Yükleniyor

Beyaz Çay Faydaları Nelerdir?

Beyaz Çay Faydaları Nelerdir?

Beyaz çayın tarihi çok eski zamanlara dayanmaktadır. Çin’de yüzyıllar boyunca tıbbi amaçlar için kullanılan beyaz çay, antioksidanlarla yüklü bir bitkidir. Beyaz çayın sağlığa birçok faydası bulunur. İçerisindeki polifenoller yardımıyla kanser ve kardiyovasküler hastalıkları riskini azaltır. Bunun yanında anitbakteriyel özelliği sayesinde vücudu enfeksiyonlara karşı korumaya yardımcı olur. Vücuttaki yağ yakımını destekleyerek sağlıklı bir kilo verme sürecini de destekler.

İçindekiler

Beyaz Çay Nedir?

Beyaz çay, yeşil ve siyah çayda olduğu gibi camellia sinensis yapraklarından oluşur. Yerel olarak Asya’da yetişen beyaz çay, dünyanın her yerinde bulunur. Demlediğinde soluk sarı bir renk alır. Beyaz çay olarak adlandırılmasının sebebi de tomurcuklarından ve yapısında bulunan beyazımsı tüylerinden kaynaklanır. Diğer çaylara göre beyaz çayın tadı çok daha hafif olmaktadır.

Beyaz Çayın Besin Değeri

Beyaz çay, vücudun ihtiyaç duyduğu yağ ve proteini barındırmasa da polifenoller, flavonoidler gibi antioksidanlar içerdiğinden sağlığa birçok faydası bulunur. Diğer çaylara oranla işlenme süresi kısa olduğundan daha fazla antioksidan içerir. Bir fincan demlenmiş beyaz çay içerisinde şu besin değerleri yer alır:

 • Kalori: 0
 • Sodyum 60 mg
 • Protein: 0 gr
 • Yağ: 0 gr
 • Karbonhidratlar: 0 gr
 • Şeker: 0 gr

Antioksidanlar vücudun moleküllerine zarar verebilecek serbest radikallerle savaşır. Böylelikle hücre hasarı kontrol altında tutularak, diyabet, kalp sağlığı ve kanser türleri de dahil olmak üzere kronik hastalıkların önlenmesine yardımcı olur.

Beyaz Çay Çeşitleri

Beyaz çayın sağlığa birçok faydası bulunur. Antioksidan görevi gören beyaz çayın çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Bai Hao Yin Zhen (Gümüş İğne)
 • Bai Mu Dan (Beyaz Şakayık)
 • Beyaz Pu Erh Çayı
 • Shou Mei (Asil, Uzun Ömürlü Kaş)
 • Gong Mei

Beyaz Çayın Faydaları

Kilo vermeyi destekleyen ve diyabet tedavisinde etkili olan beyaz çayın, cilt ve saç sağlığını iyileştirdiği de bilinmektedir. Bunun yanında akne tedavisi, vücuttaki iltihabı azaltma, karaciğer ve böbrek sağlığını iyileştirme, hafızayı, enerjiyi artırma gibi etkileri de bulunur.

Kilo Kaybını Destekler

Beyaz çay, vücuttaki yağların parçalanmasına sağlayarak kilo vermeyi destekler. Diğer çay türlerine göre daha az işlenmiş olan beyaz çayın içerisindeki bileşenler de o oranla daha fazla olmaktadır. Beyaz çay içerisinde bulunan kateşin, kilo verme sürecinde olan kişiler için önemli bir rol oynar. Kateşinler aynı zamanda obeziteyi önleyen antianjiojenik özelliklere sahiptir. Beyaz çay, kalorisiz yapısı ve şeker içermemesinden dolayı sağlıklı kilo verme sürecinden güzel bir alternatif olur.

Akne Tedavisinde Kullanılabilir

Beyaz çay, antiseptik ve antioksidan özellikleri sayesinden cildi serbest radikallere karşı korur ve hücresel hasarı önler. Düzenli olarak günce iki kez tüketilen beyaz çay, cilt üzerinde birikebilecek ve akneye sebep olacak toksinleri dışarı atar.

Kanser Riskini Azaltır

Beyaz çay, kanser hücrelerine karşı savaşır ve antioksidan açısından iyi bir alternatif olmaktadır. Hasarlı hücrelere karşı iyileştirme sağlarken, sağlıklı hücreleri de DNA hasarından koruyabilir. Polifenoller ve antioksidan kaynağı olan beyaz çay, metabolizmayı etkileyerek kansere sebep olan etkileri engellemede önemli rol oynar.  

Saç ve Cilt Sağlığına İyi Gelir

Beyaz çay, içeriği sayesinde kepek ve egzama gibi alerji türlerini engellemeye ve azaltmaya yardımcı olur. Saç dökülmesini de engellediği belirtilen beyaz çayın, sedef hastalığı, kırışıklıklar ve cilt rahatsızlıklarına faydaları olduğu belirtilir. Beyaz çay, yüksek fenol içeriği sebebiyle elastin ve kolajeni çoğaltarak cildi güçlü kılar ve kırışıklıkları önler.

Gebelikte Beyaz Çay Tüketilir mi?

Beyaz çay içerisinde yer alan antioksidanlar oksidatif hücre hasarına karşı gebeleri koruyabilir. Bunun yanında hamileyken beyaz çay tüketmeden önce mutlaka uzman doktora danışmak ve görüş almak gerekmektedir. Beyaz çay bazı doğmamış bebeklerde risk oluşturabilir bunun sebebi de bebeklerin annede olduğu gibi kafeini metabolize edememelerinden kaynaklanır.

Beyaz Çayın Yan Etkileri Var mı?

Beyaz çayın içerisindeki kafein oranı az olsa da uykusuzluk ve baş dönmesine neden olabilir. Aynı zamanda işlenmemiş beyaz çay cilde uygulandığında tahriş olma riski taşır. Aşırı tüketimi olduğunda ise kalp problemleri görülebilir. Bu yüzden beyaz çay tüketmeden önce mutlaka uzman doktora danışınız.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 23 Aralık 2022

Yayınlanma Tarihi: 23 Aralık 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al