Yükleniyor

Arı Sütü Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Arı Sütü Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Arı sütü, besleyici yapısıyla bilinen, alternatif tıp alanında sıklıkla karşımıza çıkan bir besin olarak bilinir. Genç arıların, salgı bezinden salgılayarak oluşturduğu kraliçe arının beslenmesinde etkili olan doğal bir üründür. Bağışıklık sistemini güçlendirerek, yaşlanmayı geciktirici etkileri bulunur. İçerisinde bulunan karbonhidrat, amino asit, protein, vitamin ve mineraller sayesinde birçok hastalığa karşı fayda sağlar.

İçindekiler

Arı Sütü Nedir?

Arı sütü, beyaz, kremsi, akışkan ve suda çözünebilir bir yapıya sahip olan, içerisinde yüksek düzeyde protein ve karbonhidrat içeren arıların ürettiği besleyici bir maddedir. Besin içeriği açısından zengin olan arı sütü, anti-bakteriyel, antioksidan ve anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Bunun yanında şeker, su, yağ asitleri ve royalaktin olarak isimlendirilen proteinlerden oluşmaktadır. Propolis arı sütü ile aynı olmamakla birlikte, arı sütü kapsül ya da sıvı şeklinde tüketilebilir. Özellikle nisan-ağustos ayları arasında, kovan içerisinde yer alan arı sütleri tahta kaşıkla toplanır. Bir kovandan 200- 250 mg arı sütü elde edilebilir. Bu da arı sütü nasıl elde edilebilir soruna yanıt olabilmektedir.

Arı Sütü Nasıl Kullanılır?

Arı sütü, işlenmemiş jöle, sıvı, macun ya da tablet şeklinde kullanılabilir. Bunun yanında balın içerisine katılarak macun kıvamına getirilir ve tüketilebilir. Arı sütünden, bir içeceğin içerisine katarak da faydalanabilirsiniz. Tüketmeden önce risklerine karşı mutlaka uzman doktordan görüş almanız gerekmektedir.

Arı Sütü Faydaları Nelerdir?

Arı sütünün sağlık açısından birçok faydası bulunur. İçerisinde protein, amino asit, lipit, doğal hormon, folik asit, mineral ve yağ asitlerinin yanında A, D vitaminleri yer alır. Bağışıklık sistemini destekleyerek yorgunluğa karşı kullanılmaktadır. Arı sütü faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Bağışıklık sistemini düzenler
 • Cildi onararak güçlendirir
 • Kolesterolü dengeler ve iyi gelir
 • Vücuda enerji verir
 • Kan basıncının dengelenmesine yardımcı olur

Bağışıklığı Düzenler

Bağışıklık sistemi, vücuda giren mikrop ve bakterilere karşı savaşarak, sağlık dengesi sağlar. Dışardan aldığımız besinler bağışıklık sistemimizi güçlendirerek hastalıklara karşı direncimizi artırır. Arı sütü içerisinde barındırdığı vitamin ve mineraller sayesinde vücuttaki serbest radikalleri yok etmede etkili olur. Böylelikle hem vücudun zinde olmasına zemin hazırlar hem de hastalıkların çabuk atlatılmasını sağlar.

Cilt Hücrelerine İyi Gelir

Arı kovanının üreme ve gelişiminde sorumlu olan kraliçe arı, arı sütüyle beslenir. Arı sütü, cilt hücrelerini yenileyen ve cilt sağlığını destekleyen lipid, amino asit, mineral, vitamin, peptit, flavonoidle içerir. Arı sütü cilde faydalarıyla bilinir. Cilt sağlığına yararları şu şekilde sıralanabilir:

 • Ciltteki yağı dengeler
 • Koyu lekelere iyi gelir
 • Yara ve aknenin hızlı iyileşmesini sağlar
 • Cilt iltihabına karşı savaşır
 • İçerisindeki fenolik asit sayesinde cilt yaşlanmasını geciktirir

Kolesterole İyi Gelir

Kolesterolün en önemli görevi, vücuttaki su dengesini oluşturarak, mikroplara karşı korumak ve sinir dokularını güçlendirmektir. Sağlıklı bir vücut için kolesterol seviyesinin uygun ölçüde tutulması gerekir. Arı sütü de içerisindeki spesifik proteinler sayesinde kolesterolü düşürerek kalp hastalığı risklerine karşı koruma sağlar.

Enerji Verir

Arı sütü, kişilerin ihtiyacı olan ve üretemediği amino asitleri içererek vücuda enerji verir. Bunun yanından metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlayarak oluşabilecek yorgunluk ve kırgınlığa iyi geldiği bilinir. Günlük beslenme düzeninize doğru oranda arı sütü ekleyerek bu dengeyi sağlamak mümkün olmaktadır.

Kan Basıncını Düzenler

Protein içeren arı sütü, kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur. Böylelikle kan basıncına bağlı olarak oluşabilecek yüksek tansiyon, stres, anksiyete gibi hastalıkların riskini azaltır. İçerisindeki yüksek potasyum sayesinde çarpıntı ihtimalini azaltır.

Arı Sütü Kullanımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Bal ve propolise göre kullanımı konusunda daha hassas bir ürün olan arı sütü, bulunduğu alandaki sıcaklıktan etkilenebilir. Bu yüzden arı sütünün hasadı, saklandığı alan ve kullanım şekli önemlidir.
 • Arı sütü tüketirken metal ürün temasından kaçınılması gerekir. Metale temas etmesi halinde pH seviyesi değişeceğinden tazeliğini yitirebilir. Ahşap kaşık kullanarak arı sütü kullanmak gerekmektedir.
 • Arı sütü, saf şekilde kullanılabildiği gibi bal, yoğurt, süt ya da meyve sularıyla birlikte de tüketilebilir. Ekşimsi bir tadı bulunan arı sütünün, en kolay kullanımı bal ile karıştırmaktır.
 • Sağlık açısından birçok faydası olan arı sütünün güçlü etkili olabilir. Bu yüzden günlük tüketimde belli bir miktarı aşmamak gerekir.
 • Oluşabilecek yan etkileri ve alerjik reaksiyon ihtimaline karşı kronik rahatsızlığı ya da arı ürünlerine karşı hassasiyeti olanların tüketmemesi önerilir. Tüketmeden önce mutlaka uzman doktordan görüş alınız.

Arı Sütü Hangi Sıklıkla Tüketilmelidir?

Arı sütü, doğru miktarda tüketildiğinde vücuda fayda sağlar. Günde 2 defa bir çay kaşığı olacak şekilde tüketilebilir. Arı sütü doğal bir ürün olduğundan tüketmeden önce uzman doktora danışarak görüş almanız gerekebilir.

Arı Sütünü Kimler Kullanabilir?

Arı sütü, doğal olduğundan herkes tarafından kullanılabilir. Karaciğer, diyabet hastaları, uyku problemi yaşayan kişiler, cilt bozukluklarına sahip olanlar arı sütünden faydalanabilir. İçerisindeki B vitaminin yanında kalsiyum, demir, fosfor, potasyum bileşenleri barındıran arı sütü, genç, yaşlı ve çocukların rahatlıkla tüketebileceği bir besindir. Günlük tüketim dozu kişiden kişiye değişebilir. Bu yüzden tüketmeden önce mutlaka uzman doktordan görüş almanız gerekir.

Çocuklarda Arı Sütü Kullanımı

Arı sütü kullanımında 4 yaş ve üzeri çocukların kullanımında bir sorun belirtilmemektedir fakat kullanmadan önce tüketimine dair uzman doktordan bilgi almak önemlidir.

Yetişkinlerde Arı Sütü Kullanımı

Arı sütünün oluşturabileceği risklere karşı fazla tüketiminde kaçınmak gerekir. Yetişkinlerde günlük olarak maksimum 1 gr olacak şekilde tüketilmesi önerilir. Ürünün fazla tüketimi vücuda fayda yerine zarar verebilir.

Arı Sütünün Besin Değerleri Nedir?

Bir çay kaşığı arı sütü içerisinde şu besin değerleri yer alır:

 • Kalori: 20
 • Karbonhidrat: 6 gr
 • Protein: 0 gr
 • Yağ: 0 gr
 • Lif: 0 gr
 • Şeker: 5 gr

Arı Sütü Hakkında Sıkça sorulan Sorular

Arı sütünde B12 var mı?

Arı sütü, içerisinde az miktarda da olsa B12 vitaminini barındırır. Bunun yanında E ve A vitaminlerini de içerir.

Arı sütü beyin hücresini yeniler mi?

Arı sütü bileşenleri sayesinde hücre yenileme özelliği bulunur fakat beyin hücrelerini yenilediğine dair kesin bir kanıt bulunmamaktadır.

Arı sütü kansızlığa iyi gelir mi?

İçeriğinde bulunan demir sayesinde arı sütünün, kansızlığı iyi geldiği bilinmektedir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 29 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 3 Mart 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al