Yükleniyor

Bel Ve Omurga Ameliyatlarında Artık Hasta Uyutulmuyor

Bel Ve Omurga Ameliyatlarında Artık Hasta Uyutulmuyor

Omurga hastalıkları, günümüzde sık rastlanan ve yaşam kalitesini düşüren sağlık sorunlarının başında geliyor. Özellikle akciğer sorunları olan veya ileri yaşta olan hastalar için bu ameliyatlar korkutucu olabiliyor.

İçindekiler

Günümüzde, “Spinal Anestezi” ile yani hasta uyanıkken gerçekleştirilen omurga ameliyatları sayesinde hastanın hem iyileşme sürecini azaltıyor hem de ameliyat sırasında ve sonrasında hastalara konfor sağlıyor.

Memorial Kayseri Hastanesi Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Bölümü Uzmanları, hasta uyanıkken yapılan omurga ve bel fıtığı ameliyatları hakkında bilgi verdi.

Uygun hastalara uyutmadan ameliyat

Spinal Anestezi ile yani hasta uyanıkken yapılan ameliyatlar; bel kırıkları, omurilik kaymaları, omurilikte dar kanal ve her türlü fıtık sorunlarında uygulanmaktadır. Spinal anestezi yönteminde, omuriliğin yapısının uygunluğu büyük önem taşımaktadır. Eğer omurgada çok ciddi dar kanal yoksa ve omurga bölgesine iğneyle giriş sakınca oluşturmuyorsa, her hastaya rahatlıkla uygulanabilir. Sırtın orta bölgesine kadar olan bütün sağlık sorunlarındaki ameliyatlar, spinal anestezi yöntemiyle yapılabilmektedir.

Uyanık ameliyatta yaş sınırı yok

Genel anestezi korkusu olan ya da genel anestezi alma riski taşıyan hastalarda, akciğer problemlerine bağlı olarak uyutulma riski olanlarda, solunum problemleri olan kişilerde, nefes alma güçlüğü olan hastalarda, spinal anestezi yöntemi uygulanabilir. İşlemin herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Özellikle 80 yaş üstü hastaların omurga sisteminde snipal anestezi yapılacak bir problemi bulunmuyorsa, sorun MR ile tespit edilerek, genel anestezi riski olan bu hasta gruplarında hasta uyanıkken ameliyat gerçekleştirilmektedir.

 

Ameliyat sonrası iyileşme süresi kısalır

Uyanıkken yapılan omurga ameliyatlarının hasta için en önemli avantajı, iyileşme süresini kısaltması ve hastaya konfor sağlamasıdır. Hastaların ameliyat sonrası yoğun bakımda kalma zorunluluğu ortadan kalkmaktadır. Ameliyattan çıkan hasta servisteki odasına alınmaktadır. Hastanın 8-10 saat sonra bacakları eski haline gelip hareket edebilmektedir. Ameliyattan yaklaşık 10 saat sonra hasta yürüyebilir. Uyanıkken yapılan omurga ameliyatları iyileşme sürecini de hızlandırmaktadır. Özellikle stres, ameliyat bölgesinin ve hastanın iyileşmesinde etkileyen önemli faktörlerin başında gelmektedir. Spinal anestezi ile yapılan ameliyatlar sonrasında hastada herhangi bir stres oluşmadığından, iyileşme süresi de kısalmaktadır.

Hastaya yaşam konforu sağlar

Her türlü fıtık ve omurga ameliyatlarında kullanılan spinal anestezi, hastaların konforu için son derece önemli bir yöntemdir. Anestezinin gelişmesiyle, hastalara sağlanan konfor sayesinde spinal yöntem de daha sık kullanılmaya başlanmıştır. Hastaların ameliyat sonrası konforunu etkileyen genel anestezi sıkıntısı, riski, komplikasyonları ve psikolojik sorunlarını ortadan kaldıran bu yöntem, hastaya ameliyat sırasında ve sonrasında yaşam konforu sağlamaktadır.

Güncelleme Tarihi : 10 Mart 2021

Yayınlanma Tarihi: 24 Temmuz 2013

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al