Yükleniyor

Bıldırcın Yumurtası Nedir? Bıldırcın Yumurtası Nasıl Yenir?

Bıldırcın Yumurtası Nedir? Bıldırcın Yumurtası Nasıl Yenir?

Bıldırcın yumurtası protein, B12 ve D vitaminleri ve demir ve çinko gibi mineraller gibi besinler açısından zengindir. Vitamin yönünden oldukça zengin olan bu besin tavuk yumurtasına göre daha yüksek sarı-beyaz oranına sahiptir, bu da onlara daha zengin bir tat ve kremsi bir doku verir. Asya mutfağında, özellikle suşi, ramen ve Kore bibimbap gibi yemeklerde yaygın olarak kullanılırlar. 

İçindekiler

Bıldırcın Yumurtası Nedir?

Bıldırcın yumurtası, sülün ve kekliklerle aynı familyaya ait küçük av kuşları olan bıldırcın kuşlarının yumurtladığı küçük yumurtalardır. Tipik olarak bir tavuk yumurtasının beşte biri büyüklüğündedir ve kahverengi, beyaz veya mavi-yeşil renkli olabilen alacalı bir kabuğa sahiptir. Birçok kültürde bir incelik olarak kabul edilirler ve hem besin değerleri hem de eşsiz tat ve dokusu nedeniyle tüketilirler. 

Bıldırcın Yumurtası Nasıl Yenir?

Bıldırcın yumurtası tadı ve küçük boyutu sayesinde birçok şekilde tüketilebilmektedir. Kırdıktan sonra çiğ olarak da yenebilen bıldırcın yumurtası, haşlanabilir, kızartılabilir, yemeklerin ve keklerin içinde kullanılabilir ve hatta turşusu da yapılabilmektedir. Bıldırcın yumurtası çiğ tüketildiğinde, içeriğindeki besin maddelerini korur ve sindirilebilirliği artırarak vücuda yüksek miktarda protein, vitamin ve mineral sağlar.

Bıldırcın Yumurtası Kolesterol ile Mücadelede Etkili midir?

Bıldırcın yumurtası yüksek kolesterol düzeyine sahip kişiler için iyi bir beslenme seçeneği olabilir. Bu yumurta kandaki kötü kolesterolün kontrol edilmesine destek verir. Ayrıca bıldırcın yumurtası faydaları arasında sağlığın korunması için gerekli olan B12 vitamini ve demir vitaminleri de yüksek miktarda bulunmaktadır. Yüksek kolesterol seviyeniz varsa, dengeli ve çeşitli bir diyetin parçası olarak ölçülü tüketmeniz önemlidir.

Bıldırcın Yumurtasının Cinsel Sağlık Üzerinde Etkileri Nelerdir?

Bıldırcın yumurtası faydası cinsel sağlık üzerinde olumlu etkileri vardır. Yüksek kaliteli protein ve amino asitler içerir, cinsel hormon üretimini destekler. Vitamin ve mineral açısından zengindir, enerji üretimine katkıda bulunur, bağışıklık sistemini destekler ve hormonal dengeyi korur. Hormonal dengeyi sağlar, cinsel sağlık ve libido üzerinde olumlu etkileri vardır.

Bıldırcın Yumurtası Nasıl Pişirilir?

Bıldırcın yumurtasını tüketmek için kullanılan en sık yöntem haşlamadır. Bu yumurtayı da standart bir yumurta gibi haşlayabilirsiniz. Burada unutulmaması gereken nokta yumurtanın boyutundan dolayı 2,5-3 dakikanın yeterli olacağıdır.

Bıldırcın Yumurtası Nasıl Saklanır?

Bıldırcın yumurtalarını taze tutmak için buzdolabının rafında saklayabilirsiniz. Yumurtaları, orijinal ambalajında veya hava geçirmez bir kapta tutabilirsiniz. Buzdolabında tutarak bıldırcın yumurtası zararlarından korunabilirsiniz.

Bıldırcın Yumurtası Faydaları Nelerdir?

Bıldırcın yumurtası, yüksek protein içeriği, vitamin ve mineral zenginliği, hormonal denge sağlama, bağışıklık sistemini destekleme ve antioksidan etkiler gibi faydalar sağlar.

Bıldırcın Yumurtasının Cilde Faydaları Nelerdir?

Bıldırcın yumurtası, zengin besin profili nedeniyle cilt için çeşitli faydalara sahiptir. Kolajen üretimini arttırarak cilde elastiklik sağlar. İçerisinde bulunan A, B ve E vitamini sayesinde cildin parlaklığını geri kazandırır. İçerisinde barındırdığı fosfolipitler sayesinde cildin nemini geri kazandırır. Fosfolipitler sağlıklı hücre zarları için gerekli yağ türüdür. 

Bıldırcın Yumurtasının Saça Faydaları Nelerdir?

 Saç sağlığını desteklemesi, saçların güçlenmesine yardımcı olması ve saçın parlaklığını arttırmaya yardımcı olabilir.

Bıldırcın Yumurtasının İnsan Sağlığına Faydaları

Bıldırcın yumurtası besin değeri yüksek olduğu için faydalıdır. Kısa vadede vücudun ihtiyacı olan proteini sağlar. Uzun vadede ise hormonal dengeyi desteklemesi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, kardiyovasküler sağlığı iyileştirmesi ve antioksidan etkileriyle genel sağlığı desteklemesi gibi faydaları vardır.

Bıldırcın Yumurtası Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Bıldırcın yumurtası, kansızlık, kardiyovasküler hastalıklar, bağışıklık sistemi zayıflığı, hormonal dengesizlik ve sindirim sorunları gibi çeşitli hastalıklara iyi gelme potansiyeline sahiptir. 

Bıldırcın Yumurtası ile Yapılabilecek Lezzetli Tarifler

Bıldırcın yumurtası tarifleri düşük kalorili, sağlıklı ve oldukça besleyici şekillerde olabilir.

Bıldırcın Yumurtalı avokado ekmek:

 • Bıldırcın yumurtasını haşlayın.
 • Bir dilim tam buğday ekmeği veya glütensiz ekmek üzerine avokado dilimleri yayın.
 • Haşlanmış yumurtayı ekmeğin üzerine yerleştirin.
 • Tuz, karabiber ve isteğe bağlı olarak baharatlarla tatlandırın.

Bıldırcın yumurtalı salata:

 • Yeşil yapraklı sebzeleri (marul, roka, ıspanak vb.) yıkayıp doğrayın.
 • Üzerine rendelenmiş havuç, dilimlenmiş salatalık ve cherry domates ekleyin.
 • Taze veya haşlanmış bıldırcın yumurtalarını salatanın üzerine yerleştirin.

Bıldırcın Yumurtası Protein İçeriği ve Kas Gelişimi Arasındaki İlişki

 • Bıldırcın yumurtası protein açısından yüksek değere sahiptir.
 • Yüksek protein içeriği, kas dokusu gelişimini desteklemek için etkili bir besin kaynağı yapar.
 • Bıldırcın yumurtasının içerdiği amino asitler, kas büyümesine katkı sağlar.
 • Düzenli olarak bıldırcın yumurtası tüketmek, dengeli bir diyet ve uygun egzersizle birlikte, kas kütlesinin artışına ve kas gelişimine olumlu katkıda bulunabilir.
   

Ancak; sadece bıldırcın yumurtası kas gelişimini sağlamaz. Sağlıklı bir yaşam tarzı, dengeli beslenme ve aktif spor da kas gelişimi için oldukça önemlidir.

Bıldırcın Yumurtası Besin Değerleri Nelerdir?

Bıldırcın yumurtası, küçük boyutuna rağmen yüksek protein içeriği sunar. Protein, kasların onarımı ve büyümesi için temel yapı taşıdır. Bıldırcın yumurtası kalori olarak yaklaşık 22 kalori içerir. Ortalama büyüklükte bir adet yumurtada ayrıca; protein, karbonhidrat, yağ, sodyum, potasyum, kalsiyum ve demir de bulunur.

Bıldırcın Yumurtası Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bıldırcın yumurtası kaç yaşında verilir?

Bıldırcın yumurtası, bir çocuğun diyetine sağlıklı bir katkı olabilir. 2 yaş ve üzeri çocuklara verilebilir. Kahvaltı öğünlerine normal yumurta yerine eklenebilir. 

Bıldırcın yumurtası kaç tane yenmeli?

Tüm yumurtalar gibi bıldırcın yumurtasının da bir kolesterol kaynağı olduğuna dikkat etmek önemlidir, bu nedenle yüksek kolesterol düzeyine sahip kişilerin alımını sınırlamaları gerekebilir. Ek olarak, diyabet, böbrek hastalığı veya alerji gibi altta yatan sağlık sorunlarınız veya endişeleriniz varsa, diyetinize bıldırcın yumurtası eklemeden önce bir sağlık kuruluşu veya kayıtlı diyetisyenle konuşmanız önemlidir.

Bıldırcın yumurtası sese iyi gelir mi?

Bıldırcın yumurtası genel sağlık için önemli olan protein, vitamin ve mineralleri sağlayabilen besleyici bir gıdadır. Ayrıca çiğ ya da pişmiş tüketilen yumurtanın ses tellerini desteklediği düşünülür.

Bıldırcın yumurtası akciğere iyi gelir mi?

Bıldırcın yumurtası, genel sağlık için önemli olan çeşitli vitamin ve mineralleri sağlayabilen besleyici bir besindir. Ayrıca, solunumda kullanılan kaslar da dahil olmak üzere kas kütlesini ve gücünü korumak için önemli olan iyi bir protein kaynağıdır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 5 Haziran 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al