Yükleniyor

Asosyal Ne Demek? Asosyal İnsan Kime Denir?

Asosyal Ne Demek? Asosyal İnsan Kime Denir?

Asosyal insan ifadesi, kendilerini daha rahat hissettikleri için toplumdan uzak kalmayı tercih eden ve sosyal ilişkiler kurmaktan çekinen kişiler için kullanılır. Genellikle yalnızlığı tercih eden asosyal kişiler sadece kendileriyle baş başa kaldıklarında daha rahat, güvende ve huzurlu hissederler. Asosyal kişiliğin en temel belirtileri arasında kişinin sosyal ortamlardan kendini soyutlaması, iletişim problemi ve sosyal çevreye dahil olmak için yaşadığı motivasyon eksikliğidir.

İçindekiler

Asosyal Ne Demek?

Asosyallik, kişinin kendisini toplumdan soyutlaması ve yalnız başına kaldığında daha huzurlu, güvende ve rahat hissetmesidir. Asosyal kişiler kendilerini toplumdışı olarak görürler. İnsan içine karışmaktan hoşlanmayan asosyal kişiler kendi kabuklarına çekilmeyi tercih ederler ve olası sosyallik durumlarında zorluk çekerler.

Asosyal kişilerin en belirgin özelliği sosyalleşmek için motivasyon eksikliği yaşamalarıdır. Bu kişiler iş veya okul gibi zorunlu durumlar dışında insanlarla etkileşim kurmaktan çekinir ve yalnız başına kalmayı tercih ederler. Bariz bir şekilde iletişim eksikliği ve kopukluğu gözlemlenen asosyal kişiler sosyal ortamlara girmek zorunda kaldığı durumlarda agresif davranışlar sergileyebilir.

Aynı zamanda başkalarının ihtiyaçlarını umursamayan, dertleriyle dertlenmeyen ve kimi zaman da sorumsuz davranışlarda bulunabilen asosyal kişiler başkalarının refahını hiçe sayan hareketler de sergileyebilir.

Asosyal kişilerin sosyal ortamlara dahil olabilmesi ve diğer kişilerle sağlıklı iletişimler kurabilmesi adına psikolojik terapiler mevcuttur ancak bu kişiler genellikle asosyal olduklarını kabul etmedikleri için tedavi süreci kolay olmaz.

Asosyal Kişiliğin Nedeni Nedir?

Asosyal kişiliğin nedeni genellikle yetiştirilme tarzı, özgüven eksikliği ve kurulacak ilişkilerin yük olarak görülmesi gibi faktörlere bağlı olarak oluşur. Bu faktörlerin altında da depresyon ve sosyal anksiyete gibi psikolojik hastalıklar yatabilir. Ayrıca teknolojinin gelişmesi de kişiyi asosyalliğe iten önemli bir unsurdur.

Aşağıda yer alan şu faktörler, asosyal kişiliğin oluşmasına zemin hazırlar:

 • Yetiştirilme tarzı
 • Özgüven eksikliği
 • Kurulacak ilişkilerin yük olarak görülmesi
 • Kötü sosyal ilişkilerin asosyalliği tetiklemesi
 • Depresyon
 • Sosyal anksiyete
 • Teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesi

Asosyal Kişilik Belirtileri Nelerdir?

Kalabalık ortamlardan çekinmek, sosyal etkileşim kurmakta zorlanmak ve özellikle karşı cinse karşı utangaç hareketler sergilemek asosyal kişiliğin en belirgin semptomları olarak kabul edilir. Asosyal kişiler iletişim kurmakta güçlük çeken kişilerdir ve tüm bu davranışlar göz önüne alındığında yalnız kalmayı daha çok tercih ederler.

Asosyal kişilik belirtileri şu şekildedir:

 • Asosyal kişiler kalabalık ortamlara girmekten çekinirler
 • Sosyal etkileşim kurmakta zorlanırlar
 • Asosyal kişilerin karşı cinsten utandığı görülür
 • İletişim kurmakta güçlük çekerler
 • Asosyal kişiler yalnız kalmayı tercih ederler
 • Başkalarının dertlerini ve ihtiyaçlarını umursamazlar
 • Sorumsuzca davrandıkları görülür
 • Agresif hareketlerde bulunabilirler
 • Yaşadıkları sorunların suçunu başkalarına atabilirler

Özetle asosyal kişiler aynı zamanda yalnız kişilerdir. Ancak bu yalnızlık bir mecburiyet değil tercihtir. Sosyal ilişkiler kurmanın çekincesi bir yana, asosyal kişiler yalnız kaldıklarında kendilerini daha rahat hisseder. Bu rahatlık, diğer insanlarla olan iletişimin de kopmasına yol açar.

Asosyal Kişilik Tedavi Edilir mi?

Asosyal kişiliğin altında eğer depresyon veya anksiyete gibi psikolojik hastalıklar yatıyorsa öncelikle bu hastalıklara yönelik tedavi programı uygulanır. Bunun dışında asosyal kişiler için terapi yöntemleri uygulanabilir. Amaç bu kişilerin sosyal ortamlara yeniden dahil olmasını ve ikili ilişki kurmasını sağlamaktır.

 Ancak asosyal kişiler için uygulanabilecek bu tedavinin zor bir tarafı vardır. Çünkü asosyal kişiler kendilerinin asosyal olduklarını kabul etmeyip bu duruma karşı çıkabilir.

Asosyal kişiler için uygulanabilecek tedavi programları şunları içerebilir:

 • Profesyonel bir kişiden destek almak
 • Destek grubuna katılmak
 • Sosyal beceri eğitimleri almak
 • Depresyon veya anksiyete gibi durumlar varsa ilaç tedavisine başlamak

Asosyal Kişilik Hakkında Sık Sorulan Sorular

Asosyal insan kime denir?

Asosyal kişiler kendilerini toplumdışı görürler, ikili ilişkilerden uzak dururlar ve yalnız başlarına kalmayı tercih ederler.

Asosyallik psikolojik midir?

 Asosyalliğin temelinde psikoloji yatar.

Asosyal insan nasıl düzelir?

Asosyal insanın daha sosyal bir varlığa dönüşmesi öncelikle hobi edinmesi ve kalabalık insanların olduğu gruplara katılması gerekir. Kurslar, etkinlikler, spor salonuna yazılmak, arkadaş çevresiyle buluşmak gibi sosyal etkinlikler bunlara örnek olarak verilebilir ve bu adımlar kişinin asosyalliğini üstünden atmasına katkı sağlar.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 2 Nisan 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al