Yükleniyor

Bel Fıtığında Günlük Yaşam Şekli Büyük Önem Taşıyor

Bel Fıtığında Günlük Yaşam Şekli Büyük Önem Taşıyor

Çağımızın en yaygın sağlık sorunlarından biri olan ve çok sık rastlanmasına rağmen yeterince bilinmeyen bel fıtığı ve korunma yöntemleri hakkında Memorial Kayseri Hastanesi Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahisi Uzmanları, bilgi verdi.

İçindekiler

Sigara bel fıtığı riskini artırıyor

Sigara içenlerin vücudundaki tüm hücreler yeterli oksijen alamamakta, bu nedenle kalp, akciğer ve beyin başta olmak üzere bütün organlar etkilenmektedir. Omur kemikleri arasındaki diskler de oksijensiz ortamda daha kolay dejenere olup, zamanla kendilerini tamir etme yeteneklerini kaybederler. Böylece, bel fıtığının gelişim riski de artmaktadır.

 

Yerden aldığınız cisimleri küçümsemeyin

Hafif dahi olsa yerden bir cismi alırken dizlerinizi kırın ve çömelerek alın, belden eğilmeyin. Yükü belinizle değil, bacaklarınızla kaldırın. Bir eşyayı alırken ona doğru uzanmayın, yanına iyice yaklaşın ve öyle alın. Bir eşyayı taşırken, onu gövdenize yakın tutun. Taşınacak eşya vücudunuza ne kadar yakın olursa, omurganıza binen yük o kadar azalacaktır.

Dik pozisyonda oturmaya çalışın

Sandalye veya koltukta otururken dik bir pozisyonda oturmaya gayret edin. Otururken zaman zaman pozisyon değiştirmeniz de iyi olur. Mümkünse saatte bir mola verin ve 5 dakika dolaşın.  Yavaş yavaş, kontrollü olarak oturma pozisyonuna geçin. Her gün ez az 15 dakika yürümeye çalışın. Düz yolda sıcak havada yürümek de bel sağlığı için yararlı olacaktır.

Ani hareketlerden sakının

Özellikle yataktan veya koltuktan kalkarken ani hareket yapmayın. Sandalyeden kalkarken bir ayağınız diğerinin önünde olmalı, bacak kaslarınız ve kollarınızın yardımıyla kendinizi yukarıya doğru iterken sırtınız dik pozisyonda bulunmalı. Yüksek iskemlelerde veya benzeri yüksek yerlerde oturmak bele binen yükü arttırır, bundan kaçının.

Uzmana başvurmadan korse kullanmayın

Doktora danışmadan bel korsesi kullanılmaması gerekiyor. Çelik korselerin uzun vadede bel ve karın adalelerini zayıf bırakacağını unutmayın. Kesin teşhis konulup bel ağrısının nedeni anlaşılmadan bel çektirilmemelidir.

Temizlik araçlarında seçici olun

Ütü yaparken tek ayağınızın altına 15–20 santimetre yükseklikte bir cisim koyarak hafifçe yükseltin, belinizin rahatladığını göreceksiniz. Elektrikli süpürgeyle veya paspasla yerleri temizlerken öne doğru eğilmeyin ve belinizi dik bir pozisyonda tutmaya gayret edin. Bu nedenle uzun saplı süpürge kullanmak daha yararlı olacaktır. Bahçede çalışırken de uzun saplı aletleri tercih edin. Bel fıtığı hastası iseniz mümkün olduğunca bu işleri yapmayın.

Güncelleme Tarihi : 12 Mayıs 2022

Yayınlanma Tarihi: 25 Mart 2013

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al