Yükleniyor

Azelaik Asit Nedir? Azelaik Asit Ne İşe Yarar?

Azelaik Asit Nedir? Azelaik Asit Ne İşe Yarar?

Azelaik asit, buğday, çavdar ve arpa gibi tahıllarla birlikte hayvansal ürünlerde bulunan, doğal olarak oluşan bir dikarboksilik asittir. Antimikrobiyal ve antiinflamatuar özellikleri sayesinde cilt hastalıkları, cilt tonunu eşitlemeye, hiperpigmentasyonu önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olan azelaik asit, sivilceye neden olan bakterileri öldürerek cilt gözeneklerini temiz tutarak çalışır. Genellikle kremlerin içinde bulunan azelaik asit, topikal olarak uygulanmasıyla bilinir.

İçindekiler

Azelaik Asit Nedir?

Azelaik asit, buğday, çavdar ve arpa gibi tahıllarda bulunan; akne ve sivilce tedavisinde kullanılan antiinflamatuar özelliklere sahip cilt dostu bir dikarboksilik asittir. İçeriğinde yer alan antimikrobiyal ve antiinflamatuar özellikler sayesinde gözenekleri açmak, iltihabı azaltmak ve renk bozulmasını en aza indirmek için cilt yenilenmesini hızlandırır ve gül hastalığı, hiperpigmentasyon, melazma ve akne tedavisinde etkili bir rol üstlenir.

Genellikle topikal formda tercih edilen azelaik asit, krem, köpük, jel, veya jöle şekliyle kullanılır. Cilt tedavisindeki seçenekler arasında yer alan azelaik asit, aşırı kullanımında ciltte bazı yan etkilere yol açabileceğinden doktor kontrolünde hassas bir şekilde kullanılması tavsiye edilir.

Azelaik Asit Faydaları Nelerdir? Azelaik Asit Ne İşe Yarar?

Azelaik asit, antimikrobiyal ve antiinflamatuar özellikleri sayesinde ciltteki iltihapları azaltır ve gözenekleri açar. Aynı zamanda azelaik asit akne ve sivilce tedavisinde kullanılmasıyla birlikte gül hastalığının meydana getirdiği kızarıklık ve şişliği de azaltır.

Azelaik asit faydaları genel olarak şunları içerir:

 • Cilt gözeneklerini açar
 • Akne ve sivilce tedavisinde kullanılır
 • Ciltteki iltihapları azaltır
 • Renk bozulmasını en aza indirir
 • Gül hastalığı şikayetlerini azaltır
 • Serbest radikalleri nötralize eder
 • Cilt tahrişine karşı etkilidir

Akne ve sivilce tedavisinde kullanılır

Azelaik asit, gözenekleri temiz tutmak için cilt hücresi dönüşümünü hızlandırarak, sivilcelere yol açan C. aknes bakterisini öldürür ve aynı zamanda akne ve sivilce tedavisinde işe yarar.

Ciltteki iltihapları azaltır

Antimikrobiyal ve antiinflamatuar içeriğe sahip olması sebebiyle azelaik asit, ciltte meydana gelen iltihapları azaltma özelliğine sahiptir.

Renk bozulmasını en aza indirir

Azelaik asit bir tirozinaz inhibitörü olarak çalışır ve bu nedenle ciltteki pigment olan melanin sentezini azaltarak ciltteki renk bozulmasını en aza indirir.

Gül hastalığı şikayetlerini azaltır

Antiinflamatuar özelliklere sahip olan azelaik asit, gül hastalığının meydana getirdiği kızarıklık ve şişlik semptomlarını azaltmasıyla bilinir.

Azelaik Asit Nasıl Kullanılır?

Azelaik asit genellikle topikal olarak cilde uygulanır ve köpük, jel, azelaik asit kremleri ve azelaik asit serumu olarak kullanılır. Çoğunlukla doktor kontrolünde reçeteli bir şekilde kullanımı tavsiye edilen azelaik asit, daha küçük doz olanlarında reçetesiz olarak da tedarik edilebilir.

Bunlarla birlikte birçok topikal azelaik asit, temiz ve kuru cilde günde iki kez uygulamak kaydıyla kullanılır.

 • Azelaik asidin genellikle şu şekilde uygulanması gerekir
 • Ciltteki sorunlu bölgeyi ılık suyla yıkayıp kurulayın
 • İlacı uygulamadan önce ellerinizi iyice yıkayın
 • Etkilenen cilt bölgesine gerektiği kadar ilacı uygulayıp ovalayın ve kurumasını bekleyin

Azelaik asit kullanımının günlük dozu bir veya iki kez olarak değişebilir ancak en sağlıklı cevap cilt doktoru tarafından kişiye özel yapılacak değerlendirme sonucu verilir.

Azelaik Asit Yan Etkileri Nelerdir?

Cilt tedavisinde etkin bir rol üstlenen azelaik asit cilt yenilemesi sağlar, ciltteki iltihapları azaltır, akne ve sivilce tedavisinde kullanılır. Faydalarının yanı sıra azelaik asidin aşırı kullanımı durumunda hassas ciltler için cilt tahrişi, kızarıklık, şişlik meydana getirebilir, egzama belirtilerini daha da artırabilir.

Azelaik asidin olası yan etkileri şöyledir:

 • Cillte kaşıntı, kızarıklık ve şişlik
 • Cilt tahrişi
 • Ciltte yanma veya karıncalanma
 • Cilt kabarması ve pullanma
 • Kurdeşen
 • Nefes darlığı

Azelaik asit kullanımının ardından bu etkilerden herhangi biri meydana geldiyse azelaik asit kullanımını bırakın ve doktora başvurun. Ancak bu yan etkiler azelaik asit serum veya azelaik asit krem kullanan her bireyde meydana gelmez. Meydana gelebilecek olası yan etkiler genellikle hassas cilde sahip olan kişilerde yaşanır.

Azelasik Asit Kimler Kullanmamalıdır?

Azelaik asit, yumuşak ve çok ağır bir asit olmadığı birçok cilt tipi tarafından kullanılabilir ancak çok hassas cilde sahip olanlar ve çeşitli cilt hastalıkları olan kişiler, azelasik asidi kontrollü bir şekilde kullanmalıdır. Bununla birlikte hamile olan kişiler de azelaik asidi doktor kontrolünde kullanmalıdır.

Azelaik Asit Hakkında Sık Sorulan Sorular

Azelaik asidin cilde faydaları nelerdir?

Azelaik asit; ciltteki ölü hücreleri temizle, cilt gözeneklerini açar, ciltteki iltihapları azaltır, akne ve sivilce tedavisinde etkilidir.

Azelaik asit içeren ürünler nelerdir?

Azelaik asit, arpa, çavdar ve buğdayda doğal şekilde meydana gelen bir dikarboksilit asittir.

Azelaik asit hangi cilt tipine uygun?

Hassas ve özellikle sivilceli cilde sahip olan kişiler azelaik asit kullanabilir.

Azelaik asit sivilceye iyi gelir mi?

Azelaik asit, içeriğindeki antiinflamatuar özellikleri sayesinde akne ve sivilce tedavisinde kullanılabilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 29 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 2 Ekim 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al