Yükleniyor

Aşırı Sigara Kullanımı Erken Menopoz Riskini Artırıyor

Aşırı Sigara Kullanımı Erken Menopoz Riskini Artırıyor

Kadınların olgunlaşma dönemi olarak da adlandırılan menopoz, günlük yaşama olumsuz yansıyabiliyor. Her kadın için kaçınılmaz olan bu süreci kolay atlatmak için ise genç yaşlarda önlem almak ve hazırlıklı olmak gerekiyor.

İçindekiler

Memorial Antalya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Uzmanları, sağlıklı bir menopoz dönemi için önerilerde bulundu.

Menopoz 40’lı yaşların ortalarında başlıyor

Menopoz, kadınlarda yumurtaların tükenmesi, yeni yumurta üretiminin gerçekleşmemesi ve hormon üretiminin yapılamaması durumudur. Menopoz döneminde östrojen hormonu seviyesi düşmekte buna bağlı olarak da gebelik ihtimali ortan kalkmaktadır. Kadınların yaşamının doğal bir parçası olan menopoz dönemi, genelde 40’lı yaşlarda başlamaktadır.

Ani duygusal değişimler menopoz habercisi

Menopoza yaklaşılan dönemde yumurtlamaların azalmasına bağlı olarak adet düzensizlikleri oluşur.  Bazı kadınlarda adet gecikmeleri, bazı kadınlarda ise fazla miktarda kanama olabilir. Kanama düzensizliklerinin temel sebebi yumurtalıklarda salgılanan östrojen hormonunun zaman içinde azalmasıdır. Östrojen düşüşüne bağlı olarak sıcak basmaları, vajinal kuruluk ve duygusal değişiklikler görülebilir. Menopoz sonrası gelişen osteoporoz yani kemik erimesi hastalığının temelleri de bu dönemde atılmaktadır.

Menopozla birlikte bazı hastalıkların görülme sıklığı artıyor

40’lı yaşlardaki her kadın, adet gecikmesi olması durumda ilk olarak gebelik ihtimalini düşünmelidir. Gebelik söz konusu değil ise menopoz değerlendirmesi için yumurtalık fonksiyonlarını ölçen bir takım hormon testleri yaptırılmalıdır. Bir yıldır adet görmeyen kadınlarda FSH hormonu seviyelerinde yükselme ve ultrasonda yumurta izlenmemesi üzerine menopoz tanısı koyulur. Özellikle bu dönemde kadınlarda bazı hastalıkların görülme sıklığı artar. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Jinekolojik problemler
  • Meme hastalıkları
  • Sistemik hastalıklar

30’lu yaşlarda adet düzensizliği varsa doktora gidilmeli

Kadınlarda 42 yaş ve öncesi erken menopoz olarak kabul edilmektedir. 30’lu yaşlarda gebelik beklentisinde olan kadınlar, özellikle düzensiz adet sorunu varsa mutlaka doktora başvurmalıdır. Menopoz yaşı ortalama olarak 50 kabul edilse de 45-50 yaş arası normaldir. Menopoza girme yaşını belirleyen en önemli etken genetik faktörlerdir. Ayrıca aşırı sigara tüketimi de erken menopoza sebep olabilmektedir.

Sağlıklı bir menopoz dönemi için…

  • Düzenli kontroller aksatılmamalıdır. Herhangi bir rahatsızlık olmasa bile yılda bir kez jinekolojik muayeden geçilmelidir.
  • Menopoz döneminde görülme riski artan; kalp-damar hastalıkları, kemik erimesi gibi hastalıklara karşı sağlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir.
  • Doktorun önerisi doğrultusunda düzenli egzersiz ve spor yapılmalıdır.
  • Menopoza giren kadınlar korunmayı bırakmamalıdır. 50 yaşından önce menopoza giren kadınlar 2 yıl, 50 yaşından sonra menopoza giren kadınlar ise 1 yıl boyunca adet görmeyene kadar korunmaya devam etmelidir.
  • Aşırı ve uzun süreli kanama olursa doktora gidilmelidir.

Sıcak basması, aşırı terleme gibi menopoz şikayetleri için doktora danışılmadan hiçbir ilaç, bitkisel yiyecek ve içecekler kullanılmamalıdır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 19 Nisan 2023

Yayınlanma Tarihi: 11 Aralık 2015

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al