Yükleniyor

Beyaz Sirke Nedir? Beyaz Sirke Ne İşe Yarar?

Beyaz Sirke Nedir? Beyaz Sirke Ne İşe Yarar?

Beyaz sirke, ana bileşeni suyla seyreltilmiş asetik asit olan çözeltidir. %5 ila %24 arasında asetik asit içerir. Doğal bir asit kaynağı olan beyaz sirke hem mutfakta hem de temizlikte kullanılır.

İçindekiler

Beyaz Sirke Nedir?

Beyaz sirke, şeker kamışından ve kimyasal olarak üretilen asetik asitten yapılan, %5 ila %24 oranında asetik asit içeren fermantasyonlu sıvıdır.  etanolün fermente edilmesiyle elde edilir. Hem mutfakta hem de temizlikte kullanılan ve sağlık açısından birçok faydası sunan beyaz sirke, doğal bir temizlik ürünü olarak tercih edilmesinin yanında sağlık açısından kan şekerini düzenler, kişinin tok kalınmasını sağlar, cilt enfeksiyonlarını giderir, yaraları iyileştirir ve kolesterolü düşürmesiyle bilinir.

Beyaz Sirke Ne İşe Yarar?

Hijyen bakımından oldukça etkili olan beyaz sirke, beslenme düzeninde de sağlıklı bir seçimdir. İçeriğinden dolayı yiyecekleri yavaş bir şekilde şekere dönüştürür. Cilt ve saç bakımında da tercih edilerek etkili sonuçlar elde edilir. Beyaz sirkenin sunduğu avantajlar şu şekilde listelenebilir:

 • Doktor kontrolünde tüketilebilir

Doktor kontrolünde su ile seyreltilerek tüketilebilir. Ağız ve diş sağlığı için kullanılıp koku gibi sorunların önüne geçebilir.

 • Beyaz sirke ile temizlik

Doğal bir dezenfektan olup banyo ve mutfak fark etmeksizin her alanda kullanılır. Tencere, tava ve tabak gibi makineden lekeli çıkan eşyaları temizleyebilirsiniz.

 • Yumuşatıcı olarak değerlendirilir

Çeşitli şekillerde hazırlanarak çamaşırlarınızı kimyasal etkilerden korur. Yumuşatıcı olarak kimyasal ürünler yerine tercih edilebilir.

 • Yemeklerin lezzetinde kullanılır

Et, tavuk ve balık gibi yiyecekleri marine ederken kullanılan ürün, yemeklerin lezzetini artırır. Meyve ve sebzelerin konservesinde tercih edilerek uzun süre muhafaza eder. Beyaz sirkeyle turşu yapımı, düşük asit oranı ile sağlıklı bir kullanım imkânı tanır.

Beyaz Sirke Faydaları Nelerdir?

Kan şekerini düzenleyen, tok kalınmasını sağlayan, güçlü bir vitamin ve mineral desteği olan, cilt enfeksiyonlarını önleyen ve sindirim sistemini olumlu etkileyen beyaz sirke ayrıca temizlik maddesi olarak da kullanılır.

Özünde şeker bulunan bu ürün, bazı tarımsal ürünlerin fermantasyonu sonucunda meydana gelir. Beyaz sirke kullananların yorumları, temizlikten sağlığa kadar pek çok alanda etkili olduğu yönündedir. Uzun yıllardır çeşitli amaçlarla kullanılır.

Beyaz sirke faydaları genel olarak şunları içerir:

 • Kan şekerini düzenler ve kolesterolü düşürür
 • Midenin geç boşalmasına destek olup uzun süre tok kalmanızı sağlar
 • Vücudu zararlı mikroorganizmalardan koruyabilir
 • Güçlü bir vitamin ve mineral desteğidir
 • Yaraların hızlı iyileşmesine katkıda bulunur
 • Siğil ve mantar gibi cilt enfeksiyonlarının giderilmesine yardımcı olabilir.
 • Sindirim sisteminin kolay çalışmasını sağlar
 • Saç ve cilt bakımında olumlu etkileri bulunur
 • Dişleri beyazlatıcı etkisi vardır
 • Bazı gıdaların aromasını artırıp yemeklere lezzet katar
 • Bulaşık ve çamaşırların hijyenini koruyarak zararlı kimyasal maddelerden uzak durmanızı sağlar

Beyaz Sirkenin Zararları Var mıdır?

Genellikle güvenilir kabul edilen bu sıvı, aşırı dozlarda kullanıldığı zaman istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Yüksek asit özelliği nedeniyle seyreltilmesi gerekir.

Çok fazla tüketildiği taktirde ortaya çıkabilecek olası beyaz sirke zararları şunlardır:

 • Mide ekşimesi ve gastrit gibi mide sorunlarının tetiklenmesine ya da şiddetinin artmasını sağlayabilir.
 • Diş minesinin aşınıp zarar görmesine neden olabilir.
 • Bazı ilaçlarla etkileşime girip vücuttaki potasyum ve kan şekeri değerlerini düşürebilir.
 • Tahriş, kızarıklık ya da şişme gibi alerjik reaksiyonların görülmesine sebep olabilir.

Beyaz Sirke Çeşitleri Nelerdir?

Yaşamın hemen her alanında kullanılan sirkenin içeriğinde kullanılan malzemeler türü üzerinde belirleyici rol oynar. Şeker pancarı, mısır, üzüm ve pirinç gibi besinlerden üretilerek şeffaf bir yapıya sahiptir. Beyaz sirke ile bit temizleme, sağlık, yemek veya hijyen sağlayabilirsiniz. Bu ürünün çeşitleri;

 • Damıtılmış versiyonu, lekelerin giysilerin arındırılmasında önemli bir yere sahiptir. Kötü koku oluşumunun önüne geçerek parlak bir görünüm kazandırır.
 • Kırmızı et ve tavuk gibi yiyeceklerin soslarında balzamik sirke kullanarak lezzetini artırabilirsiniz.
 • Turşu yapımında üzüm sirkesi tercih edip tariflerinize katabilirsiniz.
 • Şeker pancarı ya da meyan kökü ile üretilen sirke, ahşap ve fayans gibi farklı zeminlerin hijyeninde kullanılabilir.
 • Beyaz şarap sirkesi, salata ve sebze yemeklerinde tercih edilebilir.

Beyaz Sirke Nerelerde Kullanılır?

Beyaz sirke, yemek yapımından kişisel bakıma kadar pek çok alanda kullanılır. Dezenfektan özelliği ile ev temizliğinde yaygın olarak tercih edilen beyaz sirke, temizleyici gücüyle, sebze ve meyvelerin yıkanıp güvenle tüketilmesini kolaylaştırır.

Beyaz sirkenin kullanım alanları şöyledir:

 • Gıda yapım sürecinde tercih edilir: Et, tavuk ve balık gibi ürünlerin lezzetini yumuşatır. Beyaz sirke turşu ve konserve üretimine hız katar. Bazı peynir çeşitlerinin yapımında kullanılabilir. Aynı zamanda, hamur kabartma özelliği sayesinde poğaça, kek ve börek gibi yiyeceklerin içerisine eklenebilir. 
 • Yiyecek ve ev eşyaları ile birlikte mekânların temizliğinde kullanılır: Beyaz sirke temizlik sürecinde görev alır. Dezenfektan rolü ile meyve ve sebzeler ile birlikte ütü, halı, tencere ve tava gibi eşyaların hijyeninde de kullanılır. Sirke ve su karışı ile cam ve çeşitli yüzeylerin parlatılmasını sağlayabilirsiniz. Çaydanlık ve cezve gibi eşyaların kirecini temizleyebilirsiniz. Çamaşır ve bulaşık makinenize eklediğiniz zaman kıyafet ya da mutfak eşyalarınız yumuşak çıkabilir. 
 • Cilt, saç ve ağız bakım rutinlerine eklenebilir: Cilt ve saç sağlığı için kullanmak isteyenler, banyo suyuna ekleyebilir. PH dengesini sağlayarak saç parlaklığı ve saç derisinin bakımına etki eder. Saç ve cilt maskelerine ekleyerek kir, toz ve yağdan arındırabilirsiniz. Suyla seyrelterek gargara yapıp ağız ve diş bakımınızı rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.
 • Bahçecilik uygulamalarında görev alır: Bahçe ve çiçeklerin dibinde meydana gelen yabani otların temizliğinde kullanılır. Bitkilerde bulunan böceklerin yok edilmesini sağlayarak bakımlı bir bahçe görünümü kazandırır. Yüksek asit özelliği bitkilerin temizlenmesinde de kullanılır.

Beyaz Sirke Hakkında Sık Sorulan Sorular

Beyaz sirke ile temizlik güvenli midir?

İnsan sağlığına zarar vermeyen içeriği, temizlik süreçlerinde güvenlik sağlar. Antimikrobiyal özelliği, güçlü bir dezenfektan olduğunun göstergesidir. Bu nedenle temizlik için tercih edebilirsiniz.

Beyaz sirke içilir mi?

Beyaz sirke suyla inceltildikten sonra tüketilmesi ya da farklı yiyeceklere katılarak ilave edilebilir. Diğer sirke çeşitlerinden asit seviyesi yüksek olduğu için seyreltilmesi gerekir çünkü sert bir tadı vardır.

Beyaz sirke cilt için kullanılır mı?

Banyo suyuna ya da saç kremine katılarak kullanılabilir. Cilt maskelerine ekleyerek cildiniz için parlaklık ve pürüzsüzlük kazanabilirsiniz.

Beyaz sirke şampuana katılır mı?

Şampuana bir miktar ekleyerek çalkalamanız gerekir. İyi bir şekilde karıştırdıktan sonra masaj yaparak durulayabilirsiniz.

Beyaz sirke nasıl yapılır?

Beyaz sirke geleneksel olarak pekmez, şeker pancarı ve patates gibi ürünlerin fermantasyonu ile yapılır. Modern yöntemler kullanıldığı zaman ise etanol ve asetik asit içeren bakteriler ile gerçekleştirilir.

Beyaz sirke ne için kullanılır?

Siğil, leke, yanık ve uyuza beyaz sirke kullananlar, ürünün etkili olduğunu belirtir. Cilt ve saç bakımı gibi sağlık rutinlerine eklenmesi ile birlikte gıda veya eşya temizliğinde de rol alır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 22 Mayıs 2024

Yayınlanma Tarihi: 6 Ekim 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al