Yükleniyor

Bebeklerde Reflü Gelişme Geriliğine Neden Olabilir

Bebeklerde Reflü Gelişme Geriliğine Neden Olabilir

Reflü, yetişkinlerden çok bebeklerde görülüyor. Özellikle beklenenden erken doğan bebeklerde reflü riski daha yüksek oluyor. Bebekler için reflü normal kabul edilse de, sağlıklı gelişim için altta yatan nedenin araştırılması ve doğru tedavinin uygulanması büyük önem taşıyor. Memorial Şişli Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Uzmanları, bebeklerde reflünün nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Prematüre bebeklerde daha sık ortaya çıkıyor

Bebeklerde reflü daha kolay görülmektedir. Özellikle erken doğan bebekler, zamanında doğan bebeklere göre daha şansızdır. Yemek borusu ve mide arasındaki kas yapısı henüz gelişmediği için reflü çok kolay gelişmektedir. Bu bebekler, genelde anne sütünü emdikten bir süre sonra kusabilir. Kimi bebekler de o kadar sık beslenir ki daha hızlı bir şekilde kusar. Bu bebeklere mutlu tükürükçü adı verilmektedir.

Bebekte kilo kaybı varsa dikkat!

Bebeklerde gelişen reflünün türünün saptanması çok önemlidir. Her beslenmenin ardından, bir miktar kusan, kusmuğunda safra ve kan olmayan, gelişmesi iyi olan bebeklerde görülen reflü fizyolojiktir. Bebeğin tartı alımı duraklamışsa, kilo kaybı varsa patolojik reflü olabilir; bu mutlaka araştırılmalıdır. 

Reflü bebeklerde pek çok probleme yol açmakta ve farklı hastalıklara da zemin hazırlayabilmektedir.

 • Kilo kaybı ve gelişme geriliğine neden olur.
 • Yemek borusundaki tahrişe bağlı olarak ağrı ve iştahsızlığa yol açar.
 • Uyku pozisyonundan kaynaklanan rahatsızlık nedeniyle huzursuzluk görülebilir.
 • Uykuya dalma ve sürdürmede zorluk yaşar.
 • Sürekli kusan bebeklerin soluk borusuna da süt kaçırma riski yüksek olduğu için sık sık akciğer enfeksiyonları yaşanabilir.
 • Ses telleri zarar görebilir.
 • Solunum yollarında bronş tıkanıklığına bağlı olarak aşırı hışıltı ve hırıltı olabilir. 

Pratik bir şekilde tanısı konabiliyor

Fizyolojik reflü hemen hemen her bebekte görülmektedir. Doğru tanı ve tedavisi uygulanırsa bebeğin reflüden kaynaklanan tüm rahatsızlıkları sonlandırılabilir. Tanı için bebeğe bir elektrot prop yutturulur. Aynı zamanda yemek borusunun mideye en yakın kısmına iki tane pH ölçer elektrot yerleştirilir. Bu şekilde günde kaç kez reflünün tekrar ettiği takip edilebilir ve asidik derecesi ölçülebilir. Bir diğer tanı yöntemi ise endoskopidir. 

Bebeklerde reflüyü önlemek için…

Bebeklere anestezi altında endoskopi yapmak çok da tercih edilen bir tanı yöntemi değildir. Bebeğe daha az zarar vermek amacıyla tedaviden teşhise gidilmesi tercih edilir. Eğer reflü olduğu düşünülüyorsa;

 • Mide asidini baskılayacak ilaçlar verilebilir.
 • Midede şişkinlik, az kaka yapılması, sürekli geğirme mide hareketinin az olduğu gösterir. Bunun için mide hareketini artıracak ilaçlar verilebilir.
 • Azar azar ve sık beslenmelidir.
 • Yatmadan 2 saat önce emme işlemi kesilmelidir.
 • Her emmeden sonra en az 45 dakika dik pozisyonda tutulmalıdır.
 • Uyurken de başının en az bir 30 derece yukarda olması önemlidir.
 • Ek gıdaya geçmiş olan bebeklere mandalina, portakal ve alerji riski yüksek olan çilek, gazlı içecekler, kakao içeren çikolata, fındık, fıstık reflüyü tetiklediği için verilmemelidir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 10 Ocak 2023

Yayınlanma Tarihi: 18 Haziran 2015

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al