Yükleniyor

Anne-Baba Bebek İletişimi

Anne-Baba Bebek İletişimi

Memorial Hastanesi Pediatri Bölümü’nden Pedagog Dr. Melda Alantar anne-baba bebek iletişimi ile ilgili şu bilgileri verdi:

İçindekiler

Ortak bağ nedir?

Sarılma, doyurma, sevgi gibi, çocukla ana-baba arasındaki duyumsal paylaşıma dayalı bir ilişkidir. Bebeklerin büyüme ve güven duymaları için gerekli bir bağdır.

Ortak bağ ne zaman oluşur ?

Doğumdan önce oluşur. Bebek annenin kalp atışlarına ve sesine tepki verir.

Doğum öncesi ortak bağ nasıl güçlendirilir ?

Hamileliğin 13. haftasından başlayarak karnınızı hafifçe aşağıdan bel bölgesine doğru okşayın. ‘Okşamak..seni okşuyorum’ diyerek onunla konuşun. Eşinizle birlikte bebek için kaset doldurun. Sevgi dolu yumuşak sesle ona ismini söyleyin, ‘Adın Ali, ben senin annenim, seni sabırsızlıkla bekliyorum’. ‘Ece, ben senin babanım, seni çok seviyorum.’Hikaye anlatıp, şarkı söyleyin.Hamileliğin 20. haftasından itibaren her gün 3-5 dakika kulaklıkları bikini çizgisine yerleştirip, tonu 3’e ayarlayın. Bebeğin en hareketli olduğu 20.00-24.00 saatleri yeğleyin. Araştırmalar bebeklerin klasik müziğe duyarlı olduklarını göstermektedir. Uzmanların önerdiği bazı müzik çalışmaları şunlardır: Build Your Baby’s Brain 1/2/3/4/5- Sony, Anneler ve Bebekleri İçin Ana Kucağı- Yeditepe Müzik.

Doğum sonrası ortak bağ nasıl güçlendirilir ?

Ana-babanın düşlerini süsleyen ‘ideal bebek’ ile eve gelen bebek farklıdır. Farkı kabullenin. Cinsiyetini olumlu karşılayın. Bebeklerin şu mesajları duymaya gereksinimleri vardır : ‘Sen buraya aitsin’, ‘Senin gereksinimlerin bizim için çok önemli’, ‘Seni seviyoruz ve sana isteyerek bakıyoruz’. Bu olumlu mesajları gün içinde kendi kendinize tekrarlayın. Bebeğin bakımı sırasında ona söylemeyi unutmayın.

Yeni doğanın dünyaya güven duyması için neler yapabiliriz?

  • Düzenli bir program oluşturun:
  • Ağladığı zaman yanına gidin.
  • Acıktığı zaman doyurun.
  • Bezini sıklıkla değiştirin.

Onunla oynayın, alçak sesle konuşun. Babalar bebekleri çıplak olarak göğüslerine yatırabilir, sallanan koltukta onlara hikaye okuyabilirler. Uyku düzeni oluşturun. Doğum öncesi kullandığınız müziği, masalı, ninniyi dinletin. ‘Güven oyuncağı’ belirleyin. Yumuşak, hafif bir oyuncağı örneğin siyah-beyaz panda, sürekli yanında bulundurun. Uyumadan önce elini yüzüne sürterek, ellerini tutarak kendini rahatlatmasına izin verin. Aynı sözcükleri kullanarak ona iyi geceler dileyin , örneğin ‘tatlı uykular’ gibi. Ziyaretçilerin bebeğin günlük düzenini bozmalarına izin vermeyin.

Güncelleme Tarihi : 17 Nisan 2023

Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2009

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al