Yükleniyor

Beyin Sisi Nedir? Beyin Sisi Belirtileri Nelerdir?

Beyin Sisi Nedir? Beyin Sisi Belirtileri Nelerdir?

Beyin sisi, kafa karışıklığı, hafıza sorunları ve odaklanma eksikliği ile karakterize edilen bir tür bilişsel işlev bozukluğu ve zihin bulanıklığıdır. Tıbbi bir tanısı bulunmayan beyin sisi genellikle koronavirüsün uzun dönem etkilerinden biri olarak değerlendirilir. Covid dışında yoğun stres, uyku bozukluğu ve bilgisayar ekranına uzun süre bakmak da beyin sisine yol açabilir.

İçindekiler

Beyin Sisi Nedir?

Beyin sisi, Covid-19’un uzun dönem etkilerinden biri olan, zihinsel tükenmişlik, konsantrasyon bozukluğu ve hafıza sorunlarıyla kendisini gösteren nörobilişsel bir semptomdur. Beyin sisi yaşayan kişiler zihinsel olarak kendilerini tükenmiş hissedebilirler.

Genellikle covid-19’un uzun dönem etkileri arasında yer alan beyin sisi, covid dışında kişinin yoğun stres altında yaşaması, uyku bozukluğu, çeşitli psikolojik hastalıklar ve uzun süre bilgisayar ekranına bakmak gibi faktörler neticesinde meydana gelebilir.

Bilişsel işlevlerde azalma, kafa karışıklığı, hafıza problemleri ve çoklu görev yapma konusunda zorluk çekme gibi durumlar da beyin sisinde görülen belirtiler arasındadır.

Beyin sisini önlemenin veya kontrol altına almaya çalışma konusunda uygulanabilecek yöntemler ise genellikle beyin hücrelerini hareket ettirmekten geçer.

Beyin Sisi Neden Olur?

Beyin sisi, konsantre olamama, zihinsel netlikte bozulma ve mantık yürütememe ile kendini gösteren, zihinsel kapasitesinin geçici olarak azalması durumudur. Beyin sisinin meydana gelme nedeni sıklıkla stres, uyku eksikliği, yetersiz egzersiz, kötü beslenme, uzun süre hareketsiz kalma, COVID-19 ve menopoz ile ilişkilidir. Covid-19’a yakalanan kişilerde meydana gelen hafıza problemleri ve zihin bulanıklığının beyin sisine yol açtığı kabul edilir. Ayrıca beyin sisine neden olabilecek faktörler arasında yoğun stres, aşırı çalışma, uyku bozukluğu ve uzun süre bilgisayar ekranına bakmak yer alır.

Beyin sisi, aşağıda yer alan faktörlere bağlı olarak meydana gelebilir:

Beyin Sisi Belirtileri Nelerdir?

Kişinin zihinsel olarak ‘bulanık’ hissetmesi en belirgin beyin sisi belirtisidir. Bu bulanıklığa kafa karışıklığı, hafıza problemleri, konsantrasyon bozukluğu, öğrenmede gecikme ve çoklu iş yapma konusunda zorluk gibi belirtiler eşlik eder.

Beyin sisinde ortaya çıkan belirtiler şu şekildedir:

  • Kişinin zihinsel olarak ‘bulanık’ hissetmesi
  • Kafa karışıklığı
  • Hafıza problemleri
  • Konsantrasyon bozukluğu
  • Yeni bir şey öğrenmede gecikme
  • Çoklu iş yapma konusunda zorluk
  • Kendini ifade etmek için doğru kelimelerin bulunamaması

Kişinin zihinsel olarak ‘bulanık’ hissetmesi

Beyin sisinin en spesifik semptomu zihinsel bulanıklıktır. Kişi bazen net olarak açıklayamadığı bir şekilde zihninde bulanıklık hisseder. Bu zihin bulanıklığı kişide tükenmişlik hissi de yaratır.

Kafa karışıklığı

Beyin sisi aynı zamanda bir kafa karışıklığıdır. Beyin sisi yaşayan kişide yoğun bir kafa karışıklığı yaşanması normaldir. Hem zihinsel bulanıklık hem de kafa karışıklığının beyin sisinde görülme riski yüksektir.

Hafıza problemleri

Beyin sisinde görülen yaygın belirtiler arasında unutkanlık ve hafıza problemleri gösterilir. Beyin sisi yaşayan kişilerin yakın veya uzak geçmişle alakalı bilgileri unuttuğu gözlenmiştir. 

Konsantrasyon bozukluğu

Konsantrasyon bozukluğuyla birlikte odaklanma problemleri beyin sisinde görülen başlıca belirtiler arasındadır.

Yeni bir şey öğrenmede gecikmede

Beyin sisi, zihinde yorgunluk ve tükenmişliğe yol açabileceği için kişi yeni bir bilgi öğrenme konusunda gecikme ve zorluk yaşayabilir.

Çoklu iş yapma konusunda zorluk

Beyin sisi, kişinin birden fazla iş yapma durumunu zorlaştırır. Zihinde yaşanan bulanıklık ve yorgunluk buna engel olur.

Kendini ifade etmek için doğru kelimelerin bulunamaması

Çeşitli faktörlere bağlı olarak meydana gelen beyin sisi, kişinin kendini ifade ederken doğru kelimeleri bulamamasına yol açar. Bu durum da kendini doğru bir şekilde ifade etme konusunda kişiyi engeller.

Beyin Sisi Nasıl Teşhis Edilir?

Beyin sisi, birtakım hastalıkların sonucunda ortaya çıktığı için bunun için özel bir tanı yöntemi söz konusu değildir. Bunun için beyin sisine neden olan hastalıkların tanısı için teşhis yöntemleri uygulanır ve yol haritası belirlenir.

Beyin Sisi Nasıl Tedavi Edilir?

Beyin sisi tedavisinde amaç beyin sisinde meydana gelebilecek semptom ve şikayetlerin kontrol edilmesidir. Öncelik bilişsel davranışçı terapi, diyet değişikliği, egzersiz, stres yönetimi ve uyku problemlerinin giderilmesi beyin sisinin başlıca tedavi ve iyileştirme çözümleridir.

Beyin sisini kontrol altına alan yöntemler şunları içerir:

BDT: Bilişsel davranışçı terapi, beyin bulanıklığına neden olabilecek kaygı ve depresyonla başa çıkılmasına yardım eder.

Diyet değişikliği: Sağlıklı ve özellikle antiinflamatuar bir diyet, zihin bulanıklığına neden olan beyin sisini kontrol etmeye yardımcı olabilir. Özetle sağlıklı bir diyet, önemli bir kriterdir.

Egzersiz: Düzenli egzersiz ve spor yapmak, zihni rahatlatıcı bir etki yapar. Bu da zihin yorgunluğunun yönetilmesini sağlar.

Stres yönetimi: Yoğun stres altında yaşayan kişilerde beyin sisi görülme riski fazladır. Bunun önüne geçmek için stresten mümkün olduğunca uzak durmak gerekir.

Uyku kalitesinin iyileştirilmesi: Uykusuzluk da beyin sisinin nedenlerinden biridir. Uyku kalitesini iyileştirerek beyin sisinin etkilerini azaltabilirsiniz.

Kafein ve alkolü sınırlandırın: Kafein ve alkolü sınırlandırmak da beyin sisi sürecinde faydalı bir yöntemdir.

Beyin Sisi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Beyin sisi ne demek?

Beyin sisi, zihin bulanıklığı ve zihin tükenmişliği olarak tanımlanan bir dizi bulgudur.

Beyin sisi için hangi bölüme gidilir?

Beyin sisi için öncelikle iç hastalıkları doktoruna, eğer baş ağrısı ve şiddetlenen semptomlar söz konusuysa nöroloji doktoruna başvurmak gerekebilir.

Beyin sisi tehlikeli mi?

Beyin sisinin tehlikesi, altta yatan nedene bağlıdır. Eğer ciddi bir hastalık söz konusu değilse hayati bir tablo oluşmaz ancak kişinin yaşam kalitesinde ciddi bir düşüş meydana gelir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 25 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 21 Mart 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al