Yükleniyor

Botoksla Cildinizi Gençleştirip Yaşlanmayı Önleyin

Botoksla Cildinizi Gençleştirip Yaşlanmayı Önleyin

Memorial Kayseri Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümü’nden Doç. Dr. Teoman Eskitaşcıoğlu, botox ile cilt gençleştirme yöntemleri hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Pürüzsüz bir cilde ve güzel görünüme herkes sahip olmak ister. Bunun için günümüzde ciltteki kırışıklıkların önlenmesinde, en sık uygulanan yöntemlerin başında Botoks uygulaması gelmektedir. Uygulamanın amaç ve sonuçları öğrenildikçe kullanımı da o oranda artmaktadır. Botoks ayrıca nörolojik hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır.

Uygulanan hastalarda baş ağrısına ve migrene de iyi geliyor

Botoks, yüzün üst bölgesinin, özellikle yatay alın, kaş çatma ve göz kenarındaki çizgilerin (kazayağı) düzeltilmesinde çok etkilidir. Ayrıca bu bölgedeki kırışıklıkların giderilmesinin yanı sıra kaşları kaldıran bir etkiye de sahiptir.

Yüzün orta kesiminde ise burunda oluşan yatay çizgilenmeleri ve gülme paterni değişikliklerini düzeltir. Ciltteki yağ bezlerinin üzerindeki etkisi ile de uygulanan bölgelere ekstra bir canlılık ve parlaklık kazandırır. Uygulanan hastalarda baş ağrısı ve migrene de iyi geldiği tespit edilmiştir.

 

İkinci yıldan sonra uzun aralıklarla yaptırılmalıdır

Botilinum toksininin (botoks) etkisi, enjeksiyonu takiben 72 saat içinde ortaya çıkar ve etki süresi ortalama 6 aydır. Zaman içerisinde, yüz çizgilerini rahatlatmak için daha az ilaç kullanılmalıdır. İki yıl boyunca düzenli olarak botoks yaptıran kişiler aynı şekilde devam ettiklerinde kaslarında belirgin bir azalma ve buna bağlı yüz ifadelerinde değişim olabilir. Bu nedenle uygulamaların ikinci yılından sonra daha uzun aralıklarla yapılması önerilmektedir.

Sahte botinilum toksini insan sağlığını tehdit ediyor

Uzakdoğu ülkelerinde ve Hindistan, Pakistan gibi ülkelerde üretilen ve Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatlandırılmadan Türkiye'ye kaçak yollarla giren sahte botilinum toksini insan sağlığını ciddi anlamda tehdit ediyor. Sağlığınız için kullanılan ilacın ruhsatlı ve onaylı ürünler olmasına dikkat ediniz, uygulamayı da tam teşekküllü bir sağlık merkezinde yaptırınız.

Gebe olan ve bebeğini emziren kadınlara önerilmez

Botoks, 18-65 yaş arası herkese uygulanabilir ancak gebe olan ve çocuğunu emziren kadınlara uygulanması önerilmez. Tedaviden birkaç gün önce aspirin, C ve E vitamini, ginkgo, Omega 3 (doymamış yağ asitleri), alkol ve yeşil çay gibi morarmaya sebep olacak içecek, ilaç ve besinlerin alınmaması önerilir. Deneyimli bir hekim tarafından uygulanması hem komplikasyonların oluşmamasını hem de daha etkin sonuçlar alınmasını kolaylaştırır.

Botoks uygulayabilmek için muhakkak anatomi bilgisi gerekmektedir. Bilinçli ve tecrübeli ellerce uygulandığı sürece yan etkisi yok denecek kadar azdır. Uzman ellerde yapılan botoks uygulamasında, kırışıklığa yol açan kaslara çok ince uçlu bir enjektör iğnesi ile kişiye göre belirlenen dozlarda enjekte edilmektedir. Ağrılı bir işlem değildir ancak enjeksiyon sırasında hafif bir ağrı hissedilebilir. Oluşabilecek ağrıyı azaltmak için uygulamadan 15-20 dakika önce uygulama bölgesine ağrı kesici krem sürülebilir veya buz uygulaması yapılabilir. Kişi, tedaviden hemen sonra günlük hayatına dönebilir, duşunu ve makyajını yapabilir, günlük kremlerini kullanabilir.

Güncelleme Tarihi : 17 Nisan 2023

Yayınlanma Tarihi: 22 Mayıs 2013

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al