Yükleniyor

Avuç İçi Kaşınması Neden Olur? Sağ ve Sol Avuç İçi Kaşınması

Avuç İçi Kaşınması Neden Olur? Sağ ve Sol Avuç İçi Kaşınması

Günlük hayatta sık karşılaşılan durumlardan biri de avuç içi kaşınmasıdır. Bazı durumlarda anlık gelip giden kaşıntılar olsa da bazen de altında birtakım cilt rahatsızlıklarını barındırabilir. Avuç içi kaşınmasına neden olan en yaygın faktör egzama olarak gösterilir. Egzamayla birlikte alerjiler, sedef hastalığı, cilt kuruluğu ve nadiren diyabet de avuç içi kaşınmasına yol açabilir.

İçindekiler

Avuç İçi Kaşınması Neden Olur?

Kişide avuç içi kaşınmasına yol açan faktörlerin başında egzama gelir. Ayrıca sedef hastalığı, alerjik reaksiyonlar, cilt kuruluğu, cildin tahriş olması, mevsimsel koşullar ve nadiren de olsa diyabet hastalığı da avuç içi kaşınmasının nedenleridir.

Avuç içi kaşınmasına neden olan faktörleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Egzama
  • Sedef hastalığı
  • Alerjik reaksiyonlar
  • Cilt kuruluğu
  • Cildin tahriş olması
  • Uyuz
  • Siroz
  • Nadiren de olsa diyabet
  • Stres
  • İlaç reaksiyonu

Egzama

Sağ veya sol avuç fark etmeden avuç içi kaşınmasına yol açan faktörlerinde başında egzama gösterilir. Ciltte döküntü ve kızarıklıkla kendini gösteren bir cilt hastalığı olan egzamanın vücuttaki yansımalarından biri de avuç içi kaşınmasıdır.

Sedef hastalığı

Cilt hücrelerinin kontrolsüz büyümesine bağlı olarak ortaya çıkan sedef hastalığında avuç içi kaşınması da görülür. Bu sebeple avuç içi kaşınmasının yaygın nedenlerinden biri de sedef hastalığıdır.

Alerjik reaksiyonlar

Dokunulan bir nesneye karşı alerjik reaksiyon geliştirdiğinizi fark ettiğinizde bu durum avuç içi kaşıntısına yol açabilir. Kimi zaman hemen başlayan bu kaşıntılar birkaç saat sonra da gelişebilir.

Cilt kuruluğu

Özellikle kış mevsiminde kuruyan cilt tahrişe yol açarak avuç içinde kaşıntı meydana getirebilir.

Cildin tahriş olması

Mevsimsel koşullar, alerji veya yaralanma gibi cildi tahriş eden durumlarda da avuç içi kaşınması görülebilir.

Uyuz hastalığı

Derinin altına yuva yapan akarların neden olduğu bir deri hastalığı olan uyuzun belirtilerinden biri de avuç içi kaşınmasıdır. Bu kaşıntı zaman zaman yoğunlaşma özelliği gösterebilirken özellikle çocuklarda avuç içleri ve ayak tabanları daha çok etkilenir.

Siroz

Avuç içi kaşınmasına neden olabilecek faktörler arasında siroz da yer alır. Ancak buradaki kriter kaşıntının uzun süre devam etmesidir. Uzun süre devam eden ve geçmeyen avuç içi kaşınmaları kronik karaciğer hastalığına işaret edebilir. Kişinin kendisini korkutmasındansa doktora danışması daha sağlıklı olacaktır.

Nadiren de olsa diyabet

Kan şekerinin artmasıyla ortaya çıkan bir hastalık olan diyabet nadiren de olsa avuç içlerinde kaşınmaya sebebiyet verebilir. Bunun nedeni olarak da kan dolaşımının zayıflaması gösterilir.

Stres

Birçok hastalığın temelinde yatan stres faktörü kaşıntıları da beraberinde getirebilir. Ortada herhangi bir hastalık olmasa bile yoğun stres altında yaşayan kişilerde avuç içi kaşınmasıyla birlikte cildin farklı bölgelerinde de kaşıntılar ortaya çıkabilir.

Sağ Avuç İçi Kaşınması Ne Anlama Gelir?

Sağ avuç içi kaşınmasının nedeni egzama, sedef hastalığı, alerji ve cilt kuruluğu kaynaklı cilt reaksiyonu olarak gösterilebilir.

Sol Avuç İçi Kaşınması Ne Anlama Gelir?

Sol avuç içi kaşınması da tıpkı sağ avuç içinde kaşınmaya neden olan egzama, sedef hastalığı, cilt kuruluğu, alerjik reaksiyonlar, uzun süren kaşıntılarda karaciğer hastalığı ve nadiren de olsa diyabetin bir sonucu olarak yaşanabilir.

Avuç İçi Kaşınması Nasıl Geçer?

Avuç içi kaşıntısının tedavisi, kaşıntıya yol açan faktörlerin iyileştirilmesine bağlıdır. Cilt kuruluğuna bağlı avuç içi kaşıntısına nemlendirici kremler iyi gelecektir. Eğer alerjiye bağlı bir avuç içi kaşınması söz konusuysa antihistamin veya alerji ilaçları gerekebilir.

Eğer avuç içi kaşınmasına yol açabilecek faktörlerinde başında gelen egzama ortaya çıktıysa doktor kontrolünde tıbbi tedavi gerekebilir. Onun dışında reçetesiz losyon veya merhemler de işe yarayabilir.

Avuç İçi Kaşınması Hakkında Sık Sorulan Sorular

Avuç içi kaşınması neyin belirtisi?

Avuç içi kaşınması genel olarak egzamanın göstergesi sayılabilir. Egzama dışında sedef hastalığı, cilt kuruluğu ve alerjiler de kaşınmaya sebep olabilir.

Stres avuç içi kaşınması yapar mı?

Stres doğrudan avuç içi kaşınması yol açmasa da yoğun stres altında yaşayan kişilerde cilt kaşıntılarıyla birlikte avuç içinde de kaşıntı görülebilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 8 Mayıs 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al