Yükleniyor

Aşırı Ağrı Kesici Kullanımı Baş Ağrısı Nedeni

Aşırı Ağrı Kesici Kullanımı Baş Ağrısı Nedeni

Toplumda kadınların %95’i ve erkeklerin de %90’ı yılda en az bir kez baş ağrısı sorunu ile karşı karşıya kalmaktadır. En sık görülen baş ağrıları, %30-40 oranında gerilim tipi ve ardından da her 4-5 kişiden birini etkileyen migrendir.

İçindekiler

Baş ağrısı genellikle stres, yoğun çalışma temposu ve uykusuzluk gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır. Ancak beyin tümörü, beyin kanaması ve anevrizma gibi yaşamı tehdit eden hastalıkların ilk ve tek belirtisi baş ağrısı olabilir. Baş ağrısının şiddetinin artmasına hatta kronikleşmesine neden olan önemli bir faktör de kontrolsüz olarak kullanılan ağrı kesicilerdir.

Memorial Dicle Hastanesi Nöroloji Bölüm Uzmanlarımız, baş ağrısının nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Baş ağrısı önemli bir hastalığın belirtisi olabilir

Duygusal stres, iş yaşamında uzun süreli gerginlik ve strese maruz kalmak, düzensiz beslenmek ve uykusuzluk gibi yaşam kalitesini olumsuz etkileyen alışkanlıklar baş ağrısına neden olmaktadır. Günlük hayatı olumsuz etkileyen bu durum, genellikle ağrıya yol açan davranışların sona ermesi ile ortadan kalkar. Ancak baş ağrısı hafife alınmaması gereken bir hastalık belirtisi de olabilir. Beyin tümörleri, beyin kanamaları ve anevrizmalar gibi kişinin yaşamını tehdit eden önemli hastalıklar, bazen yalnızca baş ağrısı ile kendini gösterebilir.   

1 dakika içinde şiddetlenen baş ağrısına dikkat

Kişi hayatında ilk kez, çok şiddetli ve yaklaşık 1 dakika içinde en yüksek şiddetine ulaşan baş ağrısı tarif ediyorsa “subaraknoid kanama”dan şüphe edilir. Subaraknoid kanama, beyin damar duvarlarındaki anomaliden kaynaklanan balonlaşma şeklinde tarif edilebilecek anevrizmaların yırtılması nedeniyle oluşur. Baş ağrısı bazı hastalar tarafından ''başımın içinde bir şey patladı'' şeklinde de ifade edilir. Şikayeti olmayan hastada ani ve şiddetli baş ağrısı ile birlikte bilinç değişiklikleri, uyku hali, bulantı, kusma, ışık hassasiyeti, epilepsi (sara) nöbetleri gözlenebilir. Bu durumdaki hastaların yaklaşık dörtte birinin 24 saat içinde yaşamsal tehlikesi bulunduğu için belirtiler ortaya çıktığı anda hemen hastaneye başvurulmalıdır.

Ağrı kesiciler bilinçli kullanılmalı

Ağrı kesicilerin aşırı kullanımı, ilaçların neden olduğu baş ağrısını ortaya çıkarmaktadır. Kişi genellikle bir tavsiye ya da kendi iradesi ile güçlü ağrı kesiciler kullanarak ağrı eşiğini düşürmekte, ilaçların dozu ayarlanamadığı için baş ağrısı şiddetlenerek daha da kronik hale gelmektedir. Ağrı kesiciler bazı ağrılarda geçici düzelme ya da ağrı şiddetinde azalma sağlayarak kişinin doktora başvurmasını, dolayısıyla tanı ve tedavisini geciktirmesine de neden olmaktadır. Ağrı kesici kullanımı doktor kontrolünde ve takibinde uygulanması gereken bir tedavidir. Bazı durumlarda özellikle de ciddi hastalıkların neden olduğu baş ağrıları ağrı kesicilere yanıt vermemektedir.

İleri yaşta oluşan baş ağrılarının nedeni araştırılmalı

Egzersiz, hapşırma veya ıkınma gibi kafa içi basıncının artmasına yol açan davranışlar sonrası baş ağrısı oluşumu, kafa içinde yer kaplayan bir oluşumu düşündürebilir. Beyin tümörleri ve anevrizmalar bu tip baş ağrısına neden olabilir. Aşırı kilolu kadınlarda daha sık gözlenen beyin omurilik sıvısının basıncının artmasının neden olduğu “psodotümör serebri” gibi hastalıklar da baş ağrısı ile kendini gösterebilir. Bu nedenle ileri yaşlarda ortaya çıkan baş ağrıları araştırılmalıdır. Özellikle trafik kazalarında oluşan şiddetli kafa travmalarından sonra kafa kemiklerinde kırıklar, beyin dokusunda ya da beyin zarları arasında kanamalar oluşabilir. Daha az sıklıkta beyin zarları arasında sızıntı şeklindeki kanamalar başlangıçta bulgu vermeyip travmadan günler, hatta aylar sonra baş ağrısı ve denge bozukluğu gibi şikayetlerle ortaya çıkabilir. Menenjit beyni çevreleyen zarların iltihaplanması ile oluşur. Bu hastaların hemen tamamında giderek şiddeti artan baş ağrısı görülür. 

Baş ağrısı ile birlikte yüksek ateş, halsizlik, uyku hali olması durumunda mutlaka beynin enfeksiyondan etkilendiği akla getirilmelidir. Merkezi sinir sistemi enfeksiyonları da ölümcül olabilen ya da sakatlığa yol açabilen hastalıklardır. Temporal arterit, 50 yaş üstü bireyleri etkileyen tehlikeli bir hastalıktır. Orta veya şiddetli, gittikçe artan baş ağrısına; halsizlik, eklem ağrıları, görmede azalma, çiğnerken yorulma gibi semptomlar eşlik edebilir. Erken tedavi edilmemesi kalıcı görme kaybına ve beyin hasarına yol açabilir.

 

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 15 Kasım 2023

Yayınlanma Tarihi: 19 Şubat 2016

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al