özel sabunlar, ilaçlar ve gerekirse lazer tedavisi de yardımcı tedaviler arasındadır. Doktor tarafından kişinin kilo vermesi de istenebilir. Bu isteğin sebebi kişinin zayıflamasını sağlayarak kan şekeri seviyelerini dengelemektir.

Akantozis nigrikansın destekleyici tedavi yöntemleri şunları içerir:

 • Koyu cilt lekelerini iyileştirmek için kremler
 • Gerekirse lazer tedavisi
 • Yine gerektiğinde antibiyotik
 • Cildin temizlenmesine yardımcı olan retinoidler
 • Altta yatan diyabet ve obezite gibi hastalıkların iyileştirilmesi

Akantozis Nigrikans Hakkında Sık Sorulan Sorular

Akantozis nigrikans ne demek?

Akantozis nigrikans, genellikle koltuk altlarında, boyunda veya kasıkta görülen kadifemsi yapıda, kuru ve koyu cilt lekeleridir.

Akantozis nigrikans bulaşıcı mı?

Akantozis nigrikans bulaşıcı bir rahatsızlık değildir ve kişiden kişiye geçmez.

Akantozis nigrikans kanser mi?

Akantozis nigrikans tek başına bir kanser değildir ve tehlikeli bir tablo yaratmaz. Ancak nadir olarak lenf, mide ve kolon gibi kanser türleri akantozis nigrikansa yol açabilir.

Akantozis nigrikans nerede oluşur?

Ciltteki koyu lekelenme olan akantozis nigrikans, çoğunlukla koltuk altı, boyun ve kasık bölgelerinde görülmekle birlikte vücudun diğer bölgelerinde de ortaya çıkabilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 13 Haziran 2024

Yayınlanma Tarihi: 14 Mart 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al