Yükleniyor

Bikini Mevsimine Girerken Meme Estetiğine Talep Arttı

Bikini Mevsimine Girerken Meme Estetiğine Talep Arttı

Memorial Hastanesi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Bölümü uzmanları, yaza girmeden kadınların çok rağbet ettiği “Meme Estetiği”ndeki yeni trendler hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Protez tercihi önemli…

Kadınlar için memenin büyüklüğü, vücut imajı açısından çok önemlidir. Çok büyükse de derttir, çok küçükse de derttir… Memesi olmayan bir kadın kendini yeteri kadar “kadın” hissedemez. Meme protezleriyle biz bunu, normal boyutlarına getirebiliyoruz. Memeyi büyütmek için meme dokusunun altına silikon denen protezler yerleştiriyoruz. Bu ameliyat için önemli değişkenlerden birisi; protez tercihidir. Bu protezlerin pek çok çeşidi olmakla birlikte, temelde kullanılan iki çeşidi var; YUVARLAK VE DAMLA PROTEZLER. Damla protezler daha doğal görünüm sağlayabilir. İyi bir protezin konturları uygun olmalı. Hastanın memesi tarafındaki yüzü, dış bükey, hastanın göğüs kafesine temas edecek kısmı, iç bükey olmalıdır.

Protez yerleştirileceği yer için iki temel noktadan bahsedilir; Kas altı ve kas üstü…

Kas altına yerleştirilen protezlerde 10 yıl sonra bile ağrı oluşabilir!

İkinci önemli şey de protezin nereye yerleştirileceğidir. İki temel noktadan bahsedilir. Kas altı ve kas üstü. Kas altının tercih sebebi şu; meme dokusu hiç olmayan bir kadına, protez koyduğunuz zaman kendini belli edeceği için doğal olmayan bir görüntü olur. Bu nedenle protezi örtsün diye daha derin dokulara, daha derin bir plana yerleştirme gibi bir çaba mevcuttur. “Daha derine koyalım ki protez görünmesin” düşüncesiyle bu yapılır. Ayrıca vücudun protezi kabul etmeme olasılığı kas altında daha azdır. Vücut, yabancı cismi kapsül denen zarla sarar. Eğer o kapsül büzüşüp, onu sıkarsa şekil bozukluğu oluşur. Bunun sonucunda da sert ve ağrılı meme oluşur. Kas altında bu avantajlar mevcuttur. Ancak çok büyük dezavantajları da vardır. Birincisi kası yeteri kadar iyi ayıramazsanız farklı noktalarda o silikona baskı uygulayacağı için şekil bozukluğu oluşabilir.. Kas altının diğer dezavantajı da “Ağrı”. Siz normalde memenin anatomik pozisyonu kas üstüyken altına yerleştirirseniz, kası da yapıştığı yerlerden ayırmak zorundasınız. 10 yıl önce ameliyat olmuş kişilerde ters bir hareket yapıldığında bile ağrı oluşabilir. Kas altının böyle dezavantajları mevcuttur. Kas üstü planı daha anatomik bir plandır. Normalde de meme kas üstünde bir organdır…

Kas altındaki protezler 1 ay kadar süren ciddi ağrılara sebep olur. Tercih edilmemesindeki en büyük sebepte budur. Protezi daha iyi örtmesi ve kapsül oluşumunun daha az olması avantajlarının yanında ağrılıdır ve sonuçlar yeteri kadar doğal değildir.

Kas üstünde ise protez adeta “Ben buradayım” diyebilir!

Protez yukarda kasa temas etmediği için fazlasıyla hareket ediyor, bu yüzden vücut onu hem önünden hem arkasında sarabiliyor ve ayrı bir blok haline getirebiliyor. Protezin kenarları görünüyor; adeta “ben buradayım” diyor.

“Biz bu iki yöntemin dışında hareket ediyoruz” KAS ZARININ ALTI

“Kas altı planının avantajları yanında birçok da dezavantajı var. Kas üstüne de koymayalım onun da sıkıntıları var. Kas altı ve kas üstünün dezavantajlarını düşünürken insan, “bunun başka bir yolu olmalı” diyor…

Kas zarının altına protez koymak

Kas zarı 1 mm. civarındadır. Kas zarının altına koymak için kibar davranmak gerekir. Aksi durumda parçalanabilir. Kas Zarı altı plan hem ağrısızdır, hem de çok doğal sonuçlar elde edilir. Daha uzun süren ve zor bir ameliyattır ancak sonuçlar aynı ölçüde tatmin edicidir. Protez kas üstü plana göre daha iyi saklanmıştır ancak yinede hafifçe belli olur. Görünse dahi problem yaratmasın diye ben DAMLA PROTEZ tercih ediyorum.

Genel olarak kas zarının altının avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Kas altının örtücü etkisi olan etkisi kas zarı altında da vardır.
  • Protez, kas altında olduğu gibi kas zarının altında da kas dokusuna temas halindedir. Kas zarı altı planında kasın, masaj etkisi nedeniyle kapsül oluşumu daha az olabilir.
  • Ağrı, kas altı plana göre daha azdır. Hasta 3. – 4. günü rahatlıkla işine dönebilmektedir. 2 hafta içinde denize bile girebilir.
  • Meme, kas hareketleriyle birlikte istenmeyen şekillere girmez.
  • Protez daha doğal durur, yukarı çıkmaz.
  • Meme başından yapılmadığı için süt bezlerinin zarar görme riski yoktur.

1 Hafta İçinde Tam İyileşme…

Kas zarı altından yaptığım ameliyatların hiç birinde sorun yaşamadım. Özellikle yaz mevsimine girerken ve mevsimin başlarında kadınların bu operasyona ilgisi artıyor. Daha önce de belirttiğim gibi memesi küçük olan kadınlar kendilerini daha az “kadın” hissediyorlar. Ne bikini giymek ne denize girmek istiyorlar. 1 hafta içinde tamamen iyileşmenin sağlandığı 2 hafta içinde ise rahatlıkla denize bile girilen bu ameliyatlardan sonra, kadınlar gerçekten çok mutlu oluyor.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 7 Temmuz 2022

Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2009

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al