Yükleniyor

Boy Kısalığı Sorunu İlizarov İle Çözülüyor

Boy Kısalığı Sorunu İlizarov İle Çözülüyor

“İlizarov Yöntemi” ile boy kısalığı ve çarpık bacaklar, vücutta ameliyat yarası açılmadan tedavi edilebiliyor. Kişileri, çocukluk çağından itibaren sosyal yaşamdan soyutlayan cücelik 4 yaşından itibaren, bacak eğrilikleri sorunu da her yaşta yapılan ameliyatlarla giderilebiliyor. Hastalar ameliyattan 2-3 gün sonra taburcu olabiliyor, ameliyatın ertesi günü ayağının üzerine basabiliyor. Özellikle kadın hastalarda sosyal yaşama dönüş için istenirse, ameliyat bölgesi estetik olarak kapatılabiliyor.

İçindekiler

Memorial Kayseri Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Mehmet Halıcı boy uzatmasında kullanılan ilizarov yöntemi hakkında bilgi verdi.

Boy Uzatma Çocuklara 6 Yaşından İtibaren Yetişkinlere Her Yaşta

Kemik uzatma ameliyatları çocukluk çağında ya da yetişkinlerde her dönemde yapılabilmektedir. Çocuklarda 4- 6 yaş itibariyle, söylenilenleri yapılabilmesi ve yapılanların farkında olabilmesi için ortalama 6 yaş civarında uzatma işlemlerine başlanmalıdır. Yetişkinlerde her yaşta yapılabilmekte ancak yaşlı hastalarda uygulanamamaktadır. 60 yaşından sonra boy uzatma işlemlerinden uzak durulmalıdır. Birtakım sistemik hastalıkları olanlar (diyabet, kalp yetmezliği, kanser hastası) olanlara ilizarov yapılamamaktadır.

İdeal Uzatma 6 İle 7,5 Cm Arasında Olmalı

Kemik uzatma işleminin sorunsuz gerçekleşebilmesi için 6 ile 7,5 cm arasında uzama yapılmalıdır. Bazı özel durumlarda, cücelerde bu kemik 8-9 cm’ye kadar uzatılabilmektedir.

Cüce çocuklarda hedef, 150 cm’nin üzerine ulaşmaktır. Eğer hastaya zamanında müdahale edilmiş ve gerekli önlemler alınmışsa, boyu 150’nin üzerine uzatılabilmektedir. Hastaların çocukluktan itibaren takibi çok önemlidir. Cücelerde en az iki uzatma yapılması gerekir. İlk uzatma 4-6 yaş arasında, ikincisi ise 12-14’lü yaşlarda yapılmalıdır.

Estetik Görünüm Bozulmuyor

Kemik uzatma işlemi, kemikler düzeltildikten sonra kemik iliğinin içine konan bir çivi ya da kemiğin üzerine yapışan bir plakla tespit yapılarak, yine ameliyat kesisi oluşturmadan bir santimetrelik kesilerle gerçekleştirilmektedir. Bacaklardaki eğrilik tamamen düzeltilerek kan kaybı yaşanmadan estetik anlamda hastayı rahatsız edecek bir görüntü ortaya çıkmamaktadır. Kesi küçük olsa bile özellikle kadın hastalarda herhangi bir yara izi kalmaması için özen gösterilmektedir.

Vücudun Alışabilmesi İçin Yaklaşık 1 Yıllık Süre Gerekli

Bir bacak uzatıldığında kişi 6 -7 ay tek taraflı koltuk değneğiyle yürüyüp, sonra 6 -7 ay diğer taraf için koltuk değneği kullanılmaktadır. Bu süreç tamamlandıktan sonra hastanın yürüyüp koşabilmesi için 6 ay ila 1 yıllık süreye ihtiyaç vardır. Sonra kişi sağlıklı bir birey olarak yaşamını sürdürmekte ve uzayan kemik hiçbir şekilde ayırt edilmemektedir.

Kemiklerdeki Her Türlü Sorun İlizarov İle Düzeltilebiliyor

İlizarov, sadece boy uzatmak için değil aynı zamanda vücuttaki eğrilerin düzeltilmesinde, kırıkların tedavisinde ve yanığa bağlı deformasyonların düzeltilmesinde de kullanılabilmektedir. Eklem hareket kısıklıklarının giderilmesinde de uygulanan ilizarov yönteminin diğer boy uzatma yöntemleri karşısında bir takım üstünlükleri de bulunmaktadır. İlizarov, kemiği her üç düzlemde düzeltebilen ve uzatabilen bir sistemdir.

Güncelleme Tarihi : 17 Nisan 2023

Yayınlanma Tarihi: 20 Kasım 2013

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al